215 zet, hem een grondrente oplegt, het recht van overpad claimt enz. Australië is het enige Angelsaksische land met een positieve grondboekhouding, het zgn. Torrensstelsel. De Nederlandse Ingenieur- Verificateur van het Kadaster Boer heeft dit zelfs rond 1900 voor ons land aanbevolen. De titels van verkrijging worden hierbij, evenals bij het Duitse Grondboek, onaantastbaar door de registrering. Overigens kent ook Australië een verzekeringsfonds (bijeengebracht door de kopers die een halfpenny per pond Sterling betalen) dat bestemd is om onverhaalbare schade, geleden door een foutieve inschrij ving te vergoeden. Dit fonds was 100.000 groot voordat er 2.700 door werd uitge keerd. In Frankrijk vindt overschrijving ten kadaster plaats op basis van vrijwilligheid, ten over vloede, en slechts bij giften en verkopingen onder levenden. Art. 711 van de Code Civil bepaalt n.l. De eigendom van goederen ver krijgt men en draagt men over door middel van de overeenkomst en door erfopvolging. De verplichting om te leveren is dus al vol maakt door de eenvoudige wilsovereenstem ming der contracterende partijen (bij ons de zgn. obligatoire overeenkomst). Zij maakt de verkrijger eigenaar, ook wanneer de corpo rele levering nog niet heeft plaats gevonden. Het gevolg is, dat het kadaster niet in staat is het eigendomsbewijs van onroerend goed te leveren. In geval van erfopvolging enz. wordt eenvoudig de verschijnende bezitter in geschreven. Bij titelonderzoek moeten de par tijen dan ook altijd terugzoeken tot de oor sprong van de eigendom. Dit recht heeft ook in ons land gegolden zo lang de Code er wet was, maar zoals we zagen werd reeds in het Ontwerp B.W. van 1820 ervan afgeweken. Het Zwitserse B.W. gaat uit van de fictie dat iedere grondboekinschrijving algemeen be kend is en deze heeft daardoor een constitu tieve betekenis. Door de vaststelling van de meting wordt ook het grondboekplan tot openbare oorkonde. Het Burgerlijk Wetboek (van 1907) bepaalt: De grenzen tussen de percelen worden bepaald door de kaarten èn de grenskenmerken op het terrein. Als er ver schil bestaat tussen de grenzen op de kaart en die op het terrein, worden de eerste geacht het nauwkeurigst te zijn (art. 668). Deze wet telijke regeling heeft indertijd tot gevolg ge had dat grote gebieden moesten worden her meten teneinde deze positieve formulering in de praktijk waar te kunnen maken. Sinds dien geldt de kaart als beter dan het terrein (idealisme) aangezien dit van nature ver anderlijk is en de kaart niet. Een en ander heeft tot gevolg dat de te goeder trouw ver krijger kan verlangen dat de grenstekens con form de plangrenzen verzet worden. De grensuitzetting heeft kracht van recht, be halve wanneer binnen 20 dagen één der be trokkenen bij de rechter een klacht erover in dient. De aanspraak op verbetering van het plan is evenwel in het algemeen niet ont vankelijk omdat de eventuele onjuistheid er van door de te goeder trouwe verkrijging ge heeld is. Voor degenen die in ons land rechtskracht aan de plans willen verlenen is hier een mo gelijke weg daartoe (de wettelijke weg) ge wezen. Bij grondtransacties in Duitsland is de gang van zaken als volgt: De partijen komen sa men voor de grondboekambtenaar (-rechter), geven mondeling uiting aan hun wederzijdse overeenstemming en vragen inschrijving van de akte van overdracht. De grondboek beambte onderzoekt dan 1. of de partijen de personen zijn voor wie ze zich uitgeven; 2. of vervreemder als eigenaar in het grondboek staat aangegeven: 3. of de aangeboden stuk ken de vereiste vorm bezitten en 4. de Ge- schaftsfahigkeit en Erwerbsfahigkeit der partijen zoals leeftijd, staat, curatele, huwe lijkse voorwaarden enz. De inschrijving is verplicht (Buchungszwang) en zonder deze wordt de eigendom niet verkregen. Terwille van de rechtszekerheid is overdracht onder voorwaarde of tijdsbepaling verboden en ver jaring uitgesloten. Het resultaat is een re gister dat met positiviteit de rechten op de grond weergeeft: Ausserhalb des Grund- buchs und neben demselben darf es kein Eigentum geben. De overheid vrijwaart de kopers die op het grondboek hebben ver trouwd tegen alle strijdige aanspraken van derden. Iemand die ten onrechte ingeschreven zou zijn is daardoor nog geen eigenaar, maar zodra een derde te goeder trouw van hem koopt verkrijgt deze een onaantastbaar recht. Voor vergissingen gemaakt bij het uitreiken van certificaten van eigendom is de ambte naar persoonlijk aansprakelijk. Is de dader niet achterhaalbaar dan betaalt de staat de schade. In het verleden is het wel voorgeko men dat de ambtenaren, bang voor hun ver antwoordelijkheid, het publiek talloze moei-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 9