93 Aan de hand van de terreinschets was het spoedig gevonden. De afstand tussen de beide Astro's zou onge veer 4 km moeten zijn. Geen eenvoudig karwei, gegeven de terreinsituatie, om die te meten. Mr. Dent evenwel loste alles op met de woorden leave it to me". En ik liet het gaarne aan hem over teneinde de volle aan dacht aan de sterren te kunnen schenken. Strikt te scheiden waren deze werkzaamheden trouwens niet. Zo was er alles aan gelegen om nog dezelfde dag een plek open te kappen voor onze Astrobepaling, zodanig dat de zenithscirkel vrij kwam. We moesten liefst die nacht reeds gereed zijn om te observeren. Al licht dat met alle hens dit karwei eerst werd aangepakt. Om deze plaats te kiezen, waren we vanuit Domongi naar schatting 4 km teruggevaren, gingen daar aan land en kozen het dichtstbij- gelegen droge stuk grond voor ons doel. Niet alleen kwam het instrument opgesteld, maar ook slaagde Mr. Dent er in toen het weer wat opklaarde om in de namiddag een zons- azimut te nemen. Inmiddels was er ook een voorlopige richting opengekapt, die met dit azimut werd vastgelegd. Inderhaast werden chronometers, radio enz. in een provisorisch instrumentenbivak opgesteld. We waren ge reed voor wat er die nacht komen zou. Al wat er kwam was regen maar geen sterren. De volgende dag kon er met man en macht be gonnen worden aan de verkenning van het driehoeksnet en het vrijkappen van de eerste richtingen. We hadden besloten dit net te voorzien van 2 bases en 2 azimuts. Door deze onafhankelijk te meten, was dan meteen vol daan aan de eis om de afstand tussen de Astro s onafhankelijk te bepalen. Met het sluiten van de meting zouden we er ook van verzekerd zijn, dat er geen abuizen waren ge maakt. Er bleef ook nog tijd over om het instrumen tenbivak volledig in te richten. Daarvoor moeten „para-para's" worden gemaakt, stel lingen van ronde stammetjes, waarop radio, batterijkist, handgenerator enz. een plaats krijgen. Er moet een stoel en een tafel zijn voor de bedienaar van de chronograaf, een lamp, petroleum, spiritus en lucifers. Niet te vergeten insectrepellent. Enzovoorts. Over dit alles wordt het grote tentzeil gespannen, naar 3 zijden open, alleen afgedicht naar de kant van het universaalinstrument, teneinde de waarnemer niet te verblinden. Er kwam een vloer in van gespleten stammetjes teneinde tegemoet te komen aan het voortdurende ge- bagger over de drassige grond. Deze vloer werd ook gelegd rond het instru ment en in de verbinding tussen landingsplaats, instrument en bivak. Van de rivier naar de landingsplaats maakten we een invaart door de bamboezoom. Anders moest de dinghy telkens over en door de bamboe gesleept wor den door vrijwilligers, die zich daartoe te water moesten begeven: iets wat in donker vooral, bezwaarlijk was. Dank zij deze voor zieningen konden we geriefelijk aan boord blijven slapen, omdat we praktisch zonder tijd verlies op onze post konden zijn als de sterren te voorschijn wilden komen. Die nacht kwamen ze niet. Met zonsondergang ging alles schuil achter een cirrostratus- vorming. De volgende dag stond wederom in het teken van kappen. Eerst worden de kapmessen en bijlen ge scherpt. Dit gebeurt met grote vijlen. Daarna verspreidt men zich zoveel mogelijk om elkaar niet te hinderen. Ieder zorgt, dat zijn boom niet op iemand anders valt. Dit heeft men in de hand, door de stam in te kappen aan de kant waarheen de boom moet vallen. In combinatie met het doorslaan van alleen die lianen, die afhangen aan de andere kant. Overigens met inachtneming van de invloed van de wind. Telkens als een boom fluitend neersmakt. wordt er een vreugdegejoel aangeheven. Is het gelukt een kettingreactie in te stellen, waarbij de eerste boom andere, van tevoren scherp gezette in zijn val meeneemt, zodat plotseling een heel bosgedeelte als coulissen verdwijnt, dan is het gejoel het uitbundigst. Soms moet een boom op een bepaald aantal meters boven de grond, of als hij in het water staat boven het water, worden afgekapt. Dan wordt er eerst een steiger omheen gebouwd van dunnere stammen met een loopvloer van takken, alles verbonden met gespleten rotan bij wijze van touw. Deze steiger dient tevens als meetbalustrade. Daarom wordt hij vrij ge houden van de stam. De kunst is dan om in de eerste seconden, als de val nog maar langzaam inzet, vanaf de steiger een veilige plaats te hebben bereikt. Hoewel de papoea's ons wel eens aan een boom lieten prutsen, hielden ze dergelijke acrobatiek voor zichzelf. Het kappen door de dichte onderbegroeiing was minder gevaarlijk maar ook beslist minder plezierig. Sommige takken, lianen of wortels

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 9