48 en I. Hondius sculpsit uit Nieuwe beschrij- vinghe ende Caertboeck van de Midlandsche Zee gedaen door Willem Barentzoon, maar vooral aan de Europa-kaart, die oor spronkelijk uit 10 platen bestond, komende uit het huis van Mercator. Wij geven van dit prachtwerk een fotocopie, samengesteld uit acht delen, zoals duidelijk aan de randen en aan de verticale aanhech tingen is te zien. Het enige exemplaar is in de bibliotheek van het Harvard College te Cam bridge (Mass.). J. H.'s naam staat in het mid den onderaan; in het ellipsvormig kadertje: J. H. una cum affine Petro Kaerio Flandri, calarunt. Anno Domini 1595. Langs de paral lellen is de plaats aangeduid: parallel 30 of: parall. 35. Langs de randen in het Latijn een beschrijving van de afgebeelde landen en teke ningen van edellieden, kooplui en burgers. Nederland ligt nog aan de Oceanus Germa- nicus (die later de Duytsche Zee zal worden genoemd). De afmetingen zijn 133 X 165 cm. In cirkelvorm zijn de halfronden en kaarten van Amerika en Afrika ingetekend. Het ge heel staat vol met fabeldieren, wapens en voorstellingen van het leven in de betrokken landen, als bemande rendiersleden, uitheemse reizigers, gevecht met slang, transport van boten e.d.m. Tot Hondius' vrienden behoorde Petrus Ber- tius, in 1586 geboren te Beveren-Waes bij Antwerpen. Deze Bertius zou hem op de hoogte hebben gebracht van de voorgenomen verkoop (door de erven Mercator) van de koperplaten der Ptolemaeuskaarten en een be langrijk deel van de nog onverkochte editie van de Mercator-atlas 1602. Uit raadsbeslui ten van Duisburg blijkt echter dat Gerhard Mercator Jr., een kleinzoon van de beroemde kartograaf (lees ons art. in Geodesia 5e jr., 3-90), die platen voor 2000 daalders heeft ge kocht. Hondius kocht een en ander van hem voor „irgenti aere" (een belangrijke som), zo als hij schrijft in het 28 febr. 1605 gedateerde voorwoord van zijn Ptolemaeus-uitgave. Door deze uitgaven van 1605, 1606 en 1608 en de Mercator-atlas (samen met Cornelis Nicolai) werd Hondius één van de eersterangs uitgevers van zijn tijd. Hieraan vooraf ging echter Hondius' arbeid op het terrein van het globe-maken. Het enige exemplaar van de eerste globe van 1592 (dia meter 60 cm) bevindt zich in het Duits Na tionaal Museum te Neurenberg. De kaart is een kopergravure geplakt over een houten bol. Het is een hemelglobe. Een aard- en een hemelglobe van 1600 met een diameter van slechts 34 cm kan men bewonderen in de Gian- nini-bibliotheek van Lucca. Fraaie afbeeldin gen komen voor in deel II van E. 'W. Ste venson Globes New Haven 1921. Blij kens een kopie in New York city luidt de latijnse opdracht op de aardglobe: ,,Aan de illustre prins D. Maurits van Nassau, prins van Oranje, Graaf van Nassau enz., Gouver neur van de gefedereerde provincies en Hoge prefect van de „Lower German Ocean", zijn meest vereerde meester, Jodocus Hondius draagt op (deze globe). Met privilege voor 10 jaar." Deze opdracht is gevat in een artis tieke cartouche, gekroond met het wapen van de Nassaus in de geëigende kleuren. Links leest men in een latijnse toespraak tot de ge bruiker: Hondius groet de lezer. Omdat elke dag verscheidene reizen worden ondernomen naar alle delen der wereld, gedurende welke vele plaatsbepalingen juister gezien worden en bekend geraken, hoop ik dat daarom nie mand verbaasd zal zijn dat de delineation op onze globe zeer veel verschilt van de meeste andere reeds verschenen uitgaven. Maar wie zal niet de voorkeur geven aan onze diligence en onze zorg, waardoor juist ontdekte landen met richting, breedten etc. precies zijn onder scheiden en op de juiste plaats staan. Dat wij de richtingen hebben ingetekend zal de ex perts geheel bevredigen. Eindelijk vragen wij de vriendelijke lezer dat, als hij meer weet van Dubbelportret van Gerard Mercator en Jodocus Hondius (dat wij vergroot weergeven op blz. 43), zoals het voor komt in een uitgave van Jan Janssen (1634) in de eerste Mercator-Hondius-atlas met Nederlandse tekst.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 16