Opgaven met landmeetkundige inslag 42 2. Een bol rust in een rechte kegel waarvan de as verticaal staat, terwijl zijn top naar beneden is gekeerd. De oppervlakte van het grondvlak van de kegel is gelijk aan de oppervlakte van de bol. De inhoud van de kegel is 2 J maal zo groot als de inhoud van de bol, die 16 dm3 is. Bereken de af stand van het middelpunt van de bol tot de top van de kegel. 3. Op de zijde van een gelijkzijdige driehoek als middellijn wordt een halve cirkel be schreven. Gevraagd wordt de inhoud van het omwentelingslichaam te bepalen, dat men verkrijgt door het gedeelte van de driehoek, dat buiten de halve cirkel ligt, om de middellijn te laten wentelen. De zijde van de driehoek is a cm lang. Opgave 18 De inzenders hebben verschillende oplossings methoden toegepast, zowel met behulp van de rekenmachine als met logaritmen. De berekening verloopt op de volgende wijze zeer snel en geeft bovendien op eenvoudige wijze mogelijkheid tot controle. Fx We maken gebruik van een plaatselijk stelsel; A is de oorsprong en AF de x-as. De ordinaat van F is dus eveneens nul en de abscis de te berekenen afstand AF. De sluitterm van de hoeken van de veelhoek ABCDEF met afsluit- richtingen AF en FA bedraagt 42 dmgr. Deze verdelen we gelijkmatig over de hoeken en stellen daarna de argumenten van de zijden vast. We gaan ons nu allereerst met de ordinaten bezighouden, niet van de veelhoek ABCDEF maar van de veelhoek ABCE'F'F, die we ver krijgen door de zijden DE en EF evenwijdig te verplaatsen in de richting en over de afstand DC. De zijde F'F is dan gelijk en evenwijdig aan de onbekende zijde CD. We zoeken op sin en cos AB, enz., waarna we in een doorgaande bewerking YF, berekenen uit YF, AB cos AB -j--(- EF cos EF. zonder iets te noteren; we laten YF, in het RR staan, maar maken OR en IB schoon. We zetten vervolgens cos CD in het IB en draaien hierna het RR tot circa nul. In het OR ver schijnt hierbij de lengte van CD. Hierna zijn de abscissen aan de beurt. We be rekenen XF AF eveneens in een door gaande bewerking. Ter controle van onze berekening maken we gebruik van de controle-ordinaten. We be palen Yp' 7 Xp -f- Yp Xp. Het is aanbevelenswaard cos y>' reeds tegelijk te berekenen met sin y> en cos y>, omdat de ge lijkheid cos y>' V 2 (sin y> cos y>) een niet te versmaden controle op de juistheid van de gevonden goniometrische waarden geeft, en welke controle bovendien weinig tijd in beslag neemt. Voor CD vinden we 136,251 m en de ge vraagde lengte AF bedraagt 471,510 m. Verschillende inzenders hebben het snijpunt S van AF en CD ingeschakeld en via drie hoeksberekeningen AS en FS bepaald. Soms kwam er zelfs snijpuntberekening aan te pas. Een schijnbare vereenvoudiging van de het eerst aangegeven methode wordt verkregen door CD (of F'F) als x-as te kiezen. Dan is Ys 0. Dit geeft ons de mogelijkheid uit CB cos CB BA cos BA AS cos AS 0 snel AS te berekenen. Maar hoe controleren we deze berekening? Wel, door Xs te bepalen en vervolgens weer controle-ordinaten toe te passen. Op analoge wijze is FS af te leiden. Deze methode komt dus vrijwel overeen met de eerste. Goede oplossingen ontvingen we van de heren J. W. Achterkamp, K. Bak, H. W. Bakker, H. J. Bloemert, J. F. Cock, P, Groenewoud, A. M. A. Grootvelt, E. A. Hakman, L. v. d. Meer, J. Molenveld, J. G. Oldenziel, H. C. Ploeg, Th. Postma, M. P. C. Scheepers, J. Visser en T. Wagenveld.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 10