jSericlxteix-y 151 viel, ook in verhouding tot truscale. Ook de microfotografie werd nader toegelicht. Aan iedere aanwezige werd een mapje met inlichtingen over de verschillende soorten materialen en apparaten uitgereikt. Naar aanleiding van de voorgaande lezing vertelde de heer M. J. J. Flink Ing. over het testen van die materialen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Zodra weer een nieuw soort materiaal uitgevonden is, wordt geprobeerd een stuk te pakken te krij gen om het te testen op zijn praktische bruik baarheid. Om een voorstelling te geven van het grote aantal tekeningdragers wat steeds uitkomt, vertelde spreker dat na zijn artikel in Geo- desia van augustus 1961 al reeds 55 ver schillende soorten materialen zijn getest. Na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan door verschillende per sonen gebruik werd gemaakt. De bijeenkomst werd met een kort woord be sloten door de heer M. J. Scheele, die zowel sprekers als aanwezigen dankte en veronder stelde te spreken namens allen toen hij zei terug te kunnen zien op een geslaagde dag. J.A.S. Regionale bijeenkomst Groningen, gehouden op 19 maart 1964 Ruim 50 bezoekers hebben met aandacht de lezing gevolgd, welke op een vlotte en duide lijke wijze door Ir. R. Jonkers, Hoofd Land meetkundige Dienst van de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemij, gehouden werd over het onderwerp: Enkele aspecten van de vrij willige ruilverkaveling. Ir. Jonkers behandelde niet direct de zuiver landmeetkundige aspecten van de vrijwillige ruilverkaveling, doch benaderde de zaak meer van de juridische, cultuurtechnische en econo mische kant. Juist daardoor werd het een boeiend onder werp. Vele dia's van oude en nieuwe toestand, zowel in het terrein als op de kaart, van diverse, structureel zeer verschillende, ver kavelingen gaven de bezoekers een duidelijk beeld wat verkavelen wil zeggen. Vooral een tweetal luchtfoto's van een tuinbouwverkave- ling vroeg de aandacht. Ir. Jonkers, die zelf diverse keren als land meter-deskundige heeft gefungeerd, bewees ook boeiend anecdotes te kunnen vertellen, anecdotes, vooral betrekking hebbende op het tekenen van de Ruilverkavelingsovereen komst. Van het tekenen van de Ruilverkavelingsover eenkomst hangt het hele plan van de vrij willige ruilverkaveling af. Alle eigenaren die binnen de blokgrens liggen moeten ,,voor" zijn. Bij de wettelijke ruilverkaveling gaat het om de meerderheid van voorstemmers. Ook andere verschillen tussen de beide soor ten verkavelingen werden uitvoerig be handeld. Door deze lezing hebben ongetwijfeld velen een betere kijk gekregen op de werkzaam heden welke aan het verkavelen op vrijwillige basis vast zitten. Ook een film over het werk van de K.N.H.M. trok zeer de aandacht. Een verras sing was het, toen een filmpje vertoond werd over de automatisering bij het vervaardigen van lengte- en dwarsprofielen. Juist dit filmpje liet zien dat op landmeetkundig ge bied nog vele rationele veranderingen moge lijk zijn. Samenvattend mag zeker gezegd worden dat de Regionale bijeenkomst 1964 te Groningen geslaagd mag worden genoemd. H. K. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd ruilverkaveling voor de blokken Grote Wetering, onder de gemeenten Alem, Maren-Kessel, Lithoyen, Lith, Heesch, Nuland, Oss, Geffen en Heerewaarden, ter grootte van ca. 9010 ha, Heiligenberger beek II, onder de gemeente Amerongen, ter grootte van ca. 190 ha, Heiligenbergerbeek III, onder de gemeente Woudenberg, ter grootte van ca. 190 ha en Vries II, onder de gemeen ten Vries en Assen, ter grootte van ca. 7550 ha.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 19