363 de handen fijn worden gerold. Het kranten papier dient voor, schrik niet, sigaretten papier. Betrokkenen schijnen met deze wijze van roken volkomen gelukkig te zijn. Voor Jepese en Lie, die vergeten hadden in Daru voldoende rookgerei in te slaan, betekende het echter een hele zelfoverwinning alvorens ze tot de trade-tobacco overgingen. Toen la ter definitief bleek dat de sigaretten van de slabkist bedorven waren, paradeerden ook zij tenslotte met rollen krantenpapier in 't hoofd. Tabak en kranten waren voor ruildoeleinden ruimschoots voorhanden. Later passeerden we d'Albertis junction, de uitmonding van de Stricklandrivier. Een vrij wel even brede rivier als de onze. In deze omgeving was het uitzicht wijder dan aan de benedenloop. Men stelle zich niet een ononderbroken oeverbegroeiing van hoog oer woud voor. Eerder geleek het hier op grazige weiden met hier en daar boomgroepen en bosjes. Buitens konden het zijn met parken en vijvers. De oevers van de rivier geleken soms op de kanten van een Hollands kanaal. Men kon zich gemakkelijk voorstellen, dat daar aan de kant een jaagpad zou lopen. Rij en bomen suggereerden oprijlanen, perceels scheidingen, kwekerijen. Hoe bedrieglijk dit alles. Het aan wal stappen op deze kanaaloever zou een bittere ont goocheling zijn. Moeras en nog eens moeras, tientallen en honderden kilometers breed, waardoor de rivier zich min of meer toeval lig slingert. Wat we dachten dat gras was, is bij nader inzien in 't water groeiende wilde bamboe. De dicht opeen groeiende meters lange stengels geven enig draagvermogen, maar niet eerder voor men tot z'n middel in het water staat. Hier groeit dit als een eindeloos veld. Later zouden we merken, dat verderop langs de rivier vrijwel overal een brede zoom van deze bamboe groeit, die de toegang tot de oever zeer bemoeilijkt. Slechts sporadisch doet zich een terreinsver heffing voor die permanent boven water blijft, vandaar dat we dagenlang geen dorp zien. Nog steeds waait de zuidoost moesson. Daardoor is, anders dan we verwacht had den, de hele tournee heerlijk koel geweest. Het rivierwater is, sinds we buiten de getijde werking kwamen, zoet geworden. Van dag tot dag wordt het ook helderder. Het is nu zelfs geschikt voor de witte was. Mr. Senior veronderstelt, dat we nu veilig kunnen zwemmen. Immers de zoetwaterkro kodil is niet gevaarlijk. Alleen de zoutwater krokodil. een andere soort, valt aan. Hoet herinnert zich evenwel een mensetende kro kodil, destijds bij een dorp in West-Nieuw- Guinea, honderden kilometers de rivier op. Van onbezorgd zwemmen is dan ook geen sprake. Uiteraard komen hier veel eenden voor. Men moet ze evenwel in de vlucht schieten. Zo doende hebben we er slechts twee gegeten. Die waren uitermate smakelijk. Hetzelfde, maar in mindere mate geldt voor de duiven. Tegen de avond trokken soms, laag over het water vliegend, snelle vluch ten Torresduiven voorbij. De hele rivier langs kwam de ibis, de witte reiger voor. Deze vogel is niet schuw. Hij pleegt te vissen in de eerdergenoemde bam- boezoom. Al dauwtrappend jaagt hij daarin klein watergedierte op. Eens lagen we met de dinghy nabij een aldus vissende ibis, toen we een fluitsignaal moesten geven naar de ploeg aan de wal. De ibis vloog prompt op ons toe. kennelijk denkende dat hij geroepen was. Dit herhaalde zich evenzovele malen als wij flo ten. Telkens als hij vlak bij ons was, merkte hij, dat het een vergissing was en schoot dan verschrikt zijwaarts weg. Eens kwam een soort snip tijdens de vaart op het achterdek zitten. Men kon hem 'tot op enkele meters naderen voor hij een andere zitplaats koos. Verder waren er ook kroonduiven en para dijsvogels, maar die lieten zich niet veel zien. Kalongs (vliegende honden) treft men in groten getale aan. Tegen de avond kwamen ze meestal in wijd uitgespreide zwermen over trekken. Overdag slapen ze in grote troepen in hoge bomen. Uit de boom klinkt een on onderbroken gepiep. De kalong schijnt niet rustig te slapen, zo hangende. Hij leeft van vruchten. Zijn vlees is smakelijk. De vlucht van een kalong is ongeveer 1 y2 meter. Het duimbotje van de vlerk levert een gewild si garettenpijpje. (Wordt vervolgd)

(NGT) Geodesia | 1963 | | pagina 9