365 band met het grote aantal deelnemers was geen andere zaal van voldoende omvang be schikbaar. De tweede dag was de middenruimte echter geheel vrij gemaakt en hadden de exposanten gelegenheid daar demonstraties met hun in strumenten te geeven. De heren Dipl. Ing. Feldkeller, hoofd van de afdeling Geodesie en Fotogrammetrie van Jenoptik te Jena en H. W. Maks van Dr. Lamers en Dr. Indemans N.Vte 's-Hertogenbosch openden de rij met demonstraties met de BRT 006 afstandmeter, gevolgd door een demonstratie met Kern in strumenten, die verzorgd werd door de N.V. Handelsvereniging Hagen te Rotterdam. Gedurende de middag demonstreerde Ahrend N.V. vanaf het balkon van Musis Sacrum de Wild Distomat, de nieuwe elektronische af standmeter van Wild. Een demonstratie met de elektronische afstandmeter van Mom door Technisch Bureau Optema te Zeist moest he laas worden afgelast, omdat het apparaat nog niet was aangekomen. In plaats daarvan de monstreerde de heer G. C. Klamer de door hem ontwikkelde Klamerbaak voor directe hoogteaflezing, die door de firma W. v. d. Kamp te 's-Gravenhage in de handel wordt gebracht. Tijdens de opening van de tentoonstelling Voor al deze demonstraties bestond grote be langstelling bij de naar schatting 300 a 400 be zoekers, die deze dag aanwezig waren, en die vaak niet wisten wat te doen, de stands be zichtigen, de demonstraties bijwonen of luis teren naar de lezingen, die door de expose rende firma's werden verzorgd in de congres zaal, want ook deze waren uitstekend ver zorgd en boden veel interessante wetenswaar digheden. Het programma in de congreszaal ving aan met de vertoning van de Kern geluidsfilm door de N.V. Handelsvereniging Hagen te Rotterdam, waarin allerlei over fabricage en werking van de Kern instrumenten werd uit gebeeld. Ir. Béla Ginelli van MOM, Boedapest, hield vervolgens een voordracht voor het Technisch Bureau Optema" te Zeist, over de Geodeti sche instrumenten van MOM. Spreker schetste hoe MOM alle geodetische instrumenten vervaardigd, van de seconden- theodoliet type Te-Bl tot dubbelprisma's. In het bijzonder vestigde hij de aandacht op de baak System Bezzegh" met speciale verde ling voor indirecte afstandmeting met de theo doliet MOM Te-Dl, welke theodoliet niet nauwkeurig genoeg is voor gebruik van een normale basisbaak. Met deze baak kan een standaardafwijking van 5 cm per 100 m wor den bereikt. Daarnaast fabriceert MOM een dubbelbeeld voorzetprisma voor afstandmeting met hori zontale baak voor de secondentheodoliet type Te-Bl, waarmede een standaardafwijking van 2 cm per 100 m kan worden bereikt. Verder de tachymeter MOM Ta-Dl met verticale baak, diverse waterpasinstrumenten en een bous- soletheodoliet. Als nieuwe instrumenten van MOM verdie nen speciaal vermelding de Coördinaten- theodoliet, die de coördinaten van de veel- hoekspunten reeds tijdens de meting verstrekt, en de elektronische afstandmeter GET-B1. Deze berust op hetzelfde principe als de Tel- lurometer en andere de laatste tijd op de markt gekomen soortgelijke instrumenten. De heer Ginelli gaf op deze wijze een overzichtelijk beeld van de laatste ontwikkeling van de geo detische instrumenten in Hongarije. Dr. Ing. Georg Strasser, wetenschappelijk medewerker van Wild Heerbrugg gaf vervol gens een uitgebreide uiteenzetting over Twee nieuwe geodetische instrumenten en hun ge bruik, de Wild Distomat en de Wild GAKl. Op de inhoud van deze voordracht die voor Ahrend N.V. werd gehouden, zullen we hier niet verder ingaan, daar we deze volledig in het volgende nummer hopen af te drukken. Voor het Koninklijk Technicum PBNA te Arnhem sprak de cursusleider J. Wijnand Ing. over de opleidingen in de afdeling V/eg- en Waterbouwkunde van dit instituut en wel speciaal de studierichting Landmeetkunde. De afdeling Weg- en Waterbouwkunde be staat al sedert de oprichting van het PBNA en dus meer dan 50 jaar. Aan de landmeet-

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 11