HET KADASTER EN DE AANSTAANDE AFSCHAFFING VAN DE GRONDBELASTING 281 door P. S. Teeling Ing., Technisch Hoofdambtenaar van het Kadaster, verbonden aan het Bureau van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier te s-Gravenhage Bij de Volksvertegenwoordiging is een wets ontwerp ingediend, dat een eerste stap be tekent naar de afschaffing binnen enkele jaren van de eeuwenoude Grondbelasting. Ik doel hierbij op het ontwerp van Wet tot voorlopige voorziening inzake verruiming van het gemeentelijk belastinggebied 1), welke wet beoogt enige voorlopige wettelijke maatrege len te treffen, die de omschakeling zullen ver. gemakkelijken naar de definitieve regeling van een verruimd gemeentelijk belastinggebied, waarbinnen aan de gemeentelijke belasting heffing op onroerende goederen een over wegende plaats zal worden toegekend. Gelijk tijdig zal de Rijksoverheid op dit terrein terug treden, hetwelk betekent, dat de Grondbelas ting en de Personele Belasting zullen worden afgeschaft. Het zal duidelijk zijn, dat vooral de afschaf fing van de Grondbelasting de belangstelling zal hebben van onze lezers, die rechtstreeks of zijdelings te maken hebben met vraagstuk ken die betrekking hebben op de registratie van onroerende goederen, in het bijzonder met het Kadaster. Bijna alle Westeuropese kadas ters immers vinden hun oorsprong en de recht vaardiging van hun 19e eeuws bestaan in een of andere vorm van Grondbelasting, en in de meeste landen is de verbinding tussen Ka daster en grondbelasting tot op de huidige dag begrijpelijkerwijze zeer sterk gebleven. De aanstaande opheffing van de Grondbelas ting in Nederland, de intrekking van de Wet op de Grondbelasting van 26 mei 1870 (het laatste een uitvloeisel van het eerste) heeft veranderingen in de grondslagen, doelstel lingen en structuur van het Nederlandse Ka daster ten gevolge, die mede van zeer grote betekenis zullen blijken te zijn voor de grond- registratie der gemeenten en voor de lasten- administratie van polders en waterschappen. In het onderstaande zal worden getracht enige aspecten aan te stippen die met de af schaffing van de Grondbelasting in Neder land verband houden, alsmede enkele histo rische achtergronden te schetsen welke wel licht de samenhang van de grondbelastingge schiedenis zouden kunnen helpen verduide lijken. Van Rijk naar Gemeente Reeds enige malen schreef ik in het voor gaande van de „afschaffing van de Grondbe lasting", dit in navolging van de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp waarvan hierboven al sprake was. Nu moet u hieruit niet de gevolgtrekking maken, dat na deze in uitzicht gestelde afschaffing geen grondbe lasting meer zal behoeven te worden betaald.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 3