BERICHTEN van en uit bet N.C.L 150 meten en deze eerst gecorrigeerd moeten wor den wegens de optredende sluitterm op de som van de hoeken. Controle op de uitkomsten verkrijgen we door, uitgaande van de punten B en P, het punt A opnieuw te berekenen. Nu er al meer overgeschakeld wordt van hand- op elektrische rekenmachines, dienen we ons met de te gebruiken schema's en gedragsregels op deze laatste machines in te stellen, om zo veel mogelijk profijt te trekken van de moge lijkheden van deze apparaten. Op overeen komstige wijze als bij lijninstellen en snijpunt berekening (zie Geodesia jrg. 4, blz. 312, pt. 5) make men gebruik van de volgende regels: X en Y negatief, beide positief nemen: cotg a, cotg en cotg a -j- cotg teken laten be houden. X of Y negatief, beide positief nemen: cotg a, cotg en cotg a -j- cotg (5 tegengesteld teken geven. Verslag regionale bijeenkomst te Goes Op 10 april j.l. konden we reeds voor de derde maal in onze provincie een regionale bijeen komst organiseren. De opkomst was verheu gend en in verhouding met voorgaande jaren bevindt deze zich nog steeds in stijgende lijn. Gezien de aanwezigheid van verschillende hoofden van dienst blijkt toch wel de belang rijkheid van zo'n bijeenkomst, wat ook in ver schillende speeches tijdens de lunch naar voren kwam. Na een openingswoord in de cantine door de heer M. J. Scheele, die herinnerde aan vorige bijeenkomsten en er op wees dat voor volgend jaar al een idee aanwezig is, sprak de heer Van Weelden namens het N.G.L. Hij prees de goede opkomst en wees op het belang van het Nederlands Genootschap voor Landmeet kunde. Na het nuttigen van de koffie begaf iedereen zich naar de filmzaal, waar Ir. J. E. Harder, Hoofdingenieur Openbare Werken van de ge meente Utrecht een uiteenzetting gaf van de voorbereidende werkzaamheden van een uitbreidingsplan. Spreker ging hierbij uit van het Utrechtse structuurplan van 1951 wat later is gewijzigd en aangepast. De 4 punten waarvan uitge gaan wordt, zo vertelde spreker, zijn de nood zaak van: 1. wonen: 2. werken: 3. recreatie: 4. verkeer. Hij wees op de noodzaak van teamwork. Er worden plannen gemaakt waarin de bestem ming van de grond wordt vastgelegd en een prognose opgesteld van de bevolking op een zeker moment, waarbij wordt uitgegaan van het berekenen op grond van: a. veronderstel lingen; b. verwachtingen: c. vooruitzichten. De nadruk wordt o.a. gelegd op de verkeers intensiteit wat blijkt als we weten dat in 1950 gerekend werd met 1 auto op 4 gezinnen en thans met 1 auto per gezin, wat zelfs in be paalde wijken nog niet voldoende zal blijken. Voorts werd van stap tot stap het verloop gevolgd van het plan in hoofdzaken tot het plan in onderdelen. Hij wees op de noodzaak van samenwerking met andere landmeetkundige diensten die, zei spreker, 500 jaar geleden reeds bestonden onder de naam „lijntrekkers". De gehele causerie werd toegelicht met enkele dia's van Kanaleneiland. Na de gezamenlijke lunch, die door ruim de helft der aanwezigen werd genoten, trad de heer W. J. Cloosterman namens de N.V. „Atlas" te Delft naar voren, die een lezing hield over „reprografie en haar mogelijk heden". Spreker gaf eerst een overzicht van de repro grafie, waarvan enkele van de nieuwste appa raten werden tentoongesteld, zodat de theorie aan de praktijk kon worden getoetst. Verder ging hij in op het zgn. maatvaste ma teriaal. Aan de hand van een grafiekje werd aangetoond dat stabilene het gunstigste uit-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 18