Aandacht voor Kaartenverzameling van de landmetersfamilie ADAN 49 enige plaats, hij ons geheel uit vrije wil op de hoogte brenge, teneinde het publieke belang te bevorderen. Vale. Als informatie van de aardrijkskundige ken nis van die tijd is deze Hondius-aardglobe- kaart één van de meest waardevolle uit de gehele periode. Op de hemelglobe zijn alle sterren, door Tycho Brahe met zorg en ijver waargenomen, voor de wetenschapsman accuraat afgebeeld De opdracht is gericht aan „de beroemdste lichten van België, de fonteinen van wijsheid enz. van de Academie van Leiden en Frankfurt Zijn globe-paar van 1601 van nog kleinere af metingen ca. 21 cm diameter is opge dragen aan de meest doorluchtige heersers Albert en Isabella. (wordt vervolgd) Door het Ministerie van O. K. en W. is uit gegeven de beredeneerde catalogus van een verzameling kaarten, afkomstig van de land- metersfamilie Adan, bewerkt door P. Th. van Herpen, oud-ambtenaar van de landmeet kundige dienst en Drs. Elis. H. Korvezee. In 1954 is deze verzameling aangekocht door het Rijksarchief van Noord-Brabant. In de 18 bladzijden inleiding wordt het be roep van landmeter in de 18e en 19e eeuw (vóór de inlijving bij Frankrijk was het een vrij beroep) en de voorgeschiedenis en begin tijd van het Nederlandse kadaster uitvoerig omschreven. Van de gebroeders Petrus Josephus Adan (1711 tot na 1770) en Henri Adan (1725 1795), van Johannes Baptiste (17601841), zoon van H enri en Henricus (18001878 zoon van Joh. Baptiste, is door de zorgen van hun nakomelingen vrij veel kaartmateriaal be houden gebleven. De Adans zijn afkomstig uit Geldenaken (Belgisch Brabant). Petrus en Henri werden respectievelijk in 1735 en 1745 door de Raad van Brabant tot landmeter geadmitteerd. Van Petrus is de laatst gedateerde kaart uit 1746, hoewel hij in 1770 nog leefde. Men moet echter aannemen dat er veel van hun particu liere archieven verloren is gegaan: uit een register van vermogen en inkomsten blijkt namelijk, dat hij veel meer kaartwerk ver- verzorgde dan hetgeen uit deze verzameling bekend werd. Petrus J. ligt te Wouw begraven. ]oh. Baptiste heeft 60 jaar de landmeterij be oefend. Hij verrichtte dergelijke werkzaam heden ook nog, toen hij burgemeester van Wouw was. Er is van hem in de hierbedoelde verzameling een akte van meting uit 1840 aan wezig (hij was dus toen reeds 80 jaar oud). Enkele jaren was hij als landmeter-verifica teur werkzaam in dienst van de Hoofdcom missie tot het werk van de Verponding. Vol gens zijn instructie mocht hij daarbij geen werkzaamheden voor anderen verrichten zonder speciale toestemming. De bij dit werk voorgeschreven meetketting was vijf Rijn landse decimaalroeden lang; de kaartschaal was vastgesteld op 10 R.r. op de halve Rijn landse duim 1 2880) Van zijn register van minuten is alleen dat van 17891791 bewaard gebleven. Henri Adan vond bij de instelling van Bewaringen van het Kadaster (na afschaffing van de dienst voor de oorspronkelijke metingen) een plaats als landmeter van het Kadaster. Ook van hem bestaat nog het minuutregister, waar in alle door hem behandelde zaken zijn aan getekend, beginnende met een meting van 7 december 1745, dus kort na zijn toelating als geadmitteerd landmeter en eindigende 1773. Henricus, de laatste landmeter uit dit geslacht was landmeter le klasse van het Kadaster te Bergen op Zoom sedert 1833. Later werd hij bij de Provinciale Bewaring te 's-Hertogen- bosch aangesteld. Toen dit kantoor in 1839 werd opgeheven, was zijn rang tot 1841 teke naar. Hij maakte tot 1843 deel uit van de Ne derlandse commissie van grensscheiding met België. Nadat de provinciale bewaringen wer-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 17