303 Jaarverslag Centrale Cultuurtechnische Commissie c.a. Het jaarverslag van de Centrale Cultuurtech nische Commissie, de Cultuurtechnische Dienst, de Herverkavelingscommissies Zee land en Walcheren en de Stichting Beheer Landbouwgronden over 1962 is weer een zeer verzorgd en lezenswaardig boekwerk. In zijn voorwoord zegt de secretaris van de C.C.C., directeur van C.D. en S.B.L., de heer Ir. S. Herweijer, dat in de verslagen over 1955 tot en met 1961 getracht is een zo nauwkeurig mogelijke doorsnede te geven van het geheel en de deelgebieden der cultuurtechniek. In dit jaarverslag is volstaan met een overzicht van het beleid, de behandeling van enkele spe cialistische onderwerpen en een beschrijving van het werk in de provincies. Het zou ons te ver voeren op alle behandelde onderwerpen in te gaan en we willen dan ook volstaan met een greep uit die gedeelten die voor onze lezers, en dan denken we in de eerste plaats aan de ruilverkavelaars onder hen, van belang zijn. Door de C.C.C. werden 10 ontwerprapporten met plannen van voorzieningen voor wette lijke ruilverkavelingen voor een gebied van 36900 ha en 28 ruilverkavelingsovereen komsten voor een gebied van 6270 ha be handeld. Richtlijnen voor bedrijfsvergroting werden voor plaatselijke en voorbereidings commissies opgesteld. Gewezen wordt op het toenemende dynamische karakter van het ruil- verkavelingsbeleid, waarbij gestreefd wordt naar een nieuwe infrastructuur voor het plat teland en combinatie van ruilverkaveling met andere facetten van het maatschappelijk leven door middel van multi-purposeprojecten Geestmer Ambacht Gereedgekomen in 1962 zijn 8 ruilverkavelin gen met een oppervlakte van 12680 ha, waar door de oppervlakte van het totaal aantal ge reedgekomen ruilverkavelingen steeg tot 165.970 ha. Gestemd zijn 13 blokken met een oppervlakte van 45750 ha, waardoor eind 1962 in uit voering waren 340.430 ha. Aangevraagd was per ultimo 1962 een opper vlakte van 1.199.500 ha. Voor de ruilverkavelingsovereenkomsten ver meld het verslag de volgende cijfers: In 1962 gereedgekomen 2540 ha. Totaal gereedge komen 8570 ha. In uitvoering genomen 3480 ha. Totaal in uitvoering 4950 ha. Inge diend bij de C.C.C. 6270 ha. Van de uitgekozen onderwerpen noemen we speciaal het kadastrale ruilverkavelingswerk. Nieuwe bureaus werden ingesteld te Leeuwar den en Roermond, waardoor er thans naast de herverkavelingsbureaus St. Maartensdijk en Zierikzee, 11 kadastrale ruilverkavelings bureaus zijn. De proeven met toepassing van het ponskaartensysteem bij de voorbereiding van de stemming en de kadastrale ruilver kavelingsboekhouding werden uitgebreid. 9 ruilverkavelingen met een oppervlakte van 29420 ha werden gevlogen. Voor 8 blokken met een oppervlakte van 13800 ha werd de toedelingsakte gepasseerd. Het werk in de provincies geeft weer als ge woonlijk een overzicht van het vele werk waarmee de C.D. bemoeienis heeft. Het laatste hoofdstuk geeft tenslotte een overzicht van het werk van de S.B.L. in het belang van de sanering van landbouwbe drijven. Het gehele verslag is verlucht met veel fraaie foto's en kaarten, die het geheel verduide lijken. De belangstellende lezer raden we aan dit verslag zelf ter hand te nemen om een in zicht te krijgen in hetgeen er op cultuurtech nisch gebied en wat daarmee verwant is in ons land gaande is. M. L. V.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 25