SURINAME? Wat is en wat doet het Centraat Bureau Luchtkaartering van (2) 246 door L. A. Gall Ing., Hoofd Afdeling Tekenkamer en Repro Landmeetkundige afdeling Deze is onverdeeld in: a. Kaartering wooncentra; b. Kaartering topografische kaarten: c. Bijhouden gegevens sub a en b. ad a. De eerder genoemde potloodminuten gaan na gereedkoming in het Wild A-8 kaarte- ringsapparaat naar de tekenkamer. Ten be hoeve van de meetploegen worden van deze minuten lichtdrukken gemaakt. Met deze lichtdrukken trekken de ploegen het terrein in en zij gaan na of de kaart met het terrein overeenkomt. Alle ontbrekende details en dit kan heel wat zijn, b.v. als er na de uitge voerde luchtopnamen hele nieuwe woonwijken zijn bijgekomen worden bijgemeten. Dit zal in de naaste toekomst niet meer nodig zijn, nu het C.B.L. in het bezit is van een eigen lucht- camera. Hiermede kunnen immers nieuwe woonwijken met b.v. enkele beeldparen wor den gefotografeerd en daarna in de A-8 ver der worden uitgewerkt. De bijmetingen zullen zich dan tot incidentele bijgekomen objecten kunnen beperken. Werkzaamheden van de landmeetkundige afdeling Bij de bijmetingen worden zowel het meet- lijnenverband als de voerstraalmethode toege past, naar gelang dit naar de aard van de topografische gesteldheid van het terrein het beste uitkomt. Uitgegaan wordt indien aan wezig van een polygoonpunt. Ontbreekt dit, dan van een markant detail punt, dat op de kaart voorkomt, zoals een dui delijke perceelscheiding, een hoek van een huis. De aansluiting gebeurt op dezelfde mar kante punten als hierboven genoemd. Bij de voerstraalmethode wordt de meting grafisch gekaarteerd en de meting richt zich uit de aard der zaak hiernaar. Als begin- en eind- richting worden een verder ook op de kaart voorkomend markant punt genomen. De me ting is verder overeenkomstig de normale gang van zaken bij dit soort metingen, dus hoeken en afstanden aflezen. Het instrument is de Kern R.D.S. Aangezien bij de uitwerking in de Wild-A 8 van de huizen de projectie van het fotogra fisch beeld van de daken wordt gekaarteerd, worden in het terrein alle dakoverstekken met behulp van een „Roofplummer" gemeten en de afstand bepaald van de projectie van de dakrand op de grond tot de buitenmuren van het huis. Op deze wijze verkrijgt men de juiste afmetingen van de huizen. Als het kaartblad geheel is gecontroleerd worden kaart en me tingen aan de tekenkamer afgegeven ter ver dere afwerking. ad b. Door K.L.M. Aerocarto zijn van de land bouwarealen kaarten samengesteld op schaal 1 10.000. De controle in het terrein van deze kaarten is praktisch identiek aan de controle van de kaarten der wooncentra. ad c. Het bijhouden van de bovengenoemde kaarten behoort mede tot de taak van de land meetkundige afdeling.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 12