Aandacht voorgens schotana 101 Gens Schotana-3 (Uitgave van de Scho- tanus-stichting te Franeker) bevat interes sante bijdragen betreffende de vanitasschil- der Petrus Schotanus en Bernardus Scho tanus a Sterringa, de Friese kartograaf, ge boren ca. 1640, auteur o.a. van de ..Friese atlas" en zoon van professor Christiaan Schotanus. Zoals op de meeste vanitas-schilderijen komen ook op deze van Schotanus verschei dene malen hemelglobes voor, slechts een enkele maal een aardglobe. Het waren immers mèt de zandloper, de nautillusschelp, de doodskop e.d. voorwerpen, die wijzen op de vergankelijkheid der mensen. Op één van de stukken in het Fries Museum, waarvan een afbeelding in dit genealogisch werk is opge nomen, is de 17e eeuwse globe vol symboliek naast de bijbel het meest in het oog springend. Blijkens het materiaal in het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie in Den Haag vervaardigde hij een dertigtal schilderstuk ken, waarop globes voorkomen. De eschato logische teksten hangen samen met het reli gieuze karakter van zijn oeuvre. Van het leven van de kartograaf Bernardus Schotanus a Sterringa is niet veel bekend (zie: J. T. Bodel Nijenhuis en W. Eekhoff, De Al gemene kaarten van de provincie Friesland, verzameld, beoordeeld en geschiedkundig be schreven; Leiden en Leeuwarden 1846). Hij promoveerde als doctor medicinae. Reeds als student trok de kartografie hem aan. Omdat het werk van enkele daartoe geroepen landmeters niet beviel, benoemden de Staten deze Dr. Schotanus tot revisor van de reeds gereedgekomen kaarten, zoals blijkt uit het Commissie- en Instructieboek F 1 (1661 1675), blz. 137. Hij mat de gehele provincie opnieuw (alleen de steden uitgezonderd). De kaarten zijn op verschillende schalen getekend. In 1682 werd hem voor de tweede maal het maken van een „pertinente kaert van alle grietenien" opge dragen. Per grietenij zou hij voor het meten en tekenen genieten honderd zilveren ducatons (315 gulden) vergoeding van onkosten. Hij dacht in 5 jaar klaar te zijn, maar was eerst na 10 jaar gereed. Per jaar was hij 24 weken te velde. In zijn dienst werkten 3 landmeters en een „kettingsleper". De kaarten bevatten geen graadverdeling en geen kompas. Het noorden is steeds boven. Van zijn meetmetho den weten wij helaas niets. In 1692 stelde hij voor, de gereedgekomen kaarten in koper te laten snijden. Blijkens zijn bewaard gebleven nota had hij 40 platen nodig: elke plaat van 8 pond kostte gepolijst 12,plus het snijden en etsen a 150, per grietenij. In 1695 eindelijk contracteerden Ged. Staten met S. omtrent een complete Friese atlas met diverse wapens op het titelblad, in 100 exem plaren, voor de prijs van 3000, Dit werk werd in 1698 aangeboden, maar zonder de kaarten van Oud-Friesland en de drie goën. De meeste vignetten zijn van Caspar Luyken. In totaal zijn van deze laatste atlas 142 exem plaren uitgegeven. De overzichtskaart van Friesland door Petrus Schenk, te Amsterdam uitgegeven in 1706, berust grotendeels op het werk van Dr. Scho tanus. Bij Fr. Halma te Leeuwarden zijn enkele verbeterde drukken in het licht gegeven (in 1715 en 1718). Uit de mijlschaal (in koningsroeden uitge drukt) is de kaartschaal niet met zekerheid af te leiden. Er waren te veel soorten roeden in gebruik. Volgens een afleiding uit de Leidse roede van Mr. S. J. Fockema Andreae zou de koningsroede 3,925587 m zijn. De kaarten, hier genoemd, zijn voor de kennis van Fries land begin 18e eeuw van onschatbare waarde. Onder de „bijlagen" vinden wij de tekst van verschillende resolutiën van Ged. Staten uit de 17e eeuw met kostenberekeningen etc. Gens Schotana-3 is een typografisch en ge schiedkundig keurig verzorgd geschrift van onze drukkerij Schotanus en Jens te Utrecht. Door het mooi witte, houtvrij, machine-coated papier en de baskerville-letter maakt het een voorname indruk. Al met al een belangrijke aanvulling van de familiegeschiedenis van de groep Schotanus. De gehele serie, die uit 5 of 6 afleveringen zal bestaan, is verkrijgbaar a 12.50 per aflevering, indien men zich verplicht de gehele serie af te nemen. Afzonderlijk zijn deze afleveringen dus niet in de handel. Bestellingen giro 835805 van de Boerenleenbank te Hommerts reke ning Schotanus-stichting en aan Dr. Chr. Schotanus, arts, Torenlaan 17 te Oostermeer (Fr.).

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 17