95 Van nacht tot nacht werd het minder aantrek kelijk om weer met de voeten in het water te gaan. Kwam er nu maar eens even een nach telijke opklaring. Maar het leek wel of al dit water 's nachts tot wolken werd. Meerdere malen bleef het tot zonsondergang helder. Vol hoop maakten we alles gereed. Maar nee hoor, binnen het uur zat alles dicht. Juist de stroming van het water maakte dit definitief tot onze vijand. Op zichzelf maakt het weinig verschil als de driepoot in het water staat. Maar dit wordt anders als dat water stroomt. En daar waren hoegenaamd geen af weermiddelen tegen te bedenken. Het was een troost, dat de tijd die met wach ten op de sterren moest worden doorgebracht, nuttig kon worden gemaakt. Allereerst met de triangulatie. Deze gebeurde met een Wild T2. Er werd uitsluitend cen trisch gemeten, meestal via boomstompen. In het midden van de afgehakte kop boorde men verticaal een gat, waarin de punt van de jalon kon worden geplaatst. Moest het instrument er op, dan werd in dit gat een lege geweer patroon gedreven, zover, tot juist de rand voor de patroontrekker er boven uit stak. Doordat de grondplaat van het instrument verwijderd werd, kon met een nippel, die daarvoor met het scheepsgereedschap was gemaakt, het instrument aan de patroon en daarmee aan de boom dus, worden ver ankerd. Ook werd de rivierbodem en een stroomop waarts gelegen heuvelgroep op de aanwezig heid van zand en grind onderzocht. Tever geefs overigens. Op zondagmorgen 29 juli kwam er een schip stroomaf varen van de ,,linevangelised Field Mission". Dit schip, de ,,Maino", maakte op uitnodiging van Mr. Se nior langszij de ..Jonmac" vast. We maakten kennis met de zending-schipper Mr. Marx. Over en weer werd er gebuurt. We namen er een genoeglijke zondagmorgen van. Mr. Marx vertelde dat hun missiepost te Atkamba, aan de Aliceriver, op een steenheuvel is gebouwd. De Aliceriver kan vrij plotseling vallen, maar als Mr. Senior er op bedacht bleef om zijn schip niet in te laten sluiten, zouden we het kunnen riskeren om daar rotssteen te gaan hakken. Dan was er nog de jacht. De meest spectacu laire buit was een wild varken. Dank zij de ijs kast hebben we er met z'n allen 4 dagen van genoten. Telkens slaagde men er in nog weer een lekkerder variant op te dienen. Verder kwam er nog een jonge casuaris, een soort struisvogel, op tafel. In dit geval had men misschien de juiste toebereiding niet getrof fen. Zo ja, dan kan men naar mijn smaak deze dieren beter laten leven. Hetzelfde geldt naar mijn mening voor de „koesoes", waarvan er ook een paar aan onze eetlust ten offer zijn gevallen. De koesoes is een buideldier met aan de voorpoten handjes. Hij heeft grote, ver schrikte ogen. Zijn vlees smaakt bovendien vrij sterk. Allemaal argumenten om dit beestje niet naar het leven te staan. Dat men het toch doodt komt wel voornamelijk omdat zijn bont een begeerd artikel is. Pas de achtste nacht konden we 2 sterren observeren. Uit de berekening bleek, dat de voorlopige coördinaten goed geweest waren. Hieruit mochten we verwachten, enerzijds, dat we inderdaad dicht bij de meridiaan waren, anderzijds dat er weinig tegenspraak gevon den zou worden tussen de beide Astro s. Verder kwam aan het licht, dat we in deze streken in sommige uren van de nacht geen voldoende ontvangst hadden om een tijdsein te kunnen nemen. Gelukkig beschikten we ook nog over een transistorontvanger. Als we de antenne uitbouwden met alle draad dat maar beschikbaar was konden we met een combinatie van beide ontvangers juist een vol doende ontvangst bereiken. Hierdoor zijn ons latere teleurstellingen bespaard gebleven. In de nacht van 30 op 31 juli maten we iets na middernacht, zij het niet in sets, 6 sterren. In de avond van 31 juli nog een. In totaal hadden we dus 9 sterren. Hieruit kon een voorlopige standplaats worden berekend. Uit de bijberekende nauwkeurigheid bleek echter, dat die standplaats nog niet voldoende scherp was bepaald. Ondertussen vonden er nog enkele nuttige ge beurtenissen plaats. Om te beginnen stelden we ons onder behan deling van Besaj, die de kunst van haarknip pen meester bleek te zijn. De operatie vond plaats op de slachtbank van de krokodillen op het achterdek. Het duurde uren, want het was voor Besaj geen alledaagse bezigheid, terwijl alles moest gebeuren met een twijfel achtige schaar. Tot beloning kreeg hij een extra pot bier. Ontdaan van de vacht, voelden we ons merkbaar opgelucht. Verder slaagde Hoet er in om een 20 liter olie- blik om te bouwen tot een veldoventje. Dit kon dan op de primus gestookt worden. Van nu af aan hadden we voortreffelijk eigen ge bakken brood. De papoeahanden die het deeg

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 11