Kiunga is een vrij grote bestuurspost, hoog gelegen op een heuvelformatie. Het deed goed hier weer enkele westerse huizen te zien. Er is ook een missiepost, die een vliegveld heeft waarop kleine vliegtuigen kunnen landen. We werden ontvangen door de A.D.O. (As sistant Districts Officer) Mr. Henderson. Hij had het verheugende nieuws, dat er 50 balen zand voor ons gereed lagen. Voorts had hij, iets benedenstrooms van de doorbraak, een kwartier gaans het bos in, een grindader ont dekt. Er waren gevangenen genoeg die dat naar de oever zouden kunnen brengen. Dit was werkelijk enorm. Gevangenen op Nieuw-Guinea zijn mensen die gestraft worden voor een of andere over treding door middel van vrijheidsbeneming gedurende de nacht en gedwongen arbeid overdag. Voortdurende insluiting zou voor de papoea wel ongeveer neerkomen op een ver traagde doodstraf. Daarbij dient men ook niet uit het oog te verliezen, dat bij hen de begrip pen van goed en kwaad niet zo vast verankerd zijn en misschien ook anders liggen dan bij de westerlingen. Vandaar, dat dit systeem van correctie algemeen gebruikelijk is. Blijkbaar wordt het van weerskanten op prijs gesteld. De gevangenen lopen althans praktisch vrij rond en niemand denkt er aan om weg te lopen. Misschien is het voor deze mensen, die in het bos een harde strijd om het bestaan moeten voeren, zelfs een welkome afwisseling om eens een poosje ,,On Her Majesty's Ser vice'' te zijn. De overheid, aan de andere kant, kan met een betrekkelijk eenvoudig gevange niswezen volstaan en heeft tevens enige tege moetkoming in het tekort aan werkkrachten. Hier profiteerden wij ook van, want de ge vangenen hebben het zand in de ,,Jonmac" ge laden en het grind in een grote prauw die wij van het bestuur te leen kregen. Daar waren uiteraard een paar dagen mee gemoeid. In die tijd konden wij Kiunga be kijken, o.a. de missiepost. Vooral werden we daar getroffen door de zeer vernuftig opge zette zagerij, een allereerst nodig bedrijf wil men woningen kunnen bouwen. We kregen afdoende medische hulp tegen enkele geïnfecteerde wondjes en hardnekkige verkoudheden. Daartegenover konden wij trouwens ook iets stellen, want het bleek dat men in Kiunga door het bier heen was. Dit gaf aanleiding tot een zeer geanimeerde avond aan boord van de ,,Jonmac". De D.O, (Districts Officer) Mr. Clark, die juist van een tournee terugkwam, werd zodoende hartelijk ontvan gen. Ook Mr. Henderson, de dokter en de Patrolofficer Mr. Russel waren er bij. De volgende avond werden we uitgenodigd bij Mr. Henderson. Zijn whiskey was zeer licht van kleur en slap van smaak. De volgen de dag bleek dat zijn bediende er van had ge profiteerd en het tekort met water aange zuiverd. Ten koste overigens van 3 weken ,,On Her Majesty's Service Mr. Henderson had voorts een eenvoudige verklaring voor de mensetende krokodil in zoet water. Gebleken is namelijk, dat zoutwaterkrokodillen soms uit stapjes maken, honderden mijlen de rivier op. Niet alleen leverde Mr. Henderson ons zand en grind, maar hij hielp ook nog om het naar Angamurut te varen. Hij zou dan vandaar met de grindprauw terugkeren. De morgen van het vertrek kregen we voorts nog 4 flinke ,,catfishes" (zeewolf) cadeau, die te onzen behoeve met netten waren gevangen. De „Jonmac" was afgeladen met zand. De be- stuursprauw, die we ter benzinebesparing op sleeptouw hadden, vervoerde het grind. Hij had aanvankelijk ook nog 4 zakken zand aan boord, doch die heeft men onderweg over boord moeten zetten, toen de prauw tijdens een zware regenbui met harde wind, dreigde vol te slaan. Onderweg kregen we de berekening van het Astro Angamurut gereed. Beide Astro's ble ken zeer goed overeen te stemmen, ook was de bereikte nauwkeurigheid ruim voldoende. We wilden nog wel proberen, als de mogelijkheid zich zou voordoen, om in Domongi het resul taat wat op te voeren door er nog enige sterren te schieten, maar in principe waren we thans niet meer van de sterren afhankelijk wat be treft ons tijdschema. (Wordt vervolgd) 98 VAN DE PENNINGMEESTER Wij verzoeken onze abonnees het abonnementsgeld voor 1964 bij te schrijven op postgiro 223150. Abonnementsprijs 14, Studieabonnement 8,10. De abonnees die al hebben gegireerd, en 12,50 of 7,50 hebben overgemaakt, verzoeken we vriendelijk het te kort aan te vullen. Indien uw betaling na I mei 1964 nog niet in ons bezit is. nemen wij aan, dat u er de voorkeur aan geeft, dat over het bedrag (verhoogd met 0,70 incassokosten) wordt gedisponeerd. Wilt u de girokwitantie dan bij eerste aanbieding voldoen?

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 14