139 Vanzelfsprekend behoren het opnemen van lengte- en dwarsprofielen ook tot het dage lijkse menu van de meetdienst. Het uitvoeren van nieuwe of te verbouwen kunstwerken zoals bruggen en viaducten, vraagt een betrouwbare uitzetting, waarbij de maatgeving van te voren in R.D.-stelsel op tekeningen op schaal 1 200 uitzetbaar is om gewerkt. Werd tot heden al het meetwerk terrestrisch verzorgd, ook luchtkaartering heeft in 1962 haar intrede gedaan; thans is een project van ongeveer 20 km tussen het Alkmaardermeer en Edam in behandeling, in samenwerking met de afdeling luchtkaartering van de meet dienst van de rijkswaterstaat. Naar mijn me ning zal in de toekomst veel meer dan thans het geval is van mogelijkheden van lucht kaartering gebruik gemaakt moeten worden. Het waterrijke Noord-Holland zorgt er voor, dat de meetdienst nogal eens betrokken wordt in het peilen van kanalen en vaarwegen. Een variant hierop is het leveren van kaar ten met dieptelijnen van meren en zuigputten, meestal in het kader van de bodemverlagings- verordening. Voor dit hydrografisch werk is de meetdienst uitgerust met een polyester boot met buitenboordmotor, op een trailer. Als jongste aanwinst bij dit werk wil ik graag een drietal portofoons (radiotelefoons) noemen voor het contact tussen ploegleider en meet- assistenten in al die situaties waar optische berichtgeving ontoereikend is. Het instrumentarium voor de buitendienst be staat uit o.a. enige tientallen waterpasinstru menten van diverse typen, waaronder twee automatische, voorts een 3-tal theodolieten, waaronder een tachymetertheodoliet. Ook is er nog een elektrische dieptemeter met een aflezing in voeten. Voor het uitzetten van cirkelbogen kan gebruik gemaakt worden van een B-graaf, een loodstaaf met twee hoek- spiegels, welke onder een vaste hoek (boog- hoek) gesteld kunnen worden. Keren wij nu terug naar de tekenkamer, dan zien we, dat voorzover de ingebrachte stuk ken berekening behoeven, deze eerst de reke naars passeren. Kaartering (in potlood) ge schiedt voornamelijk op maatvast „white opaque". Van alle kaarteerwerk wordt een cal que gemaakt, voorheen op rijstpapier, sedert jaren vervangen via ethulon door permatrace en cronaflex. Het gedurende enkele jaren ge bruikte ethulon is een grote teleurstelling ge bleken. Het vervormt en verandert geheel van structuur na belichting op roterende licht drukmachines en mag niet meer worden ge bruikt. De veldwerken, in duplo opgemaakt, zijn per tracé of object in kasten met stalen ladebakjes ondergebracht, alsmede de kadastrale (kopie) veldwerken, gemeentegewijs. Kaarteringen en revisiecalques zijn in Planex-hangkasten op de afdeling ondergebracht, acute-calques hiervan voor verder gebruik in het centrale archief van de Waterstaat. Alle overige cal ques komen onder nummer en code in het centrale archief terecht. Tenslotte iets over de kadastrale kaarten en eigendomsgrenzen. Evenals bij het kadaster is de registratie van het Provinciaal eigendom gescheiden in een administratieve- en in een landmeetkundige afdeling. Het administratieve gedeelte, waar onder o.a. aankopen, verpachtingen en kada straal onderzoek vallen, berust onder de af deling Administratie. Dat hierbij nauw met de meetdienst wordt samengewerkt is van zelfsprekend. Allereerst zijn er dan tracé- gewijs de extracten van de kadastrale kaar ten op calques, waarvan zowel administratie als meetdienst een raadpleegkaart bezitten. Bijhouding en kaartvernieuwing is onderling geregeld. Van alle grondoverdracht krijgt de meetdienst bericht; de gegevens worden ver vat in een kaartsysteem, overeenkomstig het kadastrale reg. 9a.waarbij wordt nagegaan of de werken reeds in het stadium verkeren, dat tot afpaling door middel van betonnen grensstenen kan worden overgegaan. Veelal is dit dan nog niet het geval. Nadat de kennisgeving van kadastrale uit meting is ontvangen, wordt toezending van fotokopieën der toegepaste veldwerken ver zocht, waarna de nieuwe eigendomsgrens definitief op de revisiekaarten wordt inge bracht. In het kader van de samenwerking zullen dit in het algemeen de bewerkte eigen water staatsveldwerken betreffen. Ook van reeds bestaande eigendomsgrenzen wordt onderzocht, of deze met kadastrale gegevens op de revisiekaart gekaarteerd kunnen worden. Uiteraard gebeurt dit werk uitsluitend door kadastraal geschoold personeel. De technische bemoeiingen van onze dienst beperken zich uitsluitend tot waterstaats- zaken. De provinciale bedrijven zoals het P.E.N. (electriciteitsbedrijfen het P.W.N. (waterleidingbedrijf) beheren met hun tech nische diensten volledig eigen zaken; het

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 7