E. N. Blink: 259 echter van de vertrouwdheid van de land meetkundige met deze meetmethode. Ir. J. C. O. van Gijsen: Tachymetrie: opname en uitwerking Ir. G. A. van Wely: Indirecte afstandmeting voor de bepaling van de meetkundige grondslag De indirecte afstandmeting is bij uitstek ge schikt als hulpmiddel bij de opbouw van een homogene meetkundige grondslag. Toepassingen met tellurometer, geodimeter, theodoliet en basisbaak, dubbelbeeldafstand- meters en dradenafstandmeters. Nadruk op de tweede fase van verdichting met veelhoeksnetten. Methoden van verken ning, organisatie, uitvoering en berekening. Foutenbronnen, standaardafwijkingen en be schouwing van resultaten. Besproken worden alleen die tachymeters, die een nauwkeurigheid geven van l°/oo: dradenafstandmeters al dan niet zelfredu- cerend en basisafstandmeters. Bij niet-reducerende instrumenten heeft men nodig reductietafels of nomogrammen. Voor topografische opname van een duinterrein is in Wageningen ontwikkeld een „reductie- rol". Na de reductie volgt kaartering met behulp van de poolcoördinatograaf. De snelheid van meten en uitwerken wordt vergroot door het gebruik van zelfreducerende tachymeters. Om de opname minder geestdodend te maken zijn we er toe overgegaan direct in het terrein te laten kaarteren. Dit laatste geeft ook tijd winst. Een vergelijking wordt gemaakt tussen planchet met vizierlineaal en een gewone tachymeter met tekenplank. Tenslotte iets over de mogelijkheden van de basisafstandmeters. Indirecte afstandmeting voor situatiemeting en daarmede verband houdende problemen voor het kadaster Het kadaster, nog altijd de grootste metende instelling in Nederland, beschikt over één tachymeter-installa'tie. Hoewel het moeilijk is het werken met dit apparaat in te passen in het geijkte systeem van kadastrale metin gen, is toch gebleken dat er in bepaalde om standigheden met vrucht gebruik van ge maakt kan worden. De hierbij optredende praktische problemen zijn gewoonlijk wel op te lossen. Doordat echter nauwelijks enige tijd aan hermetingswerk besteed mag worden is de tachymetrische detailmeting nog wei nig tot zijn recht gekomen. Ir. R. jonkers: De toekomstige ontwikkeling van de indi recte afstandmeting, zoals ik die zie De stormachtige ontwikkeling van de toepas sing van de elektronica biedt voor de land meetkunde grote perspectieven. Recente proefnemingen bij de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij hebben de bruik baarheid in de praktijk reeds bewezen. Er zijn echter nog vaak meer mogelijkheden. Hiertoe zal de huidige meetmethodiek moeten worden aangepast, hetgeen mijns inziens in houdt dat een ruimere toepassing van de tachymetrie zal moeten plaatsvinden. Dit zal echter allerlei vooral organisatorische en psy chologische problemen opleveren.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 25