Berichten 302 Landmeetkundige Dienst Koninklijke Nedcrlandsche Heidemaatschappij In dienst getreden: per l-7-'6.3 als opz.: F. Ernst; pei l-8-'63 als opz.: H. van Eek en als adsp. techn. ambt. A. C. Zijderveld; per 1-9-63 als techn. ambt.: A. G. M. Dijkhuis en als adsp. techn. ambt.: J. I. Flikweert. Eervol ontslag: per 1-5-63 de adsp. opz. J. v. d. Gugten; per l-8-'63: de opn. N. D. Jullens; per l-9-'63 de adsp. techn. ambt. J. de Leeuw en de 1.1.tek. H. G. Kruisland. Landmeetkundige afdeling Dienst Publieke Werken Oss In dienst getreden: per 1-4- 63 als tek.: J. v. d. Ven. Landmeetkundige Afdeling Gemeentewei ken Harderwijk Benoemd per l-8-'63 tot techn.-ambt. Ie kl.Blom Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd ruilverkaveling van de blokken Anloo, onder de gemeente Anloo, ter grootte van ca. 6110 ha; Grebpolder II, onder de gemeente Warmenhuizen, ter grootte van ca. 200 ha; Mill, onder de gemeente Mill en St. Hubert, ter grootte van ca. 4250 ha; Nib- bixwoud, onder de gemeenten Hoorn, Sijbe- karspel, Wognum en Nibbixwoud, ter grootte van ca. 2020 ha; Notter lil, onder de gemeente Wierden, ter grootte van ca. 160 ha; Polder de Nesse, onder de gemeente Ouderkerk aan de IJssel, ter grootte van ca, 545 ha; Relcere- landeri, onder de gemeente Warmenhuizen, ter grootte van ca. 80 ha; De Sommelsdijkse Polder, onder de gemeente Sommelsdijk, ter grootte van ca. 830 ha; Strijper Aa-Budel, onder de gemeente Heeze, Leende, Maarheeze en Budel, ter grootte van ca. 17.790 ha; en Warf huizen, onder de gemeente Leens, Ulrum en Winsum, ter grootte van ca. 3310 ha. Tentoonstelling zeekaarten Tot 14 september jl. waren in het Rijks museum te Amsterdam verscheidene oude Nederlandse zeekaarten tentoongesteld. Deze expositie van bescheiden omvang was ge organiseerd ter gelegenheid van het VlIIe internationale congres voor naamkunde. Ver schillende leden van de Kartografische sectie van het KNAG hebben aan de samenstelling meegewerkt. Men vond er mooi en interessant materiaal uit het Scheepvaartmuseum, de Uni versiteitsbibliotheken van Amsterdam en Utrecht, het Maritiem Museum „Prins Hen drik" te Rotterdam, het Algemeen Rijks archief, Topografische Dienst en Geografisch Instituut te Utrecht e.a. Een bespreking van het tentoongestelde is in kort bestek nauwelijks mogelijk. Laten wij enkele atlassen en losse kaarten vermelden. Zo zag men er de eerste, oorspronkelijke uit gave van Waghenaer's „Eerste deel van de Spieghel der Zeevaerdt", waarvan tussen 1584 en 1608 verscheidene edities in het La tijn, Frans, Duits en Engels het licht zagen. De atlaskaarten zijn versierd met land- wapens; op zee zijn varende schepen met bolle zeilen en schietende kanonnen afgebeeld, zee monsters met scherpe tanden en lange staar ten zwemmen er rond, terwijl de randen vaak aanzichten vertonen van steden, zoals die uit zee werden waargenomen. Naast deze trokken enkele uitgaven van Willem Jansz. Blaeu de aandacht (Het licht der Zeevaert, eerste editie van 1608) en Joan Blaeu (Chinese zee e.o. van 1687 uit het Algemeen Rijksarchief en een kaart van het Jan Mayen Eiland uit zijn Atlas Major van omstreeks 1660), paskaarten van het huis Jo hannes van Keulen te Amsterdam (Texelse Reede van 1735 en Nieuwe paskaart van Texel en den Horst, beide uit de collectie Moll te Utrecht) Ook werk van Petrus Plancius, N. J. Vis- scher en Gerard van Keulen, stukken uit de bekende Vingboons Atlas (bijv. kaarten van Cochin China, de Philippijnen en vooral de originele kaart van Goa met Nederlandse namen) kon men moeilijk voorbijgaan. Willem Barentsz beeldt op zijn „Beschrij- vinghe van de drie seylagien enz. in de Poolcirkel o.m. ook een bergje af, dat hij de polus magnétis noemt. Behalve met deze „vermaerde piloot" en zijn beroemde reizen wordt men opnieuw ook ge confronteerd met de reizen van Cornelis de Houtman (Journaal van 1598), Gerrit de Veer (Nova Zembla) en met landmeetkundig en zeevaartkundig werk van admiraal Cor nelis Cruijs (de Don, Zee van Azof en Zwarte Zee), Hendrik Brouwer (kust van Chili), Tasman (Indische Archipel en Australië en de Francois Jacobsenkaart van Tasman's reizen in 16421644). Enkele nieuwere uitgaven wezen op het ver band van deze tentoonstelling met meerge noemd congres, bijv. Imago Mundi XVI van 1962 met een artikel over plaatsnamen en „Nieuwe Spiegel der Zeevaart" van Dr. B. C. Damsteegt (uitg. 1942), die in zijn met gekleurde kaart verlucht werk de Neder landse namen geeft, die voorkomen op zee kaarten uit de 16e en 17e eeuw. Een beknopte catalogus werd aan de be zoekers gratis verstrekt.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 24