117 werkers geheel in het organisatie-spel van de arbeid laten deelnemen. Dit vereist de nodige aanpassing, culmine rende in een groepsactiviteit van grote saam horigheid. Een eenheid, die erop kan bogen dat de leider zich ondersteund voelt door zijn ondergeschikten en dat de ondergeschikten zich bewust zijn van een goed leiderschap. Het harmonisch functioneren van de mense lijke factoren in de arbeid mag wel de groot ste steunpilaar voor een succes worden ge noemd. Onderlinge wrijvingen vertroebelen de sfeer, en laten niet na hun invloed te doen gelden op de resultaten. Is de aanpassing aan de leiding reeds moei lijk, niet minder eenvoudig is het, zich in ver anderende omstandigheden snel en goed te kunnen schikken. Verandering van omge ving, weersinvloeden, het overschakelen op andere meetwerkzaamheden etc., het zijn alle evenzovele factoren, die een stempel drukken op de bereidheid zich te geven aan de op gedragen werkzaamheden. Een ieder zal, afgestemd op zijn aard, in stelling en behoeften reageren op de indruk ken van zijn omgeving. Organisatie van het werk Naast de organisatie van de mensen dus de organisatie van het werk. Minder moeizaam misschien, doch niettemin even belangrijk, het ene is niet zonder het andere te denken. In beginsel wel los van elkaar te zien, doch in de praktijk wel inherent met elkaar ver bonden. Want is het niet zo, dat het werk door de mensen zelf moet worden uitgevoerd, zij het wel met behulp van technische mid delen. Aan de uitvoering gaat de opzet van de werkzaamheden vooraf. Het „hoe" van de voorbereiding is zo mogelijk belangrijker en doorslaggevender dan de technische uitvoe ring zelf. Beide factoren moeten ons naar het resultaat leiden. Op die weg naar het resultaat gaan wij met onszelf te rade over de te volgen werkmethoden. Hierbij kunnen wij, ieder voor ons zelf, met inachtneming van de werkomstandigheden, nagaan op welke wijze zo economisch mogelijk ons doel wordt ver wezenlijkt. Daarbij is het streven erop ge richt dat een goede produktie wordt bereikt. Produktie en produktiviteitsverbetering In de juiste zin van het woord wil de pro duktie van onze arbeid zijn: het resultaat van alle inspanning, dat kwantitatief én kwalita tief aan de gestelde normen voldoet. In het grote raam van de organisatie kan nu ook in de landmeetkunde produktivi teitsverbetering worden geboekt door ar beidsbesparende werkmethoden. Het nare in de landmeetkunde is evenwel, dat het resul taat van onze inspanningen schijnbaar di mensieloos is en daardoor ook direct niet iets spectaculairs weergeeft. Ingewijden weten wel beter! Desalniettemin schijnt het moeilijk te zijn verband te leggen tussen produktivi teitsverbetering en eindresultaat, het kaart materiaal. Om te komen tot dit eindresultaat volgt het arbeidsproces twee fasen: 1de metingen; 2. het verwerken van de meetgegevens (het rekenwerk -j- het kaarteren). Reeds bij de opzet van de meetmethoden, dient rekening te worden gehouden met de te volgen werkwijze voor de uitwerking van de meetgegevens, b.v. of een meting tachy- metrisch, dan wel volgens de orthogonale meetmethode dient te worden uitgevoerd, óf een combinatie hiervan. Organisatorisch is dit belangrijk in verband met beschikbare middelen bij de uitwerking. Het is van belang dat een bepaalde, gewenste meetmethode ook voor de tweede fase in het produktieproces het beoogde effect sorteert. Éénzijdige produktiebevordering, ten koste van één van de genoemde fasen, betekent half werk. Het werkt bovendien storend en geeft een verwrongen beeld van het gestelde doel. Taak en techniek Willen wij dus tot goede resultaten komen, zowel in de eerste als in de tweede fase, dan dient vooraf duidelijk te zijn hóe de taak uit gevoerd moet worden en met behulp waar van, oftewel met welke meettechniek wij te rade moeten gaan. Taak en techniek dienen dus a priori samen te gaan. Daarnaast verbetering van de werk methoden in de arbeid. Goede resultaten kunnen worden geboekt, indien wij bij onze werkzaamheden de vol gende punten in het oog houden: 1Een ver doorgevoerde efficiency in de opzet en uitvoering van de metin gen c.q. bij het verwerken van de meet-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 9