De toekomstige ontwikkeling van de indirecte afstandmeting zoals ik die zie Voordracht gehouden op het 2e N.G.L.-congres te Arnhem op 18 oktober 1963 door Ir. R. Jonkers, Hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem Om als laatste der sprekers op te treden heeft bezwaren. Immers het terrein van de tachy- metrie, een betrekkelijk beperkt terrein, is reeds door dc andere sprekers belicht, waar door de kans om in herhaling te vervallen vrij groot is. Bovendien was het mij niet be kend wat door de andere sprekers naar voren zou worden gebracht. Hierbij komt dan nog dat er onder u misschien mensen zijn die reeds net verlangen uitkijken, (iets wat ik mij goed l:an indenken!) naar het meer plezierige ge deelte van deze dag en daardoor misschien denken: Hopelijk maakt hij het niet te lang!'' Nu. geachte toehoorders, u kunt gerust zijn, het dessert van deze uitgebreide maaltijd is licht te verteren. Het is eigenlijk niets anders dan een Jules Verne-achtig verhaal, echter met dien verstande dat m.i. de realisering veel meer nabij is, dan dat destijds met Verne zijn prognoses het geval was. Het gaat er hier om hoe of ik de toekomst zie voor de tachymetrie in Nederland. Bij de tachymetrie denken wij al heel gauw aan ge bieden die bergachtig zijn, waardoor traditio nele meetmethoden moeilijk- of niet te gebrui ken zijn. In andere landen, zoals bv. Oosten rijk en Zwitserland wordt de tachymetrie daarom ook veel meer toegepast. Ook in Zuid- Duitsland. Doordat men daarmee echter in de oneffen gebieden veel ervaring heeft opge daan, bleek dat zelfs in vlak terrein deze meet methode nog een besparing gaf van 10 a 20 Op zichzelf dus al een motief om hieraan ook in ons land aandacht te schenken. In de praktijk is dit echter zo goed als niet gebeurd en meet men voornamelijk volgens de coördinaten-methode of het lijnenverband en de combinatie hiervan. Bij onze maatschappij, de Koninklijke Neder landsche Heidemaatschappij, beschikken wij wel over een aantal reductie-tachymeters, doch deze worden eigenlijk alleen gebruikt voor betrekkelijk kleine metingen in heuvel achtig gebied, waar behalve de situatie ook de hoogte moet worden gemeten. Soms is alleen hoogtemeting het doel. Voor meer nauwkeurige metingen, zoals me tingen die aan de kadastrale eisen moeten voldoen, werd tot voor kort geen tachymetrie toegepast. De stormachtige ontwikkeling van de elek tronische reken- en kaarteermachines zal hier m.i. een verandering brengen. Zoals u natuurlijk weet maken wij bij onze maatschappij reeds gebruik van dergelijke mo derne hulpmiddelen. We hebben onze eerste elektronische rekenmachine, de I.B.M. 650 al weer door een betere vervangen, n.l. de I.B.M. 342

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 30