347 Band II van het „Handbuch der Vermes- cungskunde" De Japanse kaartcollectie van Rudolfsky Het tijdschrift DOMUS" (no. 389 van april 1962), een Italiaans periodiek op architec tonisch gebied, publiceert een artikel van Bernard Rudolfsky over Japanse stads- en dorpskaarten, plattegronden en kastelen, kaarten voor reizigers en empereurskaarten, jacht- en oorlogskaarten. In zijn beschouwing over „Japanese verna cular art" brengt R. het verhaal van de Ame rikaanse gezant in Japan, Townsend Harris, die reeds in 1857 een kaart van Tokio ont ving. Dat was toen niet zonder gevaar. Ru dolfsky kocht later in antiekwinkeltjes meer dan honderd diverse kartografische stukken, zonder dat zijn leven er door in gevaar werd gebracht, hoewel de Japanner, die de bekende Van Siebold kaartwerk van het land der Rijzende Zon verstrekte, wegens die daad werd gekruizigd. (Rudolfsky constateerde na zijn aankopen, dat Japan „is in the progress of moral decay".) Onder de verzamelde kartografiana bevin den zich afbeeldingen ter grootte van een briefkaart, maar ook als harmonica gevou wen wegenkaarten van 30 meter lengte, ge lijkend op de bekende Peutinger kaart. Sommige er van zijn gedrukt, de mooiste echter zijn uit de hand getekend. De oudste dateert uit het 4e jaar van Kambum, dat is 1664. Onder of boven kennen vele kaarten niet: uitgevouwen neergelegd, leest men ze van de randen naar het midden. Het Museum voor moderne kunst in New York erkende de stukken als kunstwerken. Een en ander werd geëxposeerd. In het ar tikel zijn illustraties opgenomen van een kaart van Kiso, 23 meter lang, uit 1756, van een uit de hand getekend stuk met naturalistisch ingetekende bergen, en namen van grond eigenaren, een wegenkaart uit 1722 van 8 m lengte, benevens een kartografisch overzicht van keizersgraven en prehistorische tumuli, blijkens een inschrift uit de Edo-dynastie. Een zeekaart van 1828 geeft in geometrische vorm de plattegrond van een eiland bij Korea. Voor belangstellenden te verkrijgen a 800 lire (jaarabonnement 12.500 lire) bij de redactie, via Monte de Piëta 15 te Milaan. W. K. Van het grote „Handbuch der Vermessungs- kunde van Jordan/Eggert/Kneissl verscheen de 10e, geheel nieuwbewerkte, druk: Band II Feld-und Landmessung. Absteckungsarbei- ten. 816 blz. en vele figuren, met als bijlage „Hilfstafeln und Rechenbeispiele". Een en ander is bewerkt door Dr.-Ing. Max Kneissl, Professor aan de Technische Hoge school te München. Uitgever is de J. B. Metz- lersche Verlagsbuchhandlung te Stuttgart. Prof. Kneissl schrijft hierover in zijn voor woord o.m. het volgende: „In dem vorliegen- den Band II wird die Horizontalvermessung kleiner Gebiete behandelt, für die die Krüm- mung der Erdobertlache vernachlassigt und das der Aufmessung und Abbildung zugrun- deliegende Oberflachenstück als eben ange- sehen werden kann." Inhoud: 1. Grundbegriffe und Einteilung der Geodasie; 2. Koordinatenrechnung; 3. Ein- führung in die Theorie der Beobachtungs- fehler. 4. Einfache Vermessungsgerate und die wichtigsten Bestandteile der Vermes- sungsinstrumente; 5. Der Theodolit und die Horizontalwinkelmessung mit dem Theodolit: 6. Direkte Langenmessung; 7. Die indirekte Entfernungsmessung; 8. Die Triangulation: 9. Die Polygonierung (Theodolit-Polygon- züge); 10. Die Stückmessung (waarbij o.m. ook het kadaster en het Grondboek behandeld worden): 11. Kartierung; 12. Flachenberech- nung und Flachenteilung; 13. Absteckungs- arbeiten; 14. Kreisbogen und Korbbogen; 15. Übergangsbogen. In de bijlage „Hilfstafeln (228 blz.) und Rechenbeispiele" (84 blz.) vindt men ver scheidene praktijkvoorbeelden. Tot 31 oktober a.s. is de prijs van beide delen van Band II: DM 172..daarna DM 190.--. De „bijlage" kan afzonderlijk worden gele verd voor DM 24.. Van de zes hoofdboeken zijn behalve I en II nu ook III (Höhenmessung und Tachymetrie) en IV (Mathematische Geodasie (Landes- vermessung) gereedgekomen. Er komen 7 aanvullingsdelen. Van deze is momenteel alleen Ia van Oberregierungsver- messungsrat Dr.-Ing. Willi Beck gereed (504 blz. tekst). Het bevat hoofdstukken over „Ge- landeformen, Reproduktion, Topographische Karten und Karten-abbildungen. De le druk verscheen in 1957. Aparte prijs DM 148.- W. K.

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 35