Indirecte afstand meting voor de bepaling van de meetkundige grondslag 327 De titel van mijn voordracht laat mij enige vrij heid. Het begrip indirecte afstandmeting kan namelijk gezien worden als omschrijving van alle lengtemeetmethoden in de landmeetkun de waarbij het directe meten met een lengte maat in het terrein geen rol speelt. Ruim genomen kunnen daar bijvoorbeeld ook fotogrammetrische methoden onder vallen. Ik herinner me een mooie voordracht van Prof. Schwidefsky over ,,Photographische Strecken- messung Ik denk ook aan triangulatie schema's die erop gericht zijn de afstand tus sen twee punten te bepalen. Hoewel sommige basisbaakmetingen, die we wèl zullen behandelen, dicht bij deze laatste meetmethoden liggen, zal ik me bij de bespre king van het instrumentarium bepalen tot die instrumenten, die ontwikkeld zijn met het spe ciale doel in het terrein afstanden te bepalen, al of niet later te verbeteren met correctie tabellen of om te rekenen in het metrische of in een plaatselijk stelsel. Evenzo is „de meetkundige grondslag" geen streng omlijnd begrip. Het kan in opzet een groot verschil uitmaken of de grondslag be doeld is voor het opmeten van het wegennet in Brazilië, voor het maken van een bos- bedrijfsplan op de Veluwe, of voor een stads uitbreiding van Arnhem. Ik zal me, gezien de tijd, houden aan Neder landse omstandigheden en aan het karakter en de betekenis die de „HTW 1956 van het Voordracht gehouden op het 2e N.G.L.-congres te Arnhem op 18 oktober 1963 door Ir. G. A. van Wely, Wetenschappelijk Hoofdambtenaar A aan de Landbouwhogeschool te Wapeningen Kadaster" aan de meetkundige grondslag geeft, namelijk een meetkundig verband in een systeem van hoofdpunten, dat de relatieve ligging van deze punten met een bepaalde nauwkeurigheid vastlegt, verkregen door toe passing van puntsbepalingsmethoden binnen het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. De eerste fase van verdichting van het net van gegeven RD-punten zal in het algemeen de toepassing zijn van driehoeksmetingen en het bepalen van snelliuspunten uit achter- en voorwaartse richtingen. Tot heden speelde in deze eerste fase de lengtemeting geen rol en de directe lengte meting met de meetband zal dit ook wel nooit doen, tenzij terreinsomstandigheden ertoe dwingen. Dan wordt vaak de gewone meet band vervangen door een invardraad en een hulpconstructie opgebouwd. Door de ontwikkeling van de elektronische en optische techniek is de tijd rijp om ook in deze fase lengtemeetmethoden te gaan toepassen. Ik denk hierbij aan het gebruik van de Geodi- meter van AGA, de Tellurometer, de Disto- mat van Wild, de Electro-tape van Cubic Cor poration. (Dit is geen vooruitlopen op een onderwerp met als titel ,,de toekomst zoals ik die zie,,' maar realiteit.) Door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders wordt de Telluro meter reeds in deze fase ingezet. Van de Geo-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 15