293 Het onbillijke is, dat men ook koetoe-maleo kan krijgen, zonder de nesten uit te halen. Blijkbaar trekken de diertjes het bos in. 's Avonds aan tafel hadden we enige moeite met de in het Engels gestelde menu's a la carte. Door ons onderling solidair te verklaren gelukte het niettemin om tot een selectie te komen, die ieders goedkeuring kon weg- wegdragen. Na een goede nachtrust en een ontbijt met ham and eggs werden we om 8.15 uur afge haald en naar het vliegveld gebracht. Hier moest alle bagage opnieuw worden bevracht naar Port Moresby. De vlucht naar Port Moresby duurt ruim een uur. Dit is de eerste etappe van de lijndienst naar Australië. Deze wordt onderhouden met de viermotorige DC6, een wat ruimer en ge riefelijker toestel. Het Centrale Bergland moet worden gepasseerd. Hoewel het niet zo hoog gaat als de Centrale bergketens van Westelijk Nieuw-Guinea, zijn de vierduizenders die men voorbij komt, toch fascinerend genoeg. Bergmeren schuiven voorbij in vele kleuren, bergstromen zoeken onstuimig hun weg naar het dal, rotswanden rijzen loodrecht op. Aan gene zijde van de keten valt het terrein vrij steil weg om plaats te maken voor een moe rassig gebied met een wirwar van rivieren. Dan, in de greep van de droge Z.O.-moesson, verschijnt het dorre gebied van Port Moresby. Dank zij de Eucaliptusbomen die men hier alom aantreft, blijft het landschap nog eniger mate groen en afwisselend. Het wordt weer heuvelachtig. Dan zien we de zee. de Koraal zee en aan die zee Port Moresby. Port Moresby is de grootste stad van geheel Nieuw-Guinea. Ruw geschat 50.000 inwoners. Op het vliegveld worden we afgehaald door het Hoofd van de Division Surveys, mr. Ma- theson. Daar is ook reeds de Australische collega die onze expeditie zal vergezellen, de A-Senior Surveyor mr. Dent. Mr. Dent is, evenals wij, in het Papua hotel" onderge bracht. Voor hem zijn de menu's een open boek. Op deze wijze hebben we de hotel- routine spoedig onder de knie. Een Angelsaksisch weekend is over het alge meen een moeizame aangelegenheid. We voelen de maandag dan ook als een opluch ting. Er kan nu weer actie genomen worden. En dat is nodig ook. want de volgende dag gaat het weer verder. We ontmoeten de Nederlandse Liaison Of ficer, de heer Pley. Op het bureau van mr. Matheson verkrijgen we kaartmateriaal van de Flyrivier, terreinschetsen van de Astro's Domongi en Angamurut, coördinaten etc. Er zijn 20 zakken cement voor ons gereserveerd in Daru. Kapmessen, zagen, schoppen, bijlen krijgen we mee uit het magazijn. Ook nog een reserve chronometer, een Wild T2, een meet band en tourneeblikken. Over het schip is niet veel meer bekend, dan dat het „Jonmac" heet. Eigenaar J. Senior, iemand met een baard, nogal een type. Die dag ontmoeten we het zesde lid van de expeditie, Albert, de assistent van mr. Dent. Daar hij binnenslands reist, laat zijn declaratie niet toe dat hij in zo'n duur hotel verblijft. Dit geeft een wat verwrongen situatie. Na inkopen van verdere benodigdheden, ver voer van alles naar het vliegveld, regelingen op de Bank, bleef er maar nauwelijks tijd over om nog met het geweer in het reine te komen. Het werd een heen en weer gedraaf tussen douane en politie. De politie gaf tenslotte een stempel, waarop de douane het geweer vrij gaf. De volgende dag krijgen we een voorproefje van mr. Dents administratieve kwaliteiten. In tegenstelling tot de ..Kroonduifdie 20 kg geeft, blijkt de „Patair", de maatschappij die de vliegdienst met Daru onderhoudt, slechts 30 lbs vrijdom van bagage toe te staan. Er moet worden bijbetaald. Maar van mr. Dent, die voor eigen rekening reist, is er ook bagage bijgekomen. En wie betaalt de vracht voor de uitrusting die van Port Moresby werd meege nomen? Hier rijst een administratief probleem van hogere orde. Mr. Dent trekt een chequeboek en schrijft een „warrantAlles is opgelost. Gedurende de verdere reis hebben zich uiter aard vele malen situaties voorgedaan, waarin het moeilijk was om de juiste voortzetting te vinden. Zo bijv. bij het benaderen van de juiste persoon, het inwinnen van inlichtingen, het uitbetalen van lonen, het onderhouden van contacten etc.; mr. Dent loste alles spelender wijs op. De vlucht naar Daru gaat rechtstreeks over de Golf van Papua, hetgeen betekent, dat er 1 J- uur over zee wordt gevlogen. Het begon dus met „sloepenrol", d.w.z. een demonstratie hoe het zwemvest moet worden aangegord in-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 15