292 applied to Landsurveying" van Professor Roelofs werd algemeen toegepast bij de Astro- bepalingen door het Kadaster te Hollandia. Om alles nog eens te proberen werd er een complete Astrobepaling verricht. Nu moest administratief snel worden toege slagen. Vooruitlopende op toestemming van hoger hand tot het maken van een buitenlandse dienstreis, werd verzocht om het vaartuig per dag te charteren. Pokkeninentingen werden geregeld. Met de luchtvaartmaatschappij „De Kroonduif" kwamen we een reisschema over een. Paspoorten moesten in orde zijn. Geld voor werk- en reisvoorschot werd overge maakt naar Port Moresby. Bagage moest worden gewogen. Hotelreserveringen ge maakt. Werk werd overgedragen aan waar nemer tijdens afwezigheid. En last but not least bonden we de strijd aan om een geweer, een van de niet gestolen kadastergeweren, mee te nemen. Gelukkig maar dat de toestemming werd ver leend. De bagage werd naar het vliegveld gebracht. De dag daarop, 29 juni, volgden wij. Om 12.30 uur Nieuw-Guineatijd, gingen we met een DC3 van de TAA (Trans Australian Air lines) het luchtruim in. De expeditie was be gonnen. Van Nederlandse zijde werd verder aan de tournee deelgenomen door de heren V. R. Hoet, opnemer, Abraham Hendrik Jepese, assistent-opnemer en Jansen Lie, eveneens assistent-opnemer. De beide laatsten zijn van papoea landaard. Onze vliegbestemming was Daru. We zouden daar 3 juli arriveren, het vaartuig zou er op 2 juli binnenvallen. We schatten dan op 4 juli te kunnen vertrekken. Tussenlandingen werden gemaakt in Wewak, Madang, Lae en Port-Moresby, met een over nachting in Lae en 3 overnachtingen in Port- Moresby. Vliegen heeft in de tropen het prettige van verkoeling. Zodra het toestel een poosje op kruishoogte heeft gevlogen, voelt men zich opkwieken. Mede trouwens door de zorgen van een lieftallige stewardes die ijskoude handdoekjes uitdeelt. Hoe mooi alles daar be neden! Eerst gaat het over het Sentanimeer. Eilandjes met kampongs (dorpen) er op, prauwtjes, hier en daar stranden: hoog langs de oevers de uitlopers van het Cycloop ge bergte. Uren moesten we moeizaam klimmen langs glibberige bergpaden om een triangu latiepilaar te bereiken en nu ligt alles zo maar op een presenteerblaadje. Daar is Hollandia- Binnen, Rhijnauwen, het radiostation Skyline, Hollandia-Haven, alles verbonden door velerlei slingerwegen. Reeds is de Humboldt- baai onder ons en de Jautefabaai; op de strandwal ertussen de dorpen Enggros en To- bati. Wat een kleurenspel leveren die riffen. De evenwijdige witte streepjes, die heel lang zaam het strand naderen vertegenwoordigen de branding. Ruw worden we uit onze overpeinzingen los gerukt. Formulieren moeten worden ingevuld. Naam, voornaam en geboortedatum. Dat is niet zo erg, die kennen we zo langzamerhand van buiten. Maar of we dan even op willen geven, wat we zoal in willen voeren, wat het weegt, wat het kost, waar het gemaakt is. Alles op te geven in vreemde maten, vreemde valuta en in de Engelse taal. Paspoortnum mers er bij. Het nummer van de vlucht. Dank zij het milde klimaat dat nu in het vliegtuig heerst kunnen we van dit alles een gepaste afstand nemen. Op een of andere wijze vullen we alles in. Later in Lae blijkt men er tevreden mee te zijn. Alleen het geweer is een moeilijk punt. Het wordt door de zorgen van de douane verder doorgezonden naar Port Moresby. We worden in Lae ondergebracht in de TAA- mess, een bungalowhotel. Iedere bungalow heeft eigen badkamer en toiletten, recreatie ruimte en 4 slaapkamers, Hoet kreeg een kamer alleen, Jepese en Lie hadden samen een kamer en ik deelde een kamer met de Oosten rijkse bergbeklimmer dr. Harrer. Deze had kortgeleden een bezoek gebracht aan de Ba- liemvallei. Hij was nu op weg naar Australië om enige lezingen te houden. De meeste moeilijkheden waren dr. Harrer op zijn laatste tocht in de weg gelegd door de koetoe-maleo, de maleoluis. De maleo, een boshoen, bergt zijn eieren op in grote hopen humus. Wil men die eieren uitgraven, dan is het tactisch om zich op een gepaste afstand van de plaats van het misdrijf geheel naakt uit te kleden en zich in te smeren met een of andere soort olie. Anders zetten zich de oranjekleurige speldepuntgrote koetoe-maleo overal op de huid vast. Ze veroorzaken een hinderlijke jeuk. Verwijderen zonder meer geeft kans op infectie, men moet ze geduldig afweken met zeep. Daarvoor is in de rimboe niet altijd gelegenheid.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 14