dubbele achterwaartse snijding 237 door Klerks, technisch ambtenaar openbare werken Breda en J. G. Albrink, kapitein der artillerie. Naar aanleiding van de 13e opgave met land meetkundige inslag in Geodesia nr. 12-1962 stellen wij ons voor in dit artikel het probleem van de dubbele achterwaartse snijding nader uit te werken, voornamelijk wat betreft de combinatie-mogelijkheden van de richtingen en de voorwaarden, waaraan de meting moet voldoen. Wanneer in een punt P, niet in coördinaten bekend, slechts twee verre richtingen zicht baar zijn, kunnen we toch een achterwaartse snijding uitvoeren, indien we een hulppunt Q kiezen, zodanig, dat de aldus gevormde basis punten P en Q onderling zichtbaar zijn. De bekende punten, waarop vanuit Q gericht wordt, kunnen al of niet dezelfde punten zijn als die, waarop vanuit P gericht wordt. Ge meten worden alleen de richtingen naar de be kende punten ten opzichte van de basis PQ; de basislengte behoeft niet gemeten te worden. De aanduiding van de bekende punten en de gemeten hoeken is als volgt (zie fig. 1): - de bekende punten die zichtbaar zijn in P noemen we A en B; zodanig dat we rechts- omgaande vanuit de basisrichting (PQ) eerst A vinden en de hoek a meten en daarna B vinden en de hoek /3 meten; - de bekende punten die zichtbaar zijn in Q noemen we C en D; zodanig dat we rechts- omgaande vanuit de basisrichting (QP) eerst C vinden en de hoek y meten en daarna D vinden en de hoek <5 meten. Er kunnen zich drie mogelijkheden voordoen wat betreft de ligging der basispunten ten op zichte van de bekende punten: a. zowel in P als in Q zijn twee verschillende bekende punten zichtbaar, zodat dus in totaal de richtingen naar vier bekende punten worden gemeten (zie fig. 2); b. één bekend punt is zowel vanuit P als van uit Q zichtbaar, terwijl het tweede bekende punt voor de beide basispunten verschil lend is. In totaal meten we dus naar drie bekende punten (zie fig. 3 en 4);

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3