TAAK en TECHNIEK in de Landmeetkunde 116 door F. C. Holthuis, technisch ambtenaar van de Landmeetkundige Dienst van de N.V. Grontmij Organisatie en Landmeetkunde Het valt ons niet moeilijk om over de tech niek in de landmeetkunde en de ontwikkeling van de landmeetkundige instrumenten het een en ander te weten te komen. Wij raad plegen nog eens onze studieboeken, lezen artikelen in vakbladen of gaan naar lezingen. Al naar onze behoeften vinden wij dan be vrediging in hetgeen ons kan bereiken en geestelijk verwerkt kan worden. In mindere mate is dit evenwel het geval voor wat betreft de materie betreffende de orga nisatie van het landmeetkundige werk. Toe gegeven moet worden dat analyse van de organisatorische aspecten in deze niet een voudig is. zonder te vervallen in enkel een opsomming van logisch voor de hand lig gende handelingen. De eenvoud van de te verrichten werkzaamheden, waarbij weinig materiaal te pas komt, rechtvaardigt schijn baar geen kritische beschouwing. Integendeel, het is daarom niet minder inte ressant zich hierin te verdiepen. Nauwkeu rige waarneming van de verschillende facet ten, die de uitoefening van het landmeetkun dige werk met zich meebrengt, leert ons dat het meten niet enkel is het verzamelen van getallen, waarmee een kaart „opgebouwd" kan worden. Ook hier kennen wij de grote invloed van een juist doorgevoerd organisatiebeleid der werkzaamheden. Veelal wordt de waarde van de organisatie in het landmeetkundige werk niet op haar juiste merites geschat. Dit kan verschillende oorzaken hebben, bijvoorbeeld omdat men te technisch is ingesteld. Een andere, niet min der belangrijke reden is het feit, dat men dit een nogal groot woord vindt voor ons werk; het wordt te vaak gezien als het leven in een keurslijf van voorschriften. Ook bestaat de opvatting dat organisatie in principe een goed „ding" is voor wat betreft de hogere leiding, doch dat een nauwgezette doorvoe ring hiervan tot in de lagere regionen on praktisch is. Allemaal argumenten, die nogal eenzijdig klinken. Want bekijken wij de organisatie in een goed marcherende fabriek of kantoor, dan zien wij een consequente verticale en horizontale doorvoering van het organisatie beleid der werkzaamheden. Organisatie Het is onjuist te denken, dat voor de uitvoe ring van relatief kleine werkzaamheden geen problemen van organisatiestructuur bestaat. De omvang der werkzaamheden is niet be palend en verandert daardoor niet het wezen der organisatie. Het wezenlijke kenmerk van de organisatie ook in het landmeetkundige werk is de leiding van personeel en arbeid. Er moet ar beid worden verricht en dit moet gebeuren door bekwame en ervaren-, door onbekwa me, onervaren en ongeschoolde-, of door ge schoolde en onbekwame mensen. Dit vergt organisatie van het werk om het voor deze mensen zo geschikt mogelijk te maken en ook organisatie van de mensen om hen zo pro- duktief en effectief mogelijk te laten werken. Daarbij dient te worden gelet op het feit dat de mens persoonlijkheid bezit; mensen met een eigen karakter en eigen moeilijkheden, die zich dienen aan te passen aan de omstan digheden en aan de leiding. Organisatie van de mens Het is bekend, dat van alle produktiefacto- ren de menselijke het minst efficiënt wordt gebruikt en dat de grootste mogelijkheden voor de verbetering van de prestaties gelegen zijn in een verhoging van de produktiviteit van de menselijke arbeid. Verhoging van de produktiviteit van de men selijke arbeid wil dus zeggen de betrokken

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 8