249 Als alles gegraveerd is, worden de openge trokken lijnen op de blauwe graveerlaag in- gezwart met depsor, na met watten, gedrenkt in een mengsel van één deel spiritus en twee delen water, te zijn schoon gewreven. De overtollige depsor wordt vervolgens met in benzine gedrenkte watten verwijderd. Hierna bekijkt men het blad op een lichtbak en gaat na of alle gegraveerde lijnen een goede zwarte dekking hebben. Zonodig wor den bepaalde minder goed dekkende delen opnieuw ingezwart. Dan wordt de graveer laag verwijderd met spiritus en daarna de hele nu blank geworden kaart goed met water en zeep afgewassen en gedroogd. Ten slotte wordt de beschrijving van de kaart aangebracht. Dit gebeurt met voorbedrukte namen die aangebracht zijn op zelfklevende film. Door deze werkwijze wordt de beschrij ving strak en uniform gehouden, wat het aan zien van de kaarten ten goede komt. Sinds enkele jaren wordt bij het produceren van kaarten op de tekenkamer ook het stabilene- procédé toegepast en wel stabilene voorzien van graveer- en diazolaag. De graveerlaag is fotografisch dicht. Het uitgangspunt is een potloodkaartering op maatvast doorzichtig astrofoil. In het pneumatisch vlakdrukraam wordt de beeldzijde van deze kaartering in contact ge bracht met de gevoelige diazolaag van het stabilene en dan onder een druk van ca. 1 kg per cm2, ongeveer 2Yi 3 min. be licht. Na ontwikkeling in het ontwikkelge- deelte van het lichtdrukapparaat, verkrijgt men op de graveerlaag een zwarte diazo-af druk in spiegelbeeld, die als gids dient voor het graveren van de kaart. Om beschadiging van de graveerlaag te voorkomen, moet op deze laag tijdens de ontwikkeling in de licht drukmachine een vel zacht papier worden ge legd. Is het graveren gebeurd, dan wordt van het volledig gegraveerde stabileneblad in het vlakdrukraam een fotografische afdruk ge maakt op maatvaste film. Daar de graveer laag fotografisch dicht is, bereikt tijdens het afdrukken het licht de gevoelige laag van de fotografische film alleen op die plaatsen, waar de lijnen in de laag gegraveerd zijn. Omdat in spiegelbeeld gegraveerd is, ver krijgt men (na ontwikkelen, fixeren en spoe len) een positief beeld. Op deze positieve film wordt nu de beschrijving aangebracht. Het stabilene-procédé leent zich vooral voor het vervaardigen van kleurendruk. Men graveert b.v. eerst de kleur zwart, maakt dan een fotografische afdruk. Hierna worden alle lijnen „zwart" dicht gemaakt met zwarte lak. Alleen de vier gids-kruisjes bui ten de bladranden blijven steeds open staan. Deze zijn nodig om de verschillende deel- bladen bij het drukken precies te doen samen vallen. Nu graveert men de andere kleuren afzon derlijk en handelt telkens voor iedere kleur op de boven omschreven wijze en verkrijgt zodoende de verschillende kleurendeelbladen. Het voordeel van deze werkwijze is, dat alle deelbladen van één en het zelfde „moeder- blad" afkomstig zijn en dat hét „moederblad" in zijn oorspronkelijke staat blijft. Daar zowel het stabilene als de film een grote en gelijke maatvastheid hebben, zullen de kleurendeel bladen onderling praktisch geen verschillen vertonen en bij het drukken de verschillende kleuren niet over elkaar komen te liggen. Moeten kaarten met kleurenvlakken vervaar digd worden, dan is stabilene met fotogra fische en striplaag aan te bevelen. Indien van kleurendeelbladen, één gecombi neerde calque voor zwart-wit-druk samen gesteld moet worden handelt men als volgt. De kleurendeelbladen worden precies op elkaar ingepast en met tape aan elkander vastgehecht. Boven komt het deelblad te lig gen, met de meeste tekening, dan het deel blad met iets mindere tekening enz. Hierna wordt het geheel met de beeldzijde tegen de gevoelige laag van het stabilene in het pneu matisch drukraam belicht en daarna ontwik keld. Aangezien de deelbladen op zeer dunne film n.l. van „0,004" dikte overgebracht zijn, is de parallax, die bij deze werkwijze van afdrukken optreedt, niet storend. Op deze wijze is van alle kleurenbladen van Zuid-Suriname een gecombineerd zwart-wit kaartblad samengesteld. Zijn de kleurendeel bladen op dunne film van b.v. 0,05 mm dikte vastgelegd, dan kan op dezelfde wijze, maar dan op autopositief-film in één handeling een fotografische afdruk verkregen worden en vervalt dus het graveren. Een winst van een paar weken arbeid. Een noviteit op de tekenkamer is ook het ge bruik van het „Instant lettering procédé". Dit is een Engelse vinding op het gebied van voorgedrukte letters of namen. Het is ver krijgbaar in vellen, voorzien van zelfklevende letters of namen. Men heeft niets anders te doen dan de juiste plaats te kiezen waar de letters of naam moeten komen, het vel hierop leggen, daarna over de over te brengen letter

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 15