47 kopergravure te vervaardigen voor de uit voering van welke opdracht hij zich in 1584 naar Beveren begaf durfde hij daar toch niet te blijven. Ook hij moest vluchten en ver trok naar Londen, om aan de vervolgingen te ontkomen. In Londen verwierf hij voldoende fondsen om de dochter (Colette) van zijn overleden pa troon te kunnen trouwen. Omstreeks 1585 vond hij er werk bij de geo grafen Richard Hakluyt en Edward Wright. Hij graveerde en drukte daar o.m. een kleine wereldkaart op koper, besloten in een cirkel van nauwelijks 9 cm diameter met de titel: Typus orbes terrarum. Het is een zeldzaam werkstuk. In het kader staat: Jehova Do- mine noster, qvam admirabile est nomen tuam in universa Terrae. Wij vinden het als bijdrage in het Album Amicorum van zijn neef Petrus, die leefde van 1578—1628. De daar onder door J. H. eigenhandig geschreven op dracht is kostbaar en kan goede diensten be wijzen bij het onderzoek naar ongesigneerd werk. Indien hij vóór 1584 graveerwerk of karto- grafisch werk heeft afgeleverd, dan is daarvan bij ons niets bekend. Zijn naam komt voor de eerste maal voor op Engelse werkstukken, nl. op drie kaarten in de Mariners Mirrour van 1588, de Engelse uitgave van Lucas Jansz. Waghenaers Spieghel der Zeevaerdt, die wij al eerder noemden. Zijn kennis van het Engels werd verschillende malen benut, o.a. in 1609, toen hij als tolk optrad bij de overeenkomst die gesloten werd tussen Henri Hudson en de Heeren van de O.I.C. en waarvan de beroem de tocht van Hudson naar Noord-Amerika het gevolg was. Evenals Dürer vóór hem, interesseerde ook Hondius zich voor het schrift. Hij gaf in 1594 een samenvatting uit van (toen) moderne schriftmodellen. Onder de calligrafische bij dragen is er ook één opgenomen van zijn artis tieke zuster Jacomijne. Het boekje heet: Thea- trum artis scribendi, varia summarum nostri seculi artificiam exemplaria complectens no- vem diversis lenguis exarata; het berust in de Bibliothèque Royale de Belgique. Afdrukken van zijn weinig bekende handschrift zijn o.m. te vinden in de catalogus van de Am sterdamse tentoonstelling Jodocus Hondius, samengesteld door H. A. J. Janssen en in ,,De Wackere Hondt. Leven en werken van de kartograaf J. H.geschreven door een leven de nazaat, Frits W. Hondius, uitgegeven door de Vlaamse Toeristenbond te Antwerpen. Omstreeks 1592/1593 verhuisde de familie naar Amsterdam, waar genoeg (Zuid-)Ne derlandse vluchtelingen vertoefden om er zich beter thuis te voelen dan in Engeland. Dit gold vooral voor Colette, die al lang heimwee had naar haar eigen volk. Ook de zuster van Jo docus, die met Pierre van den Berg (of Petrus Montanus), een Gentenaar, getrouwd was, hoopten zij daar aan te treffen. Montanus was bevriend met Erasmus, die toen als rector van het college te Amersford optrad. Behalve deze leefde daar ook Hondius' broer Henri(cus) de Oude, die reeds op 25-jarige leeftijd in ons land trouwde met een rijke adellijke vrouw, Henricus de artiest, die verscheidene gravures maakte, maar tevens een militair werk het licht deed zien, opgedragen aan de très-puis- sant Prince, quatrième roi de Danemark. Ook Plancius en Willem J. Blaeu woonden reeds in de hoofdstad. Jodocus Hondius vestigde zich in Amsterdam als graveur en drukker en specialiseerde zich op het uitgeven van geografische kaarten, maar ook zijn portretten van Willem van Nassau en Armand du Plessis, kardinaal de Richelieu en andore zagen hier het licht. Zijn uithangbord (handelsmerk) toont ons een globe, vastgehouden door de „wakkere hond Het randschrift om de wereldbol luidt: ik be schrijf, versier, laak en kies getrouwelijk. De wereldkaart, gedrukt in Den Haag in 1595, maar waarschijnlijk reeds tijdens zijn verblijf in Engeland vervaardigd, is een interessant voorbeeld van zijn werk uit deze eerste pe riode. Het stuk illustreert o.m. de reizen van de beroemde Francis Drake van 15771580 en van Thomas Cavendish van 15861588. Het origineel, de z.g. Broadside Map (om de Nederlandse beschrijving, geput uit Hakluyts „Principal Navigations", die in een brede rand om de kaart heen is geplakt) vertoont de merkwaardigheid, dat Noord-Amerika gedeel telijk op het linker halfrond en gedeeltelijk op het rechter afgebeeld is. Deze Broadside Map bevindt zich in de Grenville Library in het Brits Museum. Het Maritiem Museum te Rot terdam bezit een kopie. De lange latijnse titel besparen wij de lezers. Naast de engelse wa pens en de prachtige scheepsmodellen treffen wij nog als merkwaardige voorstelling aan een soort walvis met snavelbek e.d. Aan de kaart- versiering zou men een apart artikel kunnen wijden. Het jaar 1595 leverde verschillende werkstuk ken op. Wij denken bijv. aan enkele kaarten met de aanduiding resp.: Iudocus Hondius fee.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 15