36 Wat is de taak van het landmeet kundig bureau? Wanneer we ons beperken tot het meet kundig gedeelte kan de taak in hoofdzaak in vier onderdelen worden gesplitst. A. Het vervaardigen en bijhouden van de situatietekeningen (beheerskaarten) van de emplacementen en lijnen. B. De werkzaamheden te verrichten ten dienste van het ontwerpen en uitvoeren van technische werken. C. De behandeling van de aanvragen voor de grondtransacties en onteigeningen. D. Het verrichten van de deformatiemetingen aan nieuw gebouwde en bestaande kunst werken, de controle op zakking van lijn gedeelten enz. Wij willen thans iets mededelen over de aard van deze werkzaamheden waarbij we ons be perken tot enkele hoofdzaken. A. Het vervaardigen en bijhouden van de situatietekeningen (beheerskaarten) van de emplacementen en lijnen. Uit het voorgaande is reeds gebleken, dat de beheerskaarten, zoals die in 1945 aanwezig waren, op een meetkundig verantwoorde wijze moeten worden vernieuwd (hermeten). Deze hermeting moet over een reeks van jaren worden uitgevoerd; de onder B, C en D genoemde werkzaamheden zijn van zo grote omvang, dat zij meer dan 80 van de totale bezetting opeisen. Over een te meten emplacement worden lange rechtstanden van ongeveer 800 m ge legd, zodat in wezen een veelhoek van enkele van dergelijke rechtstanden ontstaat. Deze worden aangesloten aan de R.D.; de overige grondslag en het voor de detailmeting nodige meetlijnenstelsel worden hieruit opgebouwd en berekend. Op de lange rechtstanden wordt onder B nog nader teruggekomen. Via het rekenbureau gaan de metingsstukken naar het tekenbureau. De kaartering ge schiedt op correctostaat in het algemeen op schaal 1 1000. Aanlokkelijk lijkt voor de emplacementstekeningen de schaal 1 500, vooral omdat ze niet alleen voor het beheer maar tevens voor het ontwerpen van wijzi gingen dienst doen. Het aantal tekeningen, vooral van de grote emplacementen, zou dan echter te groot worden, hetgeen de overzich telijkheid en raadpleging ongunstig beïn vloedt, terwijl dit bovendien voor de ont werper bij grotere wijzigingen een belemme ring vormt. Van de oorspronkelijke kaartering (o.k.) wordt een moedercalque (m.c.) vervaardigd op palatine en hiervan een dochter-(film) calque (d.c.), die op het bureau technische documentatie ter raadpleging ligt. Van deze d.c. worden de lichtdrukken vervaardigd. De bijhouding gaat als volgt: Van alle wijzi gingen moet door de uitvoerende afdelingen enz. na het gereedkomen een ontwerpteke ning (revisie) worden ingediend; deze revi sies worden in eerste instantie zo goed moge lijk toegepast op de d.c. Zijn er op een emplacement een voldoende aantal revisies binnengekomen, dan volgt de inmeting daarvan, inkaartering in de o.k., bij werking van de m.c., waarna een nieuwe d.c. wordt vervaardigd. De hoeveelheid van deze werkzaamheden is afhankelijk van de in het algemeen talrijke wijzigingen en neemt in omvang toe, naar mate de hermeting van de emplacementen en lijnen vordert. De oude tekeningen van vóór 1945 worden zo goed mogelijk bijgehouden aan de hand van ingediende revisies. Bij ingrijpende wijzi gingen volgt zo spoedig mogelijk een her meting. B. De werkzaamheden in verband met het ontwerpen en uitvoeren van technische werken. De aanvragen daartoe komen van de tech nische afdelingen van de Dienst van Weg en Werken, n.l.: bruggenbouw, betonbouw, bovenbouw, research, nieuwe werken, ge bouwen en overwegzaken. Voorts worden alle voorkomende landmeetkundige en spoor- technische metingen verricht voor de N.V. Spoorwegopbouw en de N.V. Transport Voorlichting. Verder komen de aanvragen van de acht districten (juiste ligging van sporen en wissels) en de dochteronder nemingen. De metingen voor de afdeling bruggenbouw bestaan o.m. uit controlemeting van bestaan de bruggen, opmeting met omliggende situatie en toeleidende sporen en wissels bij brugver- nieuwingen. Momenteel zijn vier grote brug gen in behandeling n.l. te Venlo en drie brug gen over het Amsterdam-Rijnkanaal i.v.m. de verbreding daarvan. De werkzaamheden omvatten opmeting van de bestaande toestand, vastlegging van de nieuwe as, nauwkeurige afstandsbepaling tus-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 4