214 Het rapport van de Staatscommissie 1906 is eveneens slechts een sieraad voor de boeken kast geworden. Het is dus duidelijk dat onmiddellijk na de pioniersfase van 1812 tot 1831 de verstarring is ingetreden. Van het élan waarmee indertijd de grond werd tenaamgesteld is niets meer over; lijdelijkheid is thans de regel. Er be staan nog steeds ongenummerde grondstuk ken in ons land (wegen, water), die omdat zij onbelastbaar èn in de dode hand zijn zowel fiscaal als privaatzakelijk nooit een rol spelen, tenzij de eigenaar een akte van dading zou inleveren. Wanneer evenwel de Staat, Finan ciën Domeinen een werkhaven aan een ge meente verkoopt uit een ongenummerd rivier perceel, dan wordt de haven genummerd en te naam gesteld; de rivier blijft ongenum merd hoewel hij zichtbaar eigendom van de Staat is. Men schrikt er blijkbaar voor terug om zonder „aanleiding voor de meting" iets te naam te stellen, zo bang is men om zich aan koud water te branden. Op deze wijze voort gaand zullen nog eens honderd jaar van „bij houding" er niet in slagen alle ongenummerd weg te werken en blijft het kadaster falen in zijn taak zoals omschreven in art. 1 Instructie Kadaster. Ook op ander gebied ontbreekt het ons land niet aan kenners maar aan kunners. In 1812 werden in een enorm tempo de meer dan dui zend gemeenten van Nederland geformeerd en hun gemeentegrenzen vastgesteld. Mo menteel zijn de honderd deskundigen (plano logen, sociologen, demografen, raadsleden enz.) er na 10 jaar beraadslagen nog niet in geslaagd een gemeentesgewijze indeling van het eiland Walcheren vast te stellen, wat een aanfluiting is voor de efficiency die men ook in de bureaucratie moet betrachten, want straks moeten alle kadastrale plans en leg gers die de Ruilverkaveling Walcheren heeft opgeleverd weer aan de gewijzigde indeling worden aangepast. In hoeverre in de huidige toestand wijziging zal komen tengevolge van het door de Staats commissie Prinsen uit te brengen rapport over de maatschappelijke functie van het kadaster kunnen we thans nog niet overzien. Reden waarom op de opdracht aan deze commissie hier niet nader is ingegaan. Wanneer te zijner tijd deze met haar rapport gereed is en de inhoud gepubliceerd, hopen wij hierop nader terug te komen. Andere landen In bijna alle beschaafde landen bestaat een vorm van overheidsadministratie op de grond eigendom en hierin laten zich vier typen on derscheiden. Het kadaster is niet-fiscaal en niet-juridisch in Engeland; alleen fiscaal in Frankrijk; alleen juridisch in Zwitserland; fiscaal èn juridisch in Duitsland. In Engeland moet de koper van onroerend goed zich door een uitputtend onderzoek van alle akten, testamenten, huwelijksvoorwaar den, boedelscheidingen, vonnissen en andere documenten van de wettigheid van het eigen domsrecht vergewissen. Daar verjaring van grond niet mogelijk is strekt dit onderzoek zich in theorie tot in het oneindige uit -in de praktijk beperkt men zich tot 50 a 100 jaar. Met dit onderzoek, dat maanden kan duren, belasten zich geroutineerde particuliere detective)bureaus. Men verbaast zich in Engeland erover dat het (zoals o.a. in Duits land) mogelijk is om without professional help de grondeigenaar in een register op te slaan. Daar de percelen ook niet van over heidswege genummerd en berekend zijn be helpt men zich met omschrijvingen als: een heideveld liggend in de gemeente A, in het Graafschap B en meer nauwkeurig aangeduid door nummers en kleuren op bijgevoegde te kening. Het is gebruikelijk om aparte clau sules op te nemen vanwege het risico van misdescriptions. Iemand moest zonder ver goeding land accepteren dat 36 acres groot was (omschreven als ongeveer 41 acres) maar niet een boerderij omschreven als „349 acres of daaromtrent" doch die slechts 239 acres groot bleek te zijn. De drie kadaster kantoren die Engeland rijk is volstaan vrij wel met het bijhouden van de stafkaarten. Verloren gegane grenzen kunnen slechts met een nauwkeurigheid van 1 voet 6 inches (voor berggebieden is de marge nog meer) ge reconstrueerd worden. In Amerika verrichten verzekeringsmaat schappijen het eigendomsonderzoek. Hierbij wordt een premie in rekening gebracht ter dekking van het risico van vergissingen. De koper krijgt nl. vergoeding van gemaakte kosten indien een derde een beter recht be wijst. In Engeland en Amerika is overschrijving niet nodig voor de geldigheid van de titel. De registratie vindt in het algemeen wel op vrijwillige basis plaats omdat de titel dan prevaleert boven een niet-geregistreerde. Ab solute zekerheid wordt in dit stelsel echter nooit verkregen: Te allen tijde kan een derde verschijnen die de eigenaar uit zijn recht ont-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 8