366 kundige leervakken is steeds veel aandacht besteed omdat de normale landmeetkundige werkzaamheden bij de uitvoering van grond-, weg- en waterbouwkundige werken in het al gemeen door de betreffende technici zelfstan dig worden uitgevoerd. Voor grotere diensten zijn echter specialisten nodig met uitgebreidere landmeetkundige opleiding. In de specifiek landmeetkundige sfeer zijn daarom reeds se dert 30 jaar opleidingen voor adspirant-land- meetkundige, landmeetkundige en uitzetter. Sedert 1954 is daar de opleiding voor hoger landmeetkundige bijgekomen. Daar de prak tijk zeer belangrijk is, zijn voor het behalen van de diploma's speciale eisen gesteld. Voordat het diploma wordt uitgereikt moet aangetoond worden, dat men een bepaald aantal praktijk- dagen heeft. Naast de genoemde cursussen is er een cursus voor meetassistent, die be- bedoelt de meetassistent op te leiden tot een geschoold vakman. Aan deze scholing blijkt in de praktijk veel behoefte te bestaan. Naast de hierboven genoemde opleidingen voor eigen examens en diploma s heeft het PBNA cursussen voor de examens landmeet kundig tekenaar en landmeettechnicus N.L.F. In zijn voordracht ging de heer Wijnand uit gebreider in op de mogelijkheden, die de ver schillende opleidingen bieden. Het zou ons echter te ver voeren hierop nader in dit ver slag in te gaan. Prof. Dr. Gustav Förstner, wetenschappelijk medewerker van de firma Carl Zeiss, Ober- kochen hield voor Siewers en Niesel, Amster dam een voordracht over Automatische Zeiss waterpasinstrumenten en hun toebehoren. Een bewerking van deze voordracht wordt hierachter opgenomen. Blikman en Sartorius N.V. vertoonde een filmpje over de mogelijkheden van het Facit/ Nordisk computerprogramma voor de aanleg- gers van wegen, waarbij Ir, Egnestam een voordracht hield. De programbibliotheek van het Nordisk ADB systeem bevat thans programma's voor be rekening van driehoeksnetten, veelhoeksnet- ten, uitzetgegevens, waterpassingen, transfor maties, en vele andere. Als laatste trad op Dipl.-Ing. Heinrich Hoitz van F. W. Breithaupt Sohn. Kassei, die voor B. A, Wanrooy, Leusden/Amersfoort een voordracht hield over Nieuwe instrumenten voor topografische opnamen, waarvan de tekst hierachter wordt afgedrukt. Behalve de bij demonstraties en voordrach ten genoemde firma's, wier stands uit de aard der zaak naast de genoemde instrumenten nog Militaire belangstelling vele andere artikelen toonden, waren op de expositie vertegenwoordigd de Friden Ver koopmaatschappij Nederland N.V., Rotter dam, die hun verschillende rekenmachines de monstreerden, Technisch Handelsbureau Mei- ninger, 's-Gravenhage met Askania instru menten. Marchand Paap-Strooker, 's-Graven- hage toonde prachtig cartografisch drukwerk van het N.V. Europees cartografisch instituut en K.L.M. Aerocarto liet zien, wat zoal met luchtfoto's gedaan kan worden. De N.V. Im port Handelsvereniging I.M.H.A., Amster dam toonde diverse produkten van Aristo en Filmolux, Amsterdam demonstreerde wat met plasticfoliën kan worden bereikt zowel ter bescherming van kaarten, als ter verduidelij king van bepaalde onderdelen door kleuren. Een uitvoeriger bericht daarover en een proef treft u in dit nummer aan. Zo boodt deze expositie een uitgebreid over zicht met goede voorlichting gepaard. Een woord van dank aan de exposanten is hier dan ook zeker op zijn plaats. We menen dat zowel de firma's die meenden niet te moeten exposeren, als de bezoekers die weg bleven een kans hebben gemist. De voorzitter van de stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde, de heer J. Rietveldt mg., kon dan ook in zijn slui- tingswoora ten volle zijn dank aan ieder uit spreken. M. L. V. Op weg naar de lunch en tentoonstelling

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 12