362 nog een uurtje te gaan jagen. Met de bijboot roeiden ze, zwaar gewapend, naar de wal. Op een plek waar, te oordelen naar de be groeiing, vaste grond kon worden verwacht landden ze. Niet zonder moeite werkten ze zich door de oeverbegroeiing en verdwenen in het bos. Juist toen we ons bezorgd begonnen te ma ken, dat ze door de duisternis in het bos zou den worden verrast, klonk er een schot. Even later keerden de jagers terug met een ge schoten jaarvogel, een soort neushoornvogel. Weliswaar geen delicatesse, maar toch in elk geval vers vlees. Bovendien konden we er aas aan hebben voor de visvangst. Mr. Dent had het nodige vis- gcrei meegenomen. Dit is echter tevergeefs geweest. Vermoedelijk is de Flyrivier schaars bewoond door vissen. Daarbij hadden we niet voldoende tijd beschikbaar. Zodoende (vol gens mr. Senior omdat we niet vissen kon den) is het de gehele reis niet gelukt een visje te vangen. Die nacht gingen mr. Senior, Allan en Dja- gara op de krokodillenjacht. De krokodillen hebben de gewoonte om 's nachts op modderplaten of vlakke oevers te gaan liggen mediteren. Deze gewoonte kan hen noodlottig worden. Want een geoefende jager kan hen in de ban van een sterke licht bundel vangen. Aldus kan hij ze zo dicht be naderen, dat hij ze soms zelfs kan spiezen. Die nacht verloren op die wijze een grote kro kodil van 3 m en een drietal kleinere het leven. De volgende morgen, tijdens de vaart werd er zodoende allerwegen druk gevild. De huiden werden tenslotte ingezouten. Aldus gecon serveerd, konden ze na terugkomst aan de markt worden gebracht. Ook het vlees van de krokodil is een alles zins te waarderen voedsel. Het houdt het midden tussen vlees en vis. Later op de morgen bleek er ook nog een piepjong krokodilletje, alles bij elkaar onge veer 30 cm lang, rond te scharrelen in een kist, met dichtgebonden bek. Ik dacht dat dit exemplaar bestemd was voor huiskroko dil. Men kan ze namelijk gemakkelijk als huisdier houden als men een vijver of zoiets bij zijn huis heeft. Heeft men ze eenmaal aan een vleesdieet gewend dan groeien ze voor spoedig op. Helaas bleek me te laat, dat dit exemplaar bestemd was geweest om te worden opgezet, Die avond deed de rivier zijn naam eer aan. We ankerden althans op een plek, zo niet vol met vliegen, dan toch met muskieten. Er bleef niet veel anders over dan maar onder de klamboe, op de kooi, wat te gaan lezen. Helaas hadden mijn voorondergenoten Se nior en Dent (Hoe't verkoos het luchtiger dek van het stuurhuis) verzuimd hun klam boe uit het ruim te halen. Dit gaf natuurlijk een controverse. De ene partij was gediend met veel licht om te lezen, de andere met duisternis om geen muskieten aan te trekken. Er was licht genoeg om te lezen, vanwege de uitstekende accubatterij, die gedurende de vaart werd opgeladen. Daar het onder een kleine klamboe, zoals een schecpsklamboe, toch altijd vrij warm is, von den wc dc volgende dag een oplossing waar we gedurende de verdere reis veel plezier van gehad hebben. Er werd een klamboe ver knipt tot zes kleine stukjes en een groot res tant. De kleine stukjes werden voor de pa trijspoorten gebonden en vastgeplakt met gluton. Het restant werd bij wijze van gordijn voor de deuropening gehangen. Feitelijk was deze constructie geïnspireerd op een steekje van mr. Dent, toen die aan het adres van mr. Senior opmerkte, dat een schip in de tropen, dat zichzelf respecteert, ge screend behoort te zijn. Deze opmerking werd gepareerd met de veronderstelling, dat mr. Dent geen verstand van schepen had; wat niet wegnam, dat ook mr. Senior de screening gaarne accepteerde. De vuurproef kwam al dezelfde avond. Het bleef nu niet bij muskieten, want deze werden versterkt door massa's torretjes, miniatuur nachtvlinders en larongs (termieten). Onze linies waren evenwel ondoordringbaar. Die dag gelukte het de berekening van het Astro Daru te voltooien. Ook het sterpro gramma voor Domongi was tijdens de reis gecompleteerd. Er kwam nu meer gelegen heid om wat van de omgeving te zien. We stopten even bij een dorp aan de ooste lijke rivieroever. De bewoners werd te ken nen gegeven, dat we vruchten wilden kopen. Staande in hun prauwen kwamen ze langszij. Mr. Senior voerde voor ons onverstaanbare onderhandelingen met als resultaat kokos noten, een tros pisang, enige ananassen, ma- leoeieren, wat yams en een karperachtige vis. Betaald werd met trade-tobacco en kranten papier. De tabak is in stangen gedraaid, pik zwart en hard. Op een stuk hout wordt deze in dunne schijfjes gesneden, die dan tussen

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 8