'berichten 344 ken. De elektronische rekenmachine en de elektronische coördinatograaf werken de ge gevens feilloos uit. Persoonlijke fouten zijn hiermee, mits goed gemeten (gericht) en ge programmeerd, uitgesloten. De voorbereiding van een dergelijke aanpak dient echter grondig te gebeuren en vereist de nodige routine. Bij een grote tachymetrische meting in Zuid- Limburg, die zeer onlangs door ons is verricht, hebben wij een proef genomen, waarbij be halve de normale registratie van de waarne mingen ook de vastlegging op ponsdocumen ten is geschied. Hierbij werd bevestigd wat ik hiervoor noemde, n.l. dat de voorbereiding extra zorgen vraagt. Het resultaat van de uitwerking, zowel tech nisch als economisch, is nog niet bekend. Ik heb echter hierin veel vertrouwen. Wat zouden de gevolgen zijn voor het ter- restrisch meetwerk in Nederland? Een moei lijke vraag. Naar mijn mening zullen echter de huidige werkmethoden (coördinaten- methode en lijnenverband) belangrijk in be tekenis afnemen. Dit zal echter toch al het ge val zijn daar de luchtkaartering reeds nu vele mogelijkheden biedt. Ik geloof daarom dat het er in de toekomst meer om zal gaan of de tachymetrie of de fotogrammetrie wordt toe gepast. Behalve het kostenprobleem zullen hierbij de factoren tijd en personeel een rol spelen. Zowel fotogrammetrie als tachymetrie kunnen een eindprodukt in coördinaten leve ren. hetgeen beslist grote voordelen biedt. Denkt u maar eens aan de oppervlaktebereke ning uit coördinaten, vanzelfsprekend be rekend met een Computer. Bovendien laten de traditionele methoden zich moeilijk mecha niseren. Om b.v. van veldwerken gemaakt volgens de coördinaten-methode over te gaan op ponskaarten, zoals dit bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is gedaan, lijkt mij geen toekomst te hebben. De hiervoor te verrichten handelingen zijn naar mijn mening veel te tijdrovend en dus economisch niet ver antwoord. In niet hermeten gebieden, en dat zijn er jam mer genoeg nog veel te veel, is mechanisatie van metingen volgens het lijnenverband m.i. ten enenmale onmogelijk. Of dit in hermeten gebieden wel mogelijk is, men kan dan n.l. over coördinaten beschikken, zal proefonder vindelijk kunnen worden nagegaan. Aangezien de benodigde apparatuur echter zeer kostbaar is, is het m.i. althans voorlopig uitgesloten dat kleine, en dat zijn verreweg de meeste, diensten hiertoe kunnen overgaan. Mechanisatie heeft centralisatie tengevolge. En dit in een tijd waar juist veel over de centralisatie wordt gesproken. De noodzaak steeds sneller en economischer te werken zal ons echter uiteindelijk dwingen de meest rationele werkmethoden te volgen. Gelukkig zijn de machines altijd nog hulp middelen en zullen zij voornamelijk het een voudige massawerk overnemen. Daarom ben ik niet bang voor de toekomst en de eventuele psychologische moeilijkheden. We hebben nu reeds een 5-daagse werkweek, terwijl overal een tekort aan deskundig personeel is. Als de tijd eenmaal zover is dat we mogelijk de 4-daagse werkweek zouden krijgen dan komt men niet eerst bij onze landmeetkundige club vragen of wij hierop reeds ingesteld zijn. Daarom zullen wij zelf hiervoor moeten zor gen. Mijnheer de Voorzitter, ik ben mij bewust dat ik voor velen niet veel nieuws heb gebracht. Ik heb alleen getracht de aandacht van de landmeetkundige wereld nog weer eens te ves tigen op de voortgang van de techniek. Alles is echter nog niet zo eenvoudig. Omschakelen is moeilijk en organisatorisch zijn vele proble men op te lossen. In de technische mogelijk heden heb ik echter alle vertrouwen. Vaak is ons verweten dat we achteraan komen. We hebben nu misschien de kans dit enigszins in te halen. Ik hoop van harte dat het ons mag gelukken. Het inbinden van de 5e jaargang Geodesia kunt u weer tot uiterlijk 2 januari 1964 laten verzorgen. Bestelling kan uitsluitend geschieden door overschrijving van 10,40 op girorekening 77.693 t.n.v. Schotanus Jens Utrecht N.V. met vermelding Inbinden Geodesia 1963". De 11 nummers van 1963 gelieve u franco te zenden aan: Schotanus Jens Utrecht N.V., Lange Nieuwstraat 20, Utrecht. U kunt ook alleen de band voor het inbinden bestellen. Dan gelieve u 3,75 over te maken op bovengenoemde wijze met vermelding ,,Band Geodesia 1963" Banden bestellen zowel als laten inbinden van voorgaande jaargangen is tevens mogelijk. Let u hierbij erop het juiste jaar op het giro strookje te vermelden.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 32