166 systeem omdat de ,,TL"-lamp, ook in over wegend-directe armaturen voldoende diffuus is en nauwelijks hinderlijke schaduwen veroor zaakt. De beste oplossing voor tekenkamers is dan ook een algemene, betrekkelijk diffuse „TL"- verlichting, die bestaat uit geheel directe of overwegend-directe armaturen. De foto's bij dit artikel geven een beeld van enkele mo derne installaties. Wanneer men de arma turen nu in lijnen groepeert is het mogelijk de nodige diffusiteit, rust en gelijkmatigheid te verkrijgen zonder dat een al te saaie indruk ontstaat. De lichtlijnen kunnen verder het beste even wijdig aan de normale kijkrichting worden ge situeerd om kans op spiegeling zo gering mo gelijk te maken. Vergeleken met gloeilampen is de helderheid van ,,TL"-lampen laag; toch kan spiegeling in het werkvlak zelf of in voorwerpen daarop onaangenaam zijn. Het oppervlak van „TL - armaturen is n.l. veel groter dan van gloei lampen en armaturen zodat eventuele spiege lingen omvangrijk zijn en moeilijk ontweken kunnen worden door het enigszins wijzigen van de positie van het spiegelend object of van de waarnemer zelf. Vanzelfsprekend is de kans op deze spiege lingen groter bij een horizontaal geplaatste tekentafel dan bij een tekentafel in bijna ver ticale stand. De hinderlijke spiegelingen wor den dan immers in benedenwaartse richting gereflecteerd. Bij een bijna verticale positie tenslotte is ook kans op schaduwvorming aanmerkelijk kleiner dan bij de horizontale positie. De kans op hinderlijke slagschaduwen is overigens alleen aanwezig bij een directe verlichting met één geprononceerde invalsrichting; wanneer b.v. een enkele ,,TL"-lamp links boven een teken tafel aangebracht zou worden. III. De lichtkleur Aan de spectrale samenstelling van het licht kan men voor tekenkamers twee eisen stellen: 1. De lichtkleur moet harmoniëren met het daglicht; d.w.z. in alle gevallen waar het elektrisch licht als aanvulling op het dag licht wordt gebruikt, of althans in combi natie daarmede wordt toegepast. 2. De kleurweergave moet in alle gevallen, waar de oogtaak dat vergt, een goede kleuronderscheiding mogelijk maken. Bij technisch tekenwerk is dit in de meeste gevallen niet strikt nodig, bij cartogra fisch tekenwerk wel degelijk. 3. Tenslotte moet de lichtkleur zó zijn dat een natuurlijk aandoende kleurweergave van het interieur, de meubels en last but not least van de menselijke gelaatskleur wordt bereikt. Dit laatste punt is ten aan zien van het bereiken van een prettig werkmilieu van groot belang. TL'-fluorescentielampen worden in een aantal typen geleverd, die meestal als „kleu ren" worden aangeduid, maar de benaming „soorten wit" zou beter op haar plaats zijn. Men kan daarbij onderscheid maken tussen de typen die een zeer hoog rendement heb ben (d.w.z. ten koste van de kleurweergave) én de typen die een lagere lichtstroom heb ben, maar een goede tot zeer goede kleur weergave. Tot de eerste groep behoren de typen wit (nr. /33) en warmtint (nr. /29); tot de laatste groep de typen wit-de-luxe (nr. /34), warm- tint-de-luxe (nr. 32) en daglicht (nr. /55). De lichtstroom bedraagt (d.w.z. bij ,,TL"- 40 W lampen). 3000 lumen voor de nrs. /33 en 29; 2000 lumen voor nr. /34; 2120 lumen voor nr. 55 1850 lumen voor nr. 32. Voor „TL"-lampen met een vermogen van 65 W zijn deze waarden uiteraard hoger, waarbij de onderlinge verschillen naar ver houding aanwezig blijven. Voor het gebruik van deze verschillende „TL '-lampen, die alle hun eigen specifieke toepassingsgebied bezit ten, kan men de volgende richtlijnen geven. Bij de nrs. /33 en 29 is een betrouwbare kleurvergelijking c.q. beoordeling niet wel mo gelijk. Hun toepassing dient dan ook beperkt te blijven tot de situaties waar uiterste effi ciency geboden is (b.v. in grote ruimten als b.v. fabriekshallen) en in gevallen waar op grond van efficiencyoverwegingen een goede, natuurlijk aandoende kleurweergave verwaar loosd moet worden. Voor kantoren en teken kamers achten wij deze lichtkleur dan ook beneden de maat. Hetzelfde moet gezegd worden van de ,,TL"-lamp warmtint-de- luxe, die weliswaar een aangenaam aan doende lichtkleur bezit (overeenkomstig het gloeilampenlicht) maar qua kleurbeoordeling te flatteus is. Deze lamp is wel geschikt voor winkelverlichting, voor conferentiekamers en privé-kantoren e.d. waar ze uitnemend tot haar recht komt. Een eveneens belangrijke eigenschap van de „TL" nr. 32 is dat het warme licht minder goed harmonieert met daglicht, hetgeen een indicatie vormt voor

(NGT) Geodesia | 1964 | | pagina 10