15 Instructie Tijdens ons bezoek in Rijswijk bij de firma Ahrend, kregen wij een uitleg van Prof. Brouwer en de heer Bautz, over gebruik en bediening van de Distomat. Afstandmeting hiermede geschiedt met ge bruikmaking van twee identieke instrumen ten, welke om beurten als leidend (master) en doorzend (remote) instrument optreden. Een instrument bestaat uit een zender met antenne en parabolische reflector, gemon teerd op een Wild statief, en een bedienings apparaat met batterij. Eén zender wordt optisch gecentreerd boven het beginpunt van de te meten lijn, de andere boven het eindpunt. Het bedieningsapparaat kan er naast worden opgesteld. De elektromagnetische golven uitgezonden door het ene instrument, worden opgevan gen en teruggezonden door het andere. De hiervoor benodigde tijd wordt in het ap paraat gemeten en onmiddellijk omgerekend tot afstand, welke in centimeters in een tel werk kan worden afgelezen. De vorm van het aardoppervlak waarover wordt gemeten, heeft enige invloed op de meting, of liever gezegd de door deze vorm veroorzaakte reflecties. Daarom wordt de meting verscheidene keren herhaald bij ver schillende frequenties tussen 10200 en 10500 megacycles. De resultaten worden genoteerd en daarna gemiddeld. Dit gemiddelde moet nog worden gecorri geerd voor atmosferische invloeden. De apparaten zijn afgesteld op een luchtdruk van 745 mm, een droge luchttemperatuur van 12° C. en een vochtige luchttemperatuur van 10° C. Gedurende de meting moeten luchtdruk en temperaturen enkele malen waargenomen en genoteerd worden. De afwijkingen van bovengenoemde vaste waarden kunnen met behulp van tabellen en een eenvoudige be rekening verwerkt worden tot een correctie, toe te passen op de gemeten afstand. Na de explicatie binnen werd een proefmeting gedaan op het Industrieterrein in Rijswijk, afstand ruim 400 meter. Deze meting onder het wakend oog van de heer Bautz was, wegens ons gebrek aan ervaring, nog geen daverend succes, maar leerde ons veel. Het uitrichten van antennes, het samenspel bij het wisselen van de frequenties, de bedie ning van de knoppen en een doelmatig ge bruik van de radiotelefoon begonnen meer en meer betekenis te krijgen en aan het einde van de middag waren we het er over eens, dat het, met de mogelijkheid om op de heer De heer Bautz houdt een oogje in het zeil Bautz terug te vallen, de volgende dag wel zou gaan. Met Prof. Brouwer werd een programma voor veelhoeksmeting doorgenomen. Deze adviseerde de hoekmeting direct te laten volgen op de afstandmeting, daarbij gebruik makende van de mogelijkheid zender en theo doliet onderling te verwisselen volgens dit schema: Distomat opstellen op de punten 1 en 2: meten zijde 1 —2; Distomat verwijderen van punt 1 (statief en onderstel blijft staan) vervoeren naar punt 3; daar opstellen; T2 opstellen op punt 1 hoekmeten (op punt 2 staat een Distomat met een richtmerk op de zender); jalon achterlaten op punt 1 T2 naar punt 2; meten zijde 23; Distomat verwijderen van punt 2 (statief blijft staan); vervoeren naar punt 4; daar opstellen; T2 op punt 2; hoekmeten (jalon op punt 1 en richtmerk op Distomat punt 3) T2 naar punt 3 enz. Om deze methode te kunnen volgen werd tevens een T2, een statief en een richtmerk beschikbaar gesteld. Object In de Ruilverkaveling ,,Amerkant", waar de Landmeetkundige Dienst van de Grontmij, in opdracht van het Bureau Ruilverkaveling te Breda de paspuntsbepaling c.a. verzorgt,

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 15