PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORD-HOLLAND? Wai is en doei de landmeetkundige diensi van de 135 do or H. F. Meiners Ing., Technisch hoofdambtenaar, hoofd van de landmeetkundige dienst Bij het verzoek van de redactie van Geodesia een artikel te brengen over ,,wat is en wat doet de landmeetkundige dienst van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland?", verheugt het mij bijzonder bij deze gelegenheid thans in wat breder kring te kunnen gewagen over deze dienst en over ons vak. Als klein .onderdeel van een vrij groot tech nisch apparaat als de Waterstaat is valt de meetdienst niet op; immers, in een dienend apparaat vervullen wij een dienende taak. Toch constateert men op een gegeven moment dat ook de meetdienst volwassen is gewor den en dat hij erkenning van bestaansrecht heeft verworven. Maar net als met een plant, waar we het over de volgroeiing hebben, moeten we het ver band met de gehele plant eerst kennen, voor dat we de loot aan een beschouwing kunnen onderwerpen. Ik wil daarom in het kort eerst teruggaan in de geschiedenis en opzet van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland als geheel. Gedurende een groot gedeelte van de vorige eeuw was het beheer van de provinciale wa terstaatswerken opgedragen aan een hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat; voor elk der arrondissementen werd bovendien een provinciale opzichter aangesteld, die onder de onmiddellijke bevelen van de arrondisse mentsingenieur stond. De hiertoe door het rijk verleende vergunning werd echter per 1 januari 1882 beëindigd, omdat een scheiding van rijks- en provinciale waterstaat door de regering noodzakelijk werd geacht. Bij besluit der Staten van 8 juli 1881 werd daarop de provinciale waterstaatsdienst in haar gehele omvang opgedragen aan een hoofdambtenaar met de titel van hoofd ingenieur van de provinciale waterstaat in Noordholland, sedert 1920 gewijzigd in die van hoofdingenieur-directeur. De dienst verstrekt het provinciaal bestuur de nodige technische en uiteraard ook admi nistratieve gegevens op waterstaatsgebied. Zijn taak bestaat uit het adviseren in alle waterstaatsaangelegenheden, het zorgen voor een behoorlijke naleving en uitvoering van de wetten en verordeningen, die daarop betrek king hebben en het daaromtrent doen van de nodige voorstellen. De dienst moet zorgen van alles, wat met betrekking tot deze zaken in de provincie van belang is, op de hoogte te zijn en is op dit terrein het oor en oog van Gedeputeerde Staten. Daarnaast heeft de dienst het daadwerkelijk onderhoud van de provinciale waterstaats werken, zoals wegen, kanalen, waterkerin gen, bruggen en sluizen, het beheer van de tot deze tak van dienst behorende eigendommen en de controle van de lasten van alle provin ciale eigendommen. Teneinde in staat te zijn deze taak behoorlijk te vervullen, staan het hoofd van de dienst een kleine 300 ambtenaren ter beschikking, verdeeld over de verschillende afdelingen op het bureau te Haarlem en over 6 districten in de provincie (te weten de districten Hil versum, Uithoorn, Zaandam, Purmerend, Alk maar en Schagen De dienst heeft het onderhoud van plm. 370 km wegen, plm. 115 km waterwegen, ruim 200 vaste bruggen, 27 beweegbare bruggen, 4 viaducten en 4 schutsluizen. Om tot de aanleg van nieuwe werken welke na veel overleg in hoofdlijnen zijn be paald - te kunnen overgaan, moet het plan worden uitgewerkt, nadat de nodige opme tingen zijn verricht en een nader bodemon derzoek heeft plaats gehad. De vereiste ont heffingen en goedkeuringen dienen te worden verkregen, in daarvoor in aanmerking komen de gevallen dienen de terreinen, die voor de aanleg van het werk nodig zijn, bij Koninklijk Besluit voor onteigening te worden aange wezen, tijdrovende onderhandelingen met de eigenaren en pachters moeten worden ge voerd terwijl, indien daarbij geen overeen stemming wordt verkregen, tot onteigening moet worden overgegaan en eerst dan kan de aanbesteding volgens een intussen op gemaakt bestek plaats vinden. Een be langrijk deel van het werk, ,,de voorbe-

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 3