113 te brengen heeft men in het midden van de stad een busplein geprojecteerd, dat bereik baar wordt langs twee nieuwe toegangs wegen, de doorbraken 1 en 2, Driehonderd meter noordelijker is een tweede plein geprojecteerd, het marktplein. In Dordrecht wordt iedere vrijdag en zater dag markt gehouden, welke niet alleen door Dordtenaren bezocht wordt, maar ook een trekpleister is voor de bewoners van de om liggende dorpen. Deze weekmarkt wordt thans gehouden op een klein pleintje, dat voor de rest van de week als parkeerterrein in ge bruik is, en in een straat die behoort tot de weinige straten in dit stadsgedeelte, waarin redelijkerwijs nog verkeer mogelijk is. De onhoudbare verkeerstoestand die hierdoor op marktdagen ontstaat, alsmede het grote be lang dat de stad heeft bij deze bloeiende markt, maakte het noodzakelijk voor dit ge deelte een apart plannetje op te stellen en dit administratief vooruit te laten lopen op het grote saneringsplan. Voor het marktplein en omgeving bestaat dan ook al een goedgekeurd plan en is ook de onteigeningsprocedure al in een verge vorderd stadium. Ook dit marktplein wordt bereikbaar ge maakt via verscheidene nieuwe straten, de doorbraak 3 en de doorgetrokken doorbraak 2. Rondom de genoemde pleinen en langs doorbraak 1 komen winkels, wat de stad bij het vervullen van haar koopfunctie zeker ten goede zal komen. De aantrekkelijkheid van een koopcentrum is immers voor een belangrijk deel gelegen in de concentratie van een groot aantal win kels, waardoor de mogelijkheid tot keuze bij de aankopen groot is. De bebouwing die voor de genoemde pleinen en straten zal moeten wijken, bestaat voor het grootste deel uit krotten. Dan is er tenslotte nog een derde plein ge projecteerd in de noord-oostelijke hoek van de stad, aan de rivier. Het aantrekkelijke van dit plein is gelegen in het unieke riviergezicht dat men hier heeft op het drukbevaren knooppunt van de rivie ren De Merwede, De Noord en De Oude Maas. Ook dit plein wordt weer ontsloten voor het autoverkeer, onder meer door de doorbraak 1 door te trekken tot aan dit plein. Aan dit laatste gedeelte van doorbraak 1 is tevens toegedacht het bewijzen van een dienst aan de Voorstraat. Van de Voorstraat, vanouds over haar volle lengte winkelstraat, is namelijk alleen het middengedeelte nog maar in trek bij het win kelend publiek. Om het onbeminde noordelijke uiteinde van deze straat nu weer dichter bij het publiek te brengen, of, beter gezegd, het publiek bij dit oude stuk winkelstraat, is doorbraak l op geringe afstand, ongeveer honderd meter, evenwijdig aan de Voorstraat geprojecteerd. Tussen de Voorstraat en de nieuwe ver- keersbaan zijn bedieningsstraten en -hoven gedacht die bedoeld zijn voor de bevoor rading van de winkels. Bij het ontwerpen van bedieningshoven zit de gedachte voor om de smalle winkelstraten van het autoverkeer te verschonen. Hierdoor herstelt men de oorspronkelijke toestand in deze winkelstraten, die zijn ontstaan in de tijd, waarin het voetgangersverkeer het meest gangbaar was en wordt er niet weinig bijgedragen tot het ongestoord winkelen. Op het westelijke uiteinde van de Voor straat, dat ook uit de gunst is geraakt, wordt dezelfde remedie toegepast. Hier is dit tot nieuw leven wekken een van de taken die de ontworpen Spuiboulevard zijn toegedacht. Deze Spuiboulevard is zeer ruim gesitueerd, omdat hij de verzamelplaats wordt van het verkeer dat de binnenstad in- en uitgaat. Terwijl men de wegen die de stad invoeren, bescheiden van breedte heeft gehouden een rijweg van 9 m met trottoirs van varia bele breedte krijgt deze boulevard een breedte van 60 tot 100 meter. De hier beschikbare ruimte zal voor een groot gedeelte worden ingericht als parkeer gelegenheid. Langs de Spuiboulevard zal de bebouwing komen die verband houdt met de noodzake lijke schaalvergroting, welke als derde punt in de inleiding is genoemd. Hier komt een nieuw stadhuis, een kantoor gebouw van de gemeentelijke nutsbedrijven, de rechtbank, een belastinggebouw enz. Om deze ruime boulevard te creëren, zal er ook een gedeelte van de Spuihaven, de oude stadsgracht, moeten worden gedempt. Even als in andere steden heeft ook hier vooral dit dempen de nodige kritiek geoogst van degenen die ijveren voor het behoud van stedenschoon. Zoals bij alle werk is ook bij het opstellen van saneringsplannen kritiek een waarde volle bijdrage. Dit geldt temeer, omdat met stadsschoon zorgzaam moet worden omgegaan, omdat

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 5