BOEKBESPREKING 153 Antal Tarczy-Hornoch, MARKSCHEIDE- R1SCHE STUDIËN, 1010 bh., 363 afb., uitgave Verlag der Ungar. Akad. der Wis- sensch. Budapest 1963, 20 dollar. Van de ook in Westeuropa welbekende en hooggeschatte Hongaarse Prof. Dr.-Ing. An tal Tarczy-Hornoch uit Sopron, lid van de Hongaarse Academie van Wetenschappen, is kortgeleden verschenen een verzamelband van studies op het terrein van de mijnmeetkunde. Het boek bevat een verzameling van de voor naamste artikelen welke in de loop van de laatste veertig jaren over mijnmeetkunde door de auteur in tal van binnen- en buitenlandse tijdschriften in tal van talen zijn gepubliceerd. Het was een uitnemende gedachte van de Hongaarse Academie, deze enorme weten schappelijke arbeid op dit gebied in één boek te bundelen en in één taal uit te geven. Het is niet mogelijk in kort bestek op de in houd van de artikelen in te gaan, artikelen welke de nog steeds actuele vragen betreffen van de metingen ondergronds, open en ge sloten polygonen, tunneluitzetting, loding in schachten van mijnen, instrumentarium van de mijnmeter e.v.a. Wanneer men bedenkt dat in deze „omnibus" nog niet eens alle artikelen over mijnmeet kunde zijn opgenomen, en dat de auteur zich nog intensief heeft bezig gehouden met het landmeten, en bovendien ook op geofysisch terrein publiceerde (welke artikelen in twee later te verschijnen boeken zullen worden ver zameld), dan wordt het respect voor de publi cistische arbeid van Dr. Tarczy-Hornoch zo mogelijk nog groter. Voor alle geïnteresseerden zal de verschijning uiterst welkom zijn. P. S. T. G. Schliephake, LANDESVERMES- SUNG. Deel 7 van het Lchrbuch für Vermessungs- facharbeiter, VEB-Verlag für Bauwesen (Oost-Duitsland)Berlin 1964, 116 blz., 60 afb., gebrocheerd, 7.90 DM. Aansluitend aan de reeds verschenen deeltjes van het leerboek voor Oostduitse praktijkland meters is thans uitgegeven een boekje over de oprichting en de instandhouding van een rijks- driehoeksnet. In 76 bladzijden wordt op een voudige beschrijvende wijze enig inzicht ge geven over doel en wezen van de triangulatie, de verkenning, vastlegging, signaalbouw (houten torens), hoekmeting, basismeting, astronomische plaatsbepaling, netverdichting en coördinatenberekening. Een veertigtal pa gina's behandelt de rijkswaterpassing en de metingen voor de bepaling van de zwaarte kracht, welke beide laatste in Oost-Duitsland met de werkzaamheden voor het Rijksdrie- hoeksnet zijn opgedragen aan een en dezelfde rijksdienst „Staatliches Vermessungs- und Kartenwesen". Gezien de politieke gerichtheid van Oost- Duitsland zal het geen verwondering baren, te lezen dat het geheel nieuwe Oost-Duitse rijks- driehoeksnet verbonden is met de netten van de andere volksrepublieken en met Rusland. De sinds kort gereedgekomen nauwkeurig heidswaterpassing van Oost-Duitsland is ver bonden met de netten van Polen en van Tsjecho-Slowakije. P. S. T. K. Menninger, WIJ EN DE WISKUNDE (ed. 1963). Uitg. G. J. A. Ruys Uitg. Mij N.V., Amsterdam. Vertaling van lr. N. B. van Went-J. A. Meijer. Oorspr. titel: Ma- thematik in deiner Welt. De eerste druk van dit wiskundige leesboek verscheen reeds in 1954. Het is geen systema tisch werk, maar aan de hand van een groot aantal voorbeelden uit het dagelijks leven, be trekking hebbend o.m. op autosnelwegen, levensverzekering, volumevergroting, tabel, curve en functie, optimale waarde en optimale vorm, hellingen en overgangsbochten, het rad van avontuur, inhoud en oppervlak, tototips, vierde dimensie, een blik in het oneindige enz. enz., leest men op een prettige wijze veel over de wiskunde. De taal is eenvoudig, het aantal formules is tot een minimum beperkt. Aanhangsels in kleine letter zijn speciaal voor de rekenaar tussen gevoegd. Het boek bedoelt inzicht te geven in het wezen van de wiskunde. Menninger noemt het „een rijk-gevarieerde wandeling door het boeiende rijk van de geest Het boek wordt grif ge kocht. W. K.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 21