124 nog meer. De accu's waren daarna verdwe nen. Ook een teil, vol met werkkleren van mr. Senior, die stonden te weken. Mr. Dent hield in het stuurhuis een wakend oog op onze chronometers enz. Het lukte hem de schade te beperken tot een stukgevallen barometer. Verder gingen er nog wat potten en pannen, touw, zeep en een opgezette paradijsvogel overboord. Na een kwartiertje dat schijnbaar uren duur de, konden we op Daru aansturen, daarmee schuin voor het lapje weglopende. Het leed was nu geleden. Deze reprise van ons avontuur op de heen weg, was voor mr. Dent een welkome aan gelegenheid om aan het adres van mr. Senior te zinspelen op een tekort aan zeemanschap. De reactie van mr. Senior luidde, dat ware hij ambtenaar geweest, de reis nog niet eens zou zijn begonnen. Achteraf bekeken mochten we inderdaad dankbaar zijn, dat mr. Senior had doorge beten. De wind nam die nacht en de volgende dagen toe, aangewakkerd door buien. Op beter weer wachtend, zouden we onze vlieg verbinding een week hebben moeten opschui ven, iets wat door allerlei omstandigheden zeer ongelegen zou zijn gekomen. Om 7 uur ankerden we in Daru. Weliswaar sliepen we die nacht nog aan boord, maar de Flyrivier-tournee als zodanig was ten einde. Het eerste werk, de volgende dag, was het waarmerken van de verklaringen over de me- ridiaanmerken, door de Districtscommissioner, mr. Bensted. Voorts ging alle bagage naar de wal. In het vooruitzicht van spoedig te zullen repatriëren, kon ik gevoegelijk de kleren die ik niet voor de retourvlucht nodig had aan mr. Senior af staan. Dit gaf althans enige compensatie voor zijn overboord gespoelde garderobe. Telegrafisch was er reeds accomodatie voor ons gereserveerd in het Daru-hotel. Toen de vliegpassage was geregeld, trokken we daar in. Hoet, die per jeep naar het hospitaal was gebracht en daar was verbonden, werd er ook uitgeladen. Hij had alleen een verpleger ge troffen. Die had gezegd, dat de wond er goed uitzag. Inderdaad, op een schoen en een slipper kon Hoet al weer aardig rondscharrelen. Na nog enige behandelingen later in Port Moresby, kwam hij vrijwel geheel hersteld in Hollandia aan. Op deze expeditie moesten we enige tol betalen aan materiële zaken, maar daartegen over werden we voor ziekten en ongevallen gespaard. En dit laatste is het belangrijkste. Gegeven voorts, dat het de afscheidsavond was van mr. Senior, waren er dwingende argu menten om er eens op te drinken. Dat is dan ook gebeurd. Het is een machtige avond ge worden. Nu alle wekkers zwegen, konden we de vol gende morgen mr. Senior niet wakker krijgen. Aan boord van de op stroom gelegen Jonmac vertoonde zich geen levend wezen dat reageer de op ons geroep „Jonmac AhoyJuist toen we aan ernstiger dingen begonnen te denken verscheen Allan op het achterdek. Spoedig waren we nu aan boord en namen afscheid van mr. Senior, zijn bemanning en zijn Jonmac. Dank zij hun kunde en toewijding konden de gestelde doelen worden bereikt. 's Middags vlogen we naar Port Moresby. Het werd een vlucht met permanent rookver bod, doordat er een straaltje petroleum over de vloer begon te lopen. Dit bleek afkomstig te zijn uit een van onze petromaxlampen, die weer eens op z'n kop was weggestuwd en niet was geleegd. In Port Moresby werden we door mr. Sparks Caroll ontvangen, bij ontstentenis wegens ziekte van mr. Matheson. We kwamen weer in het Papua-hotel. Gelukkig had het tijdig geregeld kunnen worden, dat de volgende morgen, zaterdag, het magazijn open zou wezen. Zodoende kon alle inventaris weer in geleverd worden. Ook vonden besprekingen plaats over liefst spoedig te nemen luchtfoto's van de signaalkruisen, het indienen der ver klaringen en de verdere administratieve af wikkeling. Die middag maakte ik nader kennis met het bowling spel. Voor zover mij bekend wordt dit in ons land niet beoefend. Mr. Dent, die voor zitter is van de bowling club te Wewak, in troduceerde mij. Ellipsoïdale plastic kogels ter grootte van circa 1 dm3 worden afgeworpen naar een punt dat circa 30 m is verwijderd. Daar de kogels aan één zijde iets zijn ver zwaard, beschrijven ze licht gebogen banen. Het gaat er om de kogel zo dicht mogelijk bij het gegeven punt te doen uitlopen. De zondagmorgen daarop vertrok mr. Dent naar Wewak. Daar de eerstvolgende verbin ding naar Hollandia alleen Lae zou aandoen moesten we nu afscheid nemen. We verge zelden hem naar het vliegveld vanwaar hij op tijd opsteeg. Na al het werk wat hij ten be-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 16