Jodocus Hondius Sr. een herdenking I (1563-1611) 43 Jod. Hondius, zoals hij voorkomt in de latere uitgave van de Mercator-atlassen. Zelfportret of gravure van zijn dochter Elisabeth, geb. 1588. (Dit is een vergroting van een gedeelte van het dubbelportret blz. 48.) door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster Jodocus Hondius (Joost de Hondt) trad op als tekenaar, graveur, instrumentmaker, letter en stempelsnijder, calligraaf, drukker en uit gever. In één van de Mercator-Hondius- atlassen (1634) vindt men van de hand van Petrus Montanus het ,,Kort verhael van het leven des seer wijt-beroemden, konstrijcken, ende ervaren werelt-beschrijvers Iudoci Hon- dii", dat aldus begint: De alder-vermaertste en best-geoeffende cosmographus ofte wereld beschrijver van onze eeuw Judocus Hondius, is gheboren in het jaar onses Heeren 1563 van Vlaemsche ouders. Sijn vader die een seer fraey constenaer en om zijn lichamelijcke als gheestelijcke deughden van yeder seer be mint wierdt was ghenaemt Olivier d'Hondt, sijn moeder hiet Petronella d'Havertuyn, een seer godsalighe en deughdsame vrouwe. Sijn gheboortenplaets is gheweest Wackene, ge legen in 't graefschap Vlaendere omtrent vijf mijlen van Ghendt om sijn playsierige en vermakelijcke situatie wel bekent. In het tweede jaar sijnes ouderdoms wierd hij van sijne ouders van daer naer Ghendt te woo- nen mede genomen Hondius leefde in de glorietijd van de Neder landse kartografie. Hij moge dan niet de grootste figuur op zijn terrein zijn geweest, hij telt wel degelijk mee onder de kartografen van betekenis. Een van de oudste portretten van hem komt voor in de Engelse uitgave van de Mercator-Hondius-atlas van 1636. Men vindt het ook op zijn wereldkaart van

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 11