DE RIVIERKAART in gewijzigde vorm 299 De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat bericht: Het sinds geruime tijd bestaande plan om de rivierkaart op eenvoudiger wijze samen te stellen en te verspreiden heeft zijn definitieve vorm gekregen, nu de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat zijn goedkeuring heeft gegeven aan het gezamenlijke voorstel van de Hoofdingenieurs-Directeuren in de Directies Bovenrivieren, Limburg, Overijssel, Bene denrivieren en het Hoofd van de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat. De belanghebbende diensten achten de hui dige toestand t.a.v. de vervaardiging van de rivierkaart onbevredigend: de wijze van samenstelling en uitgeven ondoelmatig, kost baar en tijdrovend, waardoor het tempo van vernieuwing niet kan worden opgevoerd. Het samenstellen en verspreiden van de nieuwe rivierkaart in haar gewijzigde vorm kan als volgt worden omschreven; Kaartschalen: De riviergedeelten in het gebied van de Directies Limburg, Bovenrivieren en Overijs sel zullen worden gekaarteerd op schaal 1 5000, evenals de Bergsche Maas, Afge damde Maas, Donge, Amer, Nieuwe Mer- wede (tot Moerdijk), Boven-Merwede, het Oude Maasje en de Biesbos in het gebied van de Directie Benedenrivieren. De overige riviergedeelten in het gebied van laatstgenoemde Directie zullen worden ge kaarteerd op schaal 1 2000 (beneden strooms van Krimpen a/d Lek, Gorinchem en Moerdijk) Bladindeling: De bladen liggen niet meer Noord-Zuid ge richt, doch werden ingedeeld op de richting as-rivier, met een kleine overlap op de om liggende bladen. Wanneer van bepaalde riviergedeelten uit andere hoofde kaarten gemaakt zijn, of zul len worden, van voldoende kwaliteit en in houd, zal de rivierkaart achterwege blijven. Bladformaat: Hiervoor werd het formaat B5 gekozen als het meest handige en bruikbare (58 x 100 cm buitenkant kader). Bladnummer in g Voor een rivier of een gedeelte daarvan is een honderdtal nummers gereserveerd: Boven-Rijn en Waal 101 t/m 127; Nederrijn en Lek 201 t/m 224; Maas, Bergsche Maas, Oude Maasje, Afgedamde Maas, Donge, Amer, Nieuwe Merwede en de Biesbos 301 t/m 376: IJssel (Gelderse) en Zwarte Water c.a. 401 t/m 437; Nieuwe Maas, Scheur en Nieuwe Waterweg 501 t/m 528; Hollandsche IJssel 601 t/m 611; Beneden Merwede, Oude Maas, Noord, Dordtsche Kil en Spui 701 t/m 773; Hollandsch Diep, Haringvliet en ged. Volkerak 801 t/m 893. De bladseries beginnende met de cijfers 1 t/m 4 hebben betrekking op de kaarten, schaal 1 5000; de bladseries beginnende met de cijfers 5 t/m 8 hebben betrekking op de kaar ten, schaal 1 2000. Kaartinhoud: Op de kaart zullen uitsluitend die details worden aangegeven welke voor het rivier beheer van belang zijn en wier aanwezigheid een meer permanent karakter heeft. Legenda's: Voor de beide kaartschalen, 1 5000 en 1 2000, zijn legenda's samengesteld, welke naast het kaartwerk gehanteerd kunnen wor den. In kaart te brengen terreinen: Het gehele gebied in het zomer- en winterbed zal worden gekaarteerd, met de hoofdwater kering en de daaraan aansluitende strook binnendijks gelegen gebied ter breedte van 50 meter, tenzij de aanwezigheid van kunst werken een in kaartbrengen van een bredere strook noodzakelijk maakt. Hoogtemeting: Op dijken, kaden en wegen zullen de hoog ten worden aangegeven om de 100 meter; in het buitendijks gelegen gebied zullen 2 hoog ten per hectare worden aangegeven, hoewel hierbij rekening zal worden gehouden met de terreintoestand. In het binnendijks gelegen gebied worden geen hoogten gemeten. Bijhouding: Er zal naar worden gestreefd, dat de gereed gekomen bladen, zo mogelijk, eens per vijf jaar worden bijgewerkt.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 21