250 of naam met een ballpoint of ander vrij stomp voorwerp wrijven om de overdracht te doen plaats vinden. De zwarting van de zwarte letters is prima. Ook in andere kleuren is „Instant lettering" te krijgen. Werkelijk een prachtvinding. De kaarteringen op grote schaal van Paramaribo worden op de in de A-8 gekaar- teerde potloodminuten uitgevoerd öf met het meetlijnen-verband öf met de voerstraal- methode. Zijn alle metingen gekaarteerd, dan worden in het algemene systeem van de blad indeling de netbladen gegraveerd. Dit sys teem heeft als uitgangspunt de indeling van de bladen op 1 100.000 genummerd van 1 t/m 107. De bijzondere opdrachten zijn wel zeer veel zijdig doch behoeven geen nadere uitleg. Een uitzondering wil ik echter maken voor de navigatiekaart. De schaal is 1 1.000.000 en de uitvoering geschiedt in een 8-kleurendruk. De eisen die de vlieger aan deze kaarten stelt zijn bijzondere. Hij heeft immers behoefte aan een overzicht op het terrein, dat ten enen male uitgesloten is bij terrestrische waar neming. Details die hierbij opvallen, vallen meestal uit de lucht niet op. De vlieghoogte en de snelheid hebben invloed op de oriënta tiemogelijkheid. Hoe groter de snelheid is, hoe vlugger het landschap zich schijnt te ver plaatsen. Het gaat dus om een weinig gedetailleerde kaart op kleine schaal, waarop echter be paalde terreinvoorwerpen die uit de lucht ge zien in het oog springen, b.v. een uitsprin gende kaap aan de kust, een kale rotskop, een savanne midden in het oerwoud, duidelijk moeten staan. Daarom is de uitvoering anders dan die van een normale overzichtkaart, ze moet simpel en vlot leesbaar zijn. Wat het reliëf betreft, de vlieger hecht weinig waarde aan exacte terreinvormen. De hoogtelijnen moeten op verantwoorde wijze sterk vereenvoudigd worden, waarbij tevens gebruik wordt ge maakt van de methode van gekleurde hoogte zones. Wel heeft de vlieger des te groter belangstel ling voor de terreinhoogten terwijl de hoogste toppen van in het oog springende hoogte- cijfers moeten zijn voorzien, zodat men deze dadelijk in een bepaald bergcomplex kan herkennen. Verder dienen van de diverse vliegvelden de radio- en elektronische navigatie-middelen te worden vermeld. Repro Tot de taak van dit onderdeel behoort het re produceren van luchtfoto's, het vervaardigen van fotografische vergrotingen en verkleinin gen, het maken van microfoto's, fotokopieën en lichtdrukken. Ook het verrichten van luchtopnamen zowel over boord als verticaal behoort sedert kort tot de werkzaamheden van dit onderdeel. De instrumenten waarover kan worden be schikt zijn: 1 pneumatisch drukraam; 1 fotokopie-apparaat; 1 vergrotingsapparaat 6x9; 1 lichtdrukapparaat; 1 microfilmapparaat; 2 ontwikkelapparaten voor smalfilm en film van 9" plus droogtrommels enz. 1 luchtcamera; 1 repro-camera Alos RP-50; Langzaam-aan is dit instrumentarium ge groeid. Toen schrijver dezes in 1956 in Suriname kwam, was er op het C.B.L. in dit opzicht niets aanwezig. Aangezien men echter af en toe lichtdrukken nodig had, moest hieraan tegemoet worden gekomen. Gelukkig kon de hand gelegd wor den op een oud boogvormig afdrukraam met een zeildoek aandruk-inrichting. Als lichtbron fungeerde de zon! Dit ging prachtig als de zon scheen, maar als er tijdens de belichting wolken kwamen op zetten, betekende dit een ramp. Verder was voor de ontwikkeling een lang werpig houten kastje getimmerd met aan de open onderkant een schaaltje ammoniak en een lamp eronder als warmtebron. Op deze primitieve wijze verkreeg men toch redelijke resultaten. Ook op reprogebied is dus een ge stadige groei te onderkennen, al blijven er nog wensen, zoals een eigen kaartdrukkerij. Als dit verwezenlijkt kan worden, is het C.B.L. ook op reproduktiegebied geheel self supporting geworden. Eveneens de aanschaf van een luchtcamera is baanbrekend. Hier mede kunnen overboordopnamen worden ge maakt en ook verticale kaarteringsopdrach- ten worden uitgevoerd, b.v. ter aanvulling van reeds bestaande opnamen. Om een voorbeeld te noemen. In Paramaribo verrezen in korte tijd nieuwe woonwijken. Op de fotografie van de stad van 1956, 1959 en 1960 kwamen deze wijken

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 16