Wat is en wat doet de landmeetkundige afdeling van de DIENST DER GEMEENTEWERKEN TE APELDOORN? 99 door B. L. Greeven. Wat is Op deze vraag zijn verschillende antwoorden mogelijk. Organisatorisch is de landmeetkundige af deling ondergebracht bij de weg- en water bouwkundige hoofdafdeling, tezamen met de afdelingen wegen en rioleringen. Vervolgens kan als antwoord worden ge geven uit hoeveel personeelsleden de afdeling bestaat. Naast het leidinggevend personeel (afde lingschef, chefs binnen- en buitendienst) zijn in de buitendienst 7 meetploegen werkzaam, waarvan 1 ploeg nagenoeg constant belast is met het verrichten van grondonderzoek, het plaatsen van peilbuizen en het waarnemen van grondwaterstanden. In de binnendienst werken 1 rekenaar en 9 kartografen en tekenaars. Bij de reproduktie-inrichting zijn 3 ambte naren werkzaam. Een administratieve kracht draagt zorg voor het archief, de kaartverkoop en het gemeente kadaster. Na de personeelsbezetting volgt een over zicht vanhet beschikbare instrumentarium: Theodolieten: 1 De Koningh. 1 Wild T 2, met uitrusting voor geleide cen trering en dubbelbeeldafstandmeter (DM1) met horizontale noniusbaken. W aterpasinstrumenten: 1 Wild N 3, met invarbaken 1 Wild N 2 1 Wild N 10 2 Zeiss-Opton Ni 2 1 Kern GK 1 1 De Koningh 2 orthogonaal-coördinatografen (Haag- Streit) 2 coördinaten-netsjablonen (Haag-Streit) 1 schijfpoolplanimeter (Ott) 1 optische pantograaf (Procota) 1 handrekenmachine (Brunsviga) 1 elektrische rekenmachine (Friden) 2 lichtdrukmachines (Océ-combine) 1 vacuümkopieerraam 1 foto-ontwikkelinstallatie (Donka) 1 steekapparaat voor het steken van onge roerde grondmonsters (Ackermann). Diverse pulsen en grondboren met toebe horen voor grondonderzoek. Verder beschikt de afdeling over een Volks wagen-Combi, uitgerust voor meetwerk- zaamheden. Wat doet Een antwoord op dit gedeelte van de vraag geeft de volgende beknopte taakomschrij ving: 1. Het verrichten van opmetingen en het maken van kaarteringen, plans en cal ques op diverse schalen ten behoeve van grondtransacties, uitbreidings- en ont eigeningsplannen, het doorbraakplan, plannen voor woning- en scholenbouw, riolering en straataanleg en verbetering van wegen; 2. het vervaardigen, bijwerken en uitgeven van plattegronden op diverse schalen van de gehele gemeente of van een ge deelte daarvan; 3. het maken van rooilijnkaarten en maten- plans; 4. het vervaardigen van situatietekeningen bij bouwaanvragen (voor rekening van particulieren) 5. het verdichten van hét net van vaste punten in het stelsel der Rijksdriehoeks meting en van het net van hoogtemerken ten opzichte van N.A.P.;

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 15