N.G.L BERICHTEN en nit het 326 Wie met een Redta of D.K.R.T. of R.D.H. te velde trekt maakt de indruk een heer te zijn. De meetband helpt in het algemeen niet deze suggestie te vestigen. Maar ook dc nauwkeurigheid is voor vele ge vallen beter, voor de meeste gevallen zeker niet minder. Er blijft echter nog een punt dat uw belang stelling zal hebben, al is daar uit de historie niet veel over te zeggen. Dat de indirecte afstandsmeting efficiënt was, dat blijkt wel uit de naam tacheometrie, snel- meetkunst, die sedert ongeveer 1800 bestaat. Of deze naam thans nog gerechtvaardigd is? Voor de dradenatfstandmeter zeker. Men kan rekenen dat 100 punten per uur kunnen wor den opgenomen voor wat betreft richting, af stand- en hoogteverschil. En voor dc nauwkeuriger metingen kan het volgende worden gesteld: veelhoeksmetingzowel hoekmeting als lengte meting, zijden van 200400 m: met meetband 2,5 km per dag, met dubbelbeeldtachymeter 3,5 kin per dag, met 2 m basisbaak 4 km per dag, detailmeting met dubbelbeeld tachymeter en poolcoördinatenmethode winst t.o.v. de ortho- gonale methode in vlak terrein 30 in wei nig hellend terrein, zoiets als Limburg, 55 Over bergen zal ik in Holland maar niet spre ken. Maar deze resultaten zijn slechts te verkrijgen indien de landmeter zijn instrument kent en weet wat hij ermee kan bereiken. Onbekend maakt onbemind. De Hollanders zijn in dit opzicht maar slechte minnaars. Misschien kan men ook zeggen dat ze zo trouw zijn aan dat waarmee ze nu een maal getrouwd zijn. Maar er is toch nog jeugd, die nog niet ge trouwd is. Laten we hopen, dat ze ook in dit geval doen wat de jeugd gewoonlijk doet, nl. niet luisteren naar wat vader en moeder zeggen, maar kiezen wat zij het mooiste en het beste vinden. Ik denk niet dat de meetband dan veel kans maakt. Dus. Abonnementen Geodesia Het bestuur van de Stichting „Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde'' heeft de abonnementsprijzen voor de op 1 januari 1964 of later ingaande of vernieuwde abonnemen ten als volgt vastgesteld: Vrije abonnees (niet-leden van één der aan gesloten verenigingen) per jaar 14,-. Studerenden aan T.H. en H.T.S. per jaar 8,10. Opzegging van abonnementen dient te ge schieden uiterlijk één maand voor het einde van het abonnementsjaar. Het bestuur verzoekt de abonnees vriende lijk bij het ingaan van een nieuw jaarabonne ment de verschuldigde abonnementsgelden te willen overmaken op postgiro 223150 t.n.v. de penningmeester van de Stichting N.G.L., Zocherstraat 77-1, Amsterdam-W^ I of door overschrijving op de bankrekening van het Nederlands Genootschap voor Landmeetkun de bij de Nederlandsche Handelmaatschappij, bijkantoor Surinameplein, Amsterdam. Het spijt ons genoodzaakt te zijn tot deze prijsverhoging, maar de gestegen drukkosten maken het ons onmogelijk deze langer uit te stellen zonder dat de huidige omvang van ons tijdschrift ingekrompen zou moeten worden. En dit menen we te moeten vermijden. Het Bestuur Reiskosten 2e N.G.L.-congres Zij die menen in aanmerking te komen voor vergoeding van reiskosten voor het 2e N.G.L.-congres (kosten boven 10,— voor reiskosten binnen Nederland per goedkoopste reisgelegenheid en langs de kortste route van woonplaats naar Arnhem), dienen hun declaraties daarvoor uiterlijk 30 november in te dienen bij de heer H. A. M. Tijsmans, Van der Duijn van Maasdamstraat 11, Eist (G.). Na die datum ingediende declaraties kun nen niet meer in behandeling worden genomen. Foto's 2e N.G.L.-congres Van de in dit nummer afgedrukte foto's en nog 25 an dere van het congres kunnen afdrukken worden besteld. Het is niet mogelijk alle 35 foto's in Geodesia af te drukken. In het decembernummer zal een lijst met een zo nauwkeurig mogelijke omschrijving worden opgeno men en tevens worden meegedeeld op welke wijze men kan bestellen.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 14