288 treft mag het ais een gelukkige omstandigheid worden beschouwd, dat bij de kadastrale dienst de mogelijkheden worden onderzocht voor de invoering van een grondregistratie op kaartsysteem, ontwikkeld door de oud- Ingenieur—Verificateur van het Kadaster de heer Joosten, een der meest vooraanstaande deskundigen in Nederland op dit gebied. In een vergadering van gemeente-, polder- en waterschapsbesturen op Schouwen-Duive- land, waar het systeem thans wordt beproefd, is kortgeleden de werking ervan uiteengezet. Uit de mededelingen van Ingenieur Joosten kwam sterk naar voren, dat het in de naaste toekomst voor de lagere Overheidsorganen (en voor deze niet alleen) mogelijk zal zijn, hun ..kadaster" tot op de dag bij te houden met behulp van fotokopieën der wijzigings fiches van de kadastrale boekhouding. Het wil mij voorkomen dat dit laatste van zeer groot belang zal zijn, wanneer de heffings- en inningswerkzaamheden van belastingen op onroerende goederen naar de Gemeente besturen zullen zijn overgeheveld. Immers dan zijn deze verzekerd van een tot de dag ,,bije" administratie van land en huizen in hun gemeente. En een regelmatige toevloed van fotokopieën (in verschillende kleuren op stevige kaarten) van de kadasterfiches stelt hun hiertoe in staat. Het is andere zijde van de medaille niet onmogelijk dat voor de regelmatige verwerking van deze fiches", voor de bijhouding van de gemeentelijke kadasters, ter zake deskundigen door de ge meentebesturen zullen worden aangetrokken, ambtenaren dus van de rijkskadastrale boek houding. Op welke wijze de gemeenten zullen komen aan het basismateriaal voor de heffing van de hun toevallende belastingen op de onroeren de zaken, zal de toekomst moeten leren. Het wegvallen van de kadastrale administratie van de belastbare opbrengst anno 1879 en 1904, waarop thans mede de heffing van de straatbelasting en rioolbelasting is gebaseerd, zal op de een op andere manier moeten wor den gecompenseerd. Wellicht kan reeds thans worden gedacht aan een samenspel van de Rijksbelastingdienst (kohieren voor de Personele Belasting), Registratiekantoren (waar de huurovereenkomsten worden ge registreerd), Ministerie van Volkshuisvesting (waar vaststelling plaatsvindt van huishuur- bedragen) en Grondkamer (landpachtregi stratie), die het straks mogelijk zouden kun nen maken dat de gemeenten met zo laag mogelijk gehouden perceptiekosten een schat ting zouden kunnen vaststellen van de belast bare opbrengst der onroerende goederen in hun gebied. Zal dit alles tezamen tot gevolg hebben dat de ingewerkte ambtenaren van 's Rijksbelas tingen in groten getale zullen wegtrekken, gelijk dat het geval was bij het Kadaster, toen de gemeenten hun eigen landmeetkundige diensten gingen instellen? Voor de kadastrale boekhouding zal de af schaffing van de Grondbelasting een sterke vereenvoudiging van de administratie be tekenen. Geen invulling, optelling en her haalde controle meer van de kolommen in de kadastrale legger die op grondbelasting be trekking hebben. Geen uitreiking meer na controle van de voor de belastingdienst be langrijke kaarten nr. 93. Geen enkele schat- tingsstaat behoeft meer te worden overge boekt en geen enkele zeer bewerkelijke split- singsstaat behoeft ons aan het einde van het jaar meer te verontrusten. Metingsstaten zullen zeer vereenvoudigd worden en de in diening ervan behoeft niet meer aan een slui tingsdatum te worden gebonden. Intrekking van de Wet op de Grondbelasting stelt echter de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster ook voor problemen die zijn existentie raken. Tot 1 oktober 1962 kon de ambtenaar van de velddienst zich bij het be treden van particulier terrein nog beroepen op artikel 24 van de Grondbelastingwet, op grond waarvan toegang kon worden gelast, desnoods met behulp van de sterke arm. Wil het Kadaster aan zijn maatschappelijke taak kunnen blijven voldoen, dan zullen straks voor de Bijhoudingsdienst en voor de zo broodnodige hermetingswerkzaamheden compenserende wetsartikelen die van ar tikel 24 van de Wet op de Grondbelasting moeten vervangen. Ook uit de aangekondigde afschaffing van de Grondbelasting blijkt duidelijk, hoe, wij- van-het-Kadaster leven op de kentering. Op de kentering naar een periode waarin ons dienstvak los van de belastingdiensten van thans zal kunnen uitgroeien tot een Rijksdienst van het Kadaster, voerende de volledige administratie van de zakelijke rech ten op onroerende zaken, die mede de plan ninggrondslagen zal kunnen leveren voor een Nederland van de toekomst, waarin het aan tientallen miljoenen landgenoten mogelijk moet worden gemaakt, te blijven eten, wonen, werken en zich te kunnen ontspannen.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 10