NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN? Wat is en wat doet het landmeetkundig bureau van de 35 door Ir. P. Ilmer In mei 1945 werd door N.S. overgegaan tot de instelling van een landmeetkundig bureau. Voordien bestond er een bureau, dat in hoofdzaak was belast met het vervaardigen en bijhouden van situatietekeningen van de emplacementen en lijnen. Deze tekeningen misten een meetkundige basis, terwijl de bij houding, die over het gehele spoorwegnet van zeer grote omvang is, de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid, over een reeks van jaren gerekend, in sterke mate ongunstig heeft be- invloed. Het landmeetkundig bureau werd in 1945 naast dit bestaande bureau bij dezelfde af deling van de Dienst van Weg en Werken ondergebracht. Na enkele jaren werd deze „Spoormeetdienst" in het landmeetkundig bureau opgenomen. Thans vormt het land meetkundig bureau de technische sector van de le afdeling van de Dienst van Weg en Werken, welke afdeling belast is met het Al gemeen beheer van de Dienst, de Werken en het Onroerend Bezit. Inmiddels werden er aan toegevoegd het reprografische bureau, de lichtdrukkerij en het bureau technische documentatie; laatst genoemd bureau verzorgt de documentatie van de tot de Dienst van Weg en Werken behorende technische tekeningen, akten, overeenkomsten, vergunningen enz. Het landmeetkundig bureau is thans als volgt samengesteld: a. de buitendienst bestaande uit een aantal meetploegen en een rekenbureau, het geheel onder leiding van een chef van de buitendienst, die wordt geassisteerd door een hem toege voegd technisch ambtenaar. De laatste is belast met de leiding over een deel van de meetploegen en een bureau voor de verzorging en controle enz. van het in strumentarium. b. de binnendienst bestaande uit een tekenbureau, een bureau kadastrale aangelegenheden, reprografie en lichtdrukkerij en het bureau technische documentatie; het geheel staat onder leiding van een chef van de binnendienst, aan wie een technisch ambtenaar is toe gevoegd, die belast is met de voorbereiding van de bij het landmeetkundig bureau in gekomen aanvragen betreffende grond- transacties en grenzen enz. Ongetwijfeld zal de lezer zich afvragen, waar om het rekenbureau een onderdeel is van de buitendienst en niet van de binnendienst. De te verrichten meet- en rekenwerkzaamheden geschieden voor 80 ten dienste van de uit voering van technische en spoortechnische werken; dit heeft er noodzakelijk toe geleid, dat bij de organisatievorm uitgegaan moest worden van een roulering tussen de leiders van de meetploegen en de rekenaars. Een ge degen kennis van eikaars werk en methoden is voor een goede en efficiënte uitvoering der werkzaamheden beslist noodzakelijk, hetgeen in sterke mate wordt bevorderd door een rouleersysteem, waarbij een periode van on geveer drie jaar aan te bevelen is. Ook andere voordelen zitten aan dit systeem, waarop ik echter niet nader kan ingaan.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 3