4. Het verkregen meridiaanpunt te mar keren met een betonnen merkteken. 291 De procedure tot het verkrijgen van deze meridiaanpunten werd als volgt gesteld: 1Door de Australische en de Nederlandse landmeters worden onafhankelijk van elkaar, nabij het betrokken meridiaanpunt Astrono mische plaatsbepalingen verricht (zogenaam de ..Astro's" bepaald). 2. De verkregen Astro's te vergelijken door wederzijds gecontroleerde verbindingsmetin gen. 3. Het meridiaanpunt uit te zetten van een een der Astro's, door een wederzijds gecon troleerde uitzettingsmeting. Daar door de Australische landmeter mr. Whish Wilson omstreeks 1958 reeds Astro's waren bepaald in Domongi en Angamurut, kwam het resterende werk grotendeels voor Nederlandse rekening. Niettemin zou het zeer wenselijk zijn als een Australische landmeter aan de tournee zou kunnen deelnemen. In dit geval toch konden de verbindingsmetingen tegelijkertijd wederzijds worden vastgesteld en de uitzetting definitief worden verricht. Iets waartoe anders later nog weer een aparte expeditie nodig zou zijn. In januari 1962 begon de voorbereiding. De eerste vraag was „hoe komen we er?" Per watervliegtuig de punten rechtstreeks bena deren, er heen lopen vanuit de dichtstbij te bereizen plaats of er heen te reizen per schip? De eerstgenoemde mogelijkheden zijn minder bedrijfszeker. Ze leveren daardoor meer stof voor spannende reisverhalen. De tournee vond echter per schip plaats. Dienovereen komstig is er niets sensationeels voorgevallen. Diegenen die anders hadden verwacht be hoeven dus niet verder te lezen. Eerst werd dan contact gezocht met de Af deling Scheepvaart. Deze Afdeling oefende o.a. toezicht uit op en voerde beheer over de vloot van Gouvernementsvaartuigen. Scheep vaart was dus op de hoogte van mogelijke be schikbaarheid van schepen. Tevens over de zeewaardigheid. Ook had Scheepvaart zee kaarten, zeemansgidsen, getijtafels enzovoorts en vooral deskundigen die met dit alles een veilig vaarschema konden opstellen. Tot een vaarschema kwam het in dit geval niet. Het knelpunt was de Torresstraat. De grote scheepvaart passeert de Torresstraat volgens een vaste afgebakende route. Een vluchtige blik op de zeekaart leert reeds dat men zich daarbuiten niet moet wagen. Een gebied vol riffen, slechts globaal nog ver kend, waar, bij heersende Zuidoostmoesson tot windkracht 7, gevaarlijke grondzeeën kun nen gaan. Sterke getijstromen en gebrek aan landverkenning maken het voor kleinere vaartuigen, met hun beperktere navigatiemid delen, moeilijk om met zekerheid de vaste route te kunnen volgen. Voor kleinere sche pen is het passeren van de Torresstraat, tenzij dit gebeurt in het gunstige seizoen, een hache lijke onderneming. Uiteraard was Scheepvaart niet bereid voor dergelijke experimenten een vaarschema af te geven. Het lag dus voor de hand te gaan varen vanaf een haven aan gene zijde van de Torres straat. Daartoe werd de hulp ingeroepen van de Australische collegae te Port Moresby. Aanvankelijk liet het zich niet hoopvol aan zien. Langzamerhand werd duidelijk dat er geen scheepsvervoer van Gouvernements- wege beschikbaar was. Juist toen we ons al met de idee vertrouwd begonnen te maken van prauwen met buitenboordmotor kwam er een telegram met allemaal prettig nieuws. Er kon een particulier vaartuig gecharterd worden voor de maanden juli en augustus op zeer billijke condities. Bovendien kon een Austra lische collega ons vergezellen. Intussen waren de technische voorbereidingen voltooid. Het instrument, een Wild T3 (sexagesimaal) was geprobeerd. De radio was bedrijfsklaar gemaakt. Een zonnetijdchronometer en een sterretijdhorloge liepen sindsdien onder con trole van het precisietijdsein van Hawaii. De steralmanak voor 1962, de Ephemeris met zonscoördinaten, logtafels en verdere boek werken waren compleet. De instrumenten voor verbindingsmetingen en zonsazimut stonden klaar. Ook de kampuitrusting, inclusief medi cijnkist en keukengerei. Er werd gewerkt aan stergrafieken voor de betreffende breedten en de betrokken maan den. Daaruit konden dan t.z.t. snel de selec ties worden gemaakt en de observatiepro- qramma's worden opgesteld zoals dat gebrui kelijk is bij de methode van Gauss voor de simultane Lengte- en Breedtebepaling. Deze methode, beschreven in het boek „Astronomy

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 13