De historische ontwikkeling van de indirecte afstand meting 319 Voordracht gehouden op het 2e N.G.L.-congres te Arnhem op 18 oktober 1963 door Prof. A. Kruidhof. Hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. De geschiedenis is de spiegel van het heden De historische ontwikkeling van wat dan ook op deze aarde is niet iets dat gebeurd is en daarmee voorbij, ,,Der Mohr hat seine Schul- digkeit getan, der Mohr kann gehen"Neen. Alle fasen van deze ontwikkeling zijn in het heden nog aanwezig, zoals alle fasen van de mensheidsontwikkeling op dit moment in onze wereld aanwezig zijn. Zo is dan ook het verhaal over de ontwikke lingsgeschiedenis van de indirecte afstand meting een spiegel die ik u voorhoud en waarin u uzelf, dat is in dit geval uw wijze van meten, zult herkennen. U zult daarmee uw plaats in het heden kunnen aangeven op de schaal der geschiedenis. Bijvoorbeeld, u meet als een Egyptisch priester, een Romeins agrimensor, een Middeleeuwse monnik, een Hollandse kartograaf uit de 17e eeuw, een Napoleontische topograaf, een landmeter uit de vorige eeuw, een Nederlandse landmeter van het Kadaster, een Zwitserse particuliere landmeter, een landmeter van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, en nu verlaat ik even de vaste grond onder mijn voeten, u meet als fotogrammeter of u volgt de satel lieten om daaruit iets meer van onze aarde te weten te komen dan wij met onze metingen hier op aarde kunnen bereiken. Mctrika en Dioptra We zullen maar eenvoudig beginnen. De landmeetkunde was in de aanvang een dienst aan de landbouw. Zo dus ook in Egypte. De overstroming van de Nijl vaagde jaarlijks de gebruikelijke grenzen weg. Deze werden door de priesters weer op het terrein zichtbaar gemaakt. Daartoe was een aanmer kelijke landmeetkundige kennis nodig, die on getwijfeld op schrift is gesteld. Maar de oude geschriften zijn verloren gegaan. Een neer slag van deze kennis vinden we in een boek dat Hezon van Alexandrië, die leefde van 284221 voor Christus, schreef: ..Metrika en Dioptra" dat is dus: „Landmeetkunde en het diopter"Diopter is: vizierinrichting. Met dit diopter kan men willekeurige richtingen vast leggen, maar vooral kan men er rechte hoeken mee uitzetten. Hij stelt een aantal problemen die met behulp van dit instrument kunnen worden opgelost. Zo bijvoorbeeld: Bepaal de breedte van een rivier. Hier hebben we dus een voorbeeld van indirecte afstandmeting, want een rivier is een moeilijk te betreden terrein, waar dus directe meting, zoal niet is uitgesloten, dan toch met eenvoudige middelen minder gemakkelijk is te verwezenlijken. Uit de meting van de rechthoekszijden in de

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 7