U/66T UJ 298 Dat de inhoud van ten hypotheekkantore ge houden openbare registers vervangen zal worden door mechanische reprodukties? In de memorie van toelichting op het wets ontwerp lezen we o.m. het volgende: Het in Nederland geldende negatieve stelsel van publiciteit brengt mede dat deze registers steeds moeten kunnen worden geraadpleegd en mitsdien vanaf de instelling van de registers bewaard moeten blijven, zodat de archieven van de hypotheekbewaarders ieder jaar aangroeien. Deze gestadige uitbreiding van de archieven zet zich in de laatste jaren in versneld tempo voort, daar door de voort durende groei van de bevolking en de toe nemende economische activiteit ieder jaar meer stukken ter in- en overschrijving worden aangeboden. Om een beeld te geven van deze aanwas kan worden medegedeeld dat ge durende de laatste jaren de archieven op de 23 kantoren in Nederland tezamen met ge middeld 1200 delen, zijnde ongeveer 80 strek kende meter per jaar, aangroeien. Het onver mijdelijke gevolg hiervan is dat vrijwel alle hypotheekkantoren te kampen hebben met een steeds acuter wordend ruimtegebrek. In de wet van 28 februari 1947 inzake wijzi ging van de methode van over- en inschrij ving in de openbare registers werd reeds de mogelijkheid voorzien, dat ter gelegenheid van de aanbieding van een stuk ter over- of inschrijving in de openbare registers van rijkswege een mechanische reproduktie van dat stuk zal worden vervaardigd, waardoor de verdere groei van de archieven sterk ver traagd zou worden. Van deze mogelijkheid is tot dusverre nog geen gebruik gemaakt kun nen worden, omdat nog geen geheel bevre digende oplossing is gevonden voor de moei lijkheden van praktische aard, welke aan de invoering van die werkwijze zijn verbonden. Toepassing van de reproduktietechniek levert echter geen moeilijkheden op ten aan zien van de vervaardiging van mechanische reprodukties in de vorm van microfoto's van de inhoud van de bestaande openbare regis ters. Doordat de originele registers dan van de hypotheekkantoren kunnen worden ver wijderd, kan een zeer drastische beperking van de archieven van de hypotheekkantoren worden tot stand gebracht. Het onderhavige ontwerp van wet strekt er toe aan deze wijze van vervanging een wettelijke grondslag te geven. Opgemerkt zij dat bij de wet van 20 mei 1955 ten aanzien van de registers van de burgerlijke stand reeds een overeen komstige regeling is getroffen. Om technische redenen is het noodzakelijk kantoor voor kantoor en geleidelijk tot de vervanging over te gaan. Met de nieuwe reproduktietechniek kan op eenvoudige wijze een dubbel van de registers worden vervaardigd. Op die wijze ontstaat een schaduwarchief, waarvan de waarde bij calamiteiten evident is. Herinnerd moge wor den aan de moeilijkheden die zijn ontstaan in Middelburg en Nijmegen, toen daar tenge volge van oorlogshandelingen de archieven van de hypotheekbewaarders gedeeltelijk waren teloor gegaan. Een tweede voordeel van het bestaan van een schaduwarchief is dat de microfoto's die zich op de bewaringen bevinden, bij slijtage of be schadiging gemakkelijk vervangen kunnen worden door van het schaduwarchief te ver vaardigen reprodukties. Aangezien na de vervanging van de inhoud van de registers door microfoto's, het stellen van aantekenin gen en het verrichten van doorhalingen in de registers niet meer op de gebruikelijke wijze zal kunnen geschieden, moeten hiervoor bij zondere maatregelen worden getroffen. Tevens zullen regelen moeten worden gesteld omtrent het raadplegen van de microfoto's en het verstrekken van al of niet vergrote af schriften hiervan. Het ligt in de bedoeling op de kantoren leesapparaten te doen opstellen, die zodanig zijn ingericht dat daarmede ook op eenvoudige wijze leesbare reprodukties kunnen worden vervaardigd van geraad pleegde stukken.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 20