iimn 140 SRIIIII P.W.N, heeft daarbij ook de beschikking over een landmeetkundige dienst. Enkele van de voornaamste instrumenten op de tekenkamer zijn: 1 omnigraaf (met mogelijkheid tot lOx ver groten en verkleinen) 1 dubbele rekenmachine Brunsviga 2 enkele idem 1 rekenmachine Facit 1 elektrische telmachine 1 grote coördinatograaf 2 detailcoördinatografen 1 poolcoördinatograaf 2 poolplanimeters Als regel worden de detailmetingen zodanig ingericht, dat zonder tekort te doen aan het lijnenverband volgens kadastrale opvattin gen, zoveel mogelijk loodlijnen opgenomen worden, teneinde de kaartering door middel van een coördinatograaf te kunnen uitwerken. Drukke kruispunten worden tachymetrisch opgenomen. Voor het reproduceren van kartografie en alle denkbare documentatie beschikt de dienst over een eigen moderne drukkerij, waar naast lichtdrukken, alle fotografie en offset (o.a. formulieren) uitgevoerd kan worden. Rest mij nog een enkele opmerking over de archiefstukken. De opbouw van een toegan kelijk archief is een moeizaam werk, wanneer dit moet geschieden uit een reeds omvangrijke hoeveelheid bestaand materiaal. Splitsing van stukken en hergroeperen in gelijksoortige on- Gebouw Prov. Waterstaat derdelen is een tijdrovende bezigheid, als tevens de levende dienst ongestoord moet doorgaan. Toch stemt het tot grote voldoe ning, op momenten van beschouwing tot het inzicht te komen, dat we op de goede weg zijn en onze krachten in ons mooie vak dienstbaar hebben kunnen maken. Bij een provinciale meetdienst is de samen werking met andere meetdiensten begrijpelijk. Deze zijn naast die van Kadaster en Rijks waterstaat de meetdiensten van vrijwel alle gemeenten, alsmede van Spoorwegen, Cul tuurtechnische Dienst, Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij, Dienst Zuider zeewerken, n.v. Grontmij en Hoogheemraad schappen. Als bijzonderheid van financiële aard zou ik in verband met in vorige artikelen beschre ven problemen, nog willen opmerken, dat de jaarlijkse begroting van onze landmeet kundige dienst vermoedelijk minder zorgen geeft, dan bij collegadiensten het geval is. Onze dienst kent slechts twee boekingshoof- den, waaronder alles wordt ondergebracht, te weten het Wegenfonds en de Provinciale begroting. De kosten door de meetdienst ge maakt, worden niet uitgeboekt op de afzon derlijke werken, zodat de jaarlijkse begroting eenvoudig globaal aan de hand van vorige jaarervaringen kan worden opgemaakt, waarbij de mogelijkheid van het stellen van een suppletoire post open blijft.

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 8